Moskisvet.com
5G

Tehnologija

Novo 5G omrežje vam bo spražilo možgane 

U.K.
01. 08. 2018 09.30
5

Kaj sploh je 5G omrežje in ali je lahko dejansko škodljivo za naše zdravje? 

Vse več je govora o novem 5G omrežju, za katerega nekateri privrženci teorij zarot trdijo, da je v načrtu svetovne elite, ki želi nadzorovati populacijo prebivalstva na svetu. Slednje morda niti ni tako slaba ideja, saj je prenaseljenost Zemlje zelo velik problem. A vsekakor se ne bi strinjali s tem, da bi nam preko 5G omrežja pražili možgane. A večina strokovnjakov zatrjuje, da se nam tega ni potrebno bati.

Potebni bodo novi stolpi.
Potebni bodo novi stolpi. FOTO: iStock

 

Dejstvo je, da bo 5G omrežje precej revolucionarno. Omogočalo bo hitrejše prenose od 4G LTE omrežja. A začnimo od začetka. Tovrstna omrežja delujejo preko radijskih valov, ki povezujejo pametne napravice z internetom. 4GLTE je samo zadnja v sklopu tovrstnih povezav.  

 

Kaj lahko pričakujemo od 5G? 

5G bo omogočal večje hitrosti in povečano pasovno širino. 4G LTE je omogočal hitrosti okoli 70 Mbps (Megabitov na sekundo), domače povezave preko kablov recimo omogočajo okoli 200 Mbps. 5G naj bi bil zmožen do 1000 Mbps. Sliši se krasno, ampak pomemben je tudi odzivni čas (da pride delec podatkov iz ene točke do druge) in ta naj bi bil pri 5G zanemarljiv. Prav tako naj bi bila zelo široka pasovna širina, ki dejansko pomeni prenos večjega števila podatkov hkrati. Lahko jo primerjamo z avtocesto in zastoji, če je avtocesta dovolj široka (ima dovolj pasov), bo pretočnost večja, kot če ima premalo pasov. Pri 5G naj bi se na eno povezavo brez zmanjšanja hitrosti povezalo do 1.000 uporabnikov. 5G omrežje bo ne le pripomoglo, da si boste lažje 'downloadali' aplikacije, gledali filme in tako naprej, ampak bo omogočala nadaljnji razvoj vozil brez voznikov, omogočala bo povezave med semaforji, omogočala bo boljšo tehnologijo v pametnih zgradbah …  

5G bo revolucionaren.
5G bo revolucionaren. FOTO: iStock

Slabe novice 
Če smo trenutno navdušeni nad prihodom 5G omrežja (vsaj tisti, ki ne verjamemo, da nam bo spražilo možgane) pa imamo tudi nekaj slabih novic. Kot prvo, pričakujemo ga lahko šele nekje do leta 2020 in da po vsej verjetnosti ne bo tako razširjen kot je LTE. In žal, ne bo deloval na trenutnih pametnih telefonih, saj potrebuje nove antene in celična mesta, kar pomeni, da jih bodo morali predelati operaterji in kdove kdaj se bo to zgodilo. A prepričani smo, da se slej kot prej bo in takrat se lahko pripravimo na povsem nov svet.  

5G in zdravje 
In ali je kaj na tem, da bi tovrstno omrežje lahko škodovalo našemu zdravju? Dejstvo je, da bodo nove antene in celična mesta povečali radijske frekvence. Proizvajalci seveda trdijo, da je tehnologija povsem varna in da ne povzroča nobenih zdravstvenih težav. A nekatere študije so nakazale, da je izpostavljenost elektronskim napravam s 4G itd. povezavami lahko škodljivo. Še posebej v bližini oddajnikov, a za enkrat še nobena študija tega ni neposredno dokazala. Vemo, da RF valovi, ki jih uporabljajo stolpi za komunikacijo niso dovolj močni, da bi poškodovali DNA celice in tako povzročili raka. Vsekakor bodo potrebne nadaljnje študije glede vpliva na zdravje, a vsekakor ni nevarnosti, da bi nam 5G omrežje scvrlo možgane.  

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549