Moskisvet.com
Počasen računalnik

Naprave in aplikacije

Zakaj je moj računalnik počasen?!

Oskar Sokolov
27. 09. 2021 05.00
0

Vsi smo se že srečali z občutkom nemoči, ko se začne naš računalnik sredi kreativnega impulza zatikati. V navalu stresa in jeze kreativni impulz izgine in delo ostane nedokončano. Jasno je torej, da si vsi želimo, da bi bil naš računalnik kar se da hiter.

Večina navodil za pohitritev računalnika, ki jih najdemo na spletu, svetuje nakup drage nove naprave. A če računalnik “šteka”, je nakup novega le ena od rešitev. Sploh če nimamo zelo debele denarnice, se splača najprej pogledati, ali tiči razlog kje drugje. V tem članku si bomo torej pogledali tri rešitve, ki so brezplačne ali vsaj zelo poceni, našemu utrujenemu računalu pa bodo zelo dobro dele. 

shutterstock 1817934503
shutterstock 1817934503 FOTO: Shutterstock

1. Virus ali antivirus?

To, da lahko virusi upočasnijo računalnik, vemo vsi. Prva logična rešitev je torej ta, da z antivirusnim programom preverimo, ali se na našem računalniku skriva kaj zlobne kode. In ja, tudi na macih se lahko znajdejo virusi, ki zelo vplivajo na odzivnost. Na spletu je kup brezplačnih antivirusnih programov, ki bodo naš računalnik očistili, dober je npr. Malwarebytes. 

Pametna očala za zalezovalce
Preberi še
Pametna očala za zalezovalce

Imate na računalniku že močen antivirusni program s tremi požarnimi zidovi, ki v ozadju ves čas pregleduje vaše datoteke? Tudi ta je lahko razlog za počasno delovanje. Zlasti na starih računalnikih z omejeno strojno močjo je lahko pretirano agresiven in aktiven antivirusni program razlog za slabo odzivnost in nadležno čakanje. Morda se sliši skregano z logiko, a rešitev, ki bo pospešila delovanje računalnika, je lahko odstranitev agresivne zaščite in namestitev "lažjega" antivirusnega programa, s katerim sem ter tja skeniramo računalnik. Vsi modernejši operacijski sistemi in brskalniki imajo namreč vgrajeno že vsaj solidno zaščito, zato je potreba po agresivnem dodatnem programju vse manjša. A če se odločite za odstranitev dodatne zaščite, velja opomniti, da na sumljive povezave, ki ponujajo podaljšanje spolnega uda in zmenke s privlačnimi neznankami v okolici, raje ne klikajte. 

2. Kaj se odpre ob zagonu?

Ko sem bil otrok, je veljalo pravilo, da je treba po zagonu družinskega računalnika počakati 15 minut, sicer bo nedopustno počasen. Razlog je bil v tem, da se je ob zagonu samodejno odprlo približno petnajst programov, ki so tratili omejene moči utrujenega računala. Če je vaš računalnik počasen, zlasti takoj po zagonu, velja preveriti, kaj se samodejno zažene ob vklopu. 

Trije razlogi za eksplozivni uspeh TikToka
Preberi še
Trije razlogi za eksplozivni uspeh TikToka

Na macih lahko programe, ki se zaženejo sami, upravljamo tako, da kliknemo System Preferences -> Users & Groups -> Login Items. S seznama potem odstranimo vse, kar je nezaželeno ali neznano. 

Na računalnikih s sistemom Windows najprej pritisnemo Ctrl + Shift + Esc. Odprl se bo upravitelj opravil (Task Manager). V zgornji vrstici izberemo "Zagon" (Startup). Odpre se seznam programov, ki se zaženejo ob zagonu računalnika. Program odstranimo tako, da kliknemo nanj in spodaj desno kliknemo "Onemogoči" (Disable). 

shutterstock 548136862
shutterstock 548136862 FOTO: Shutterstock

3. SSD

Če ste preizkusili zgornji rešitvi, a se vseeno redno srečujete z zatikanjem pri vsakodnevnih opravilih, je zelo verjetno, da je v vašem računalniku star mehanični trdi disk. Ti so za današnje standarde kratko malo prepočasni in ne omogočajo niti normalne uporabe najosnovnejših funkcij. 

Dobra novica je, da so SSD-ji v zadnjih letih postali tako ugodni, da lahko svoj računalnik že za 20–30 € prelevimo iz centra stresnega čakanja v center odzivne kreativnosti. Če ste količkaj tehnično podkovani, lahko mehanični disk za SSD zamenjate sami in v nekaj urah tudi prenesete vse svoje datoteke; na spletu je ogromno jasnih in preprostih navodil. Upam si staviti, da je nadgraditev na SSD najboljša investicija v pešajoč računalnik. 

Z zgornjimi ukrepi mi je uspelo pohitriti že mnogo računalnikov. Seveda je naivno pričakovati, da boste lahko na dvajset let starem prenosniku po izvedbi navedenih korakov igrali najnovejše igre. Povsem verjetno pa je, da boste lahko veliko naložbo v nov računalnik s pomočjo naših trikov prestavili za nekaj let. 

Ali Uber tistim s prazno baterijo res računa več?
Preberi še
Ali Uber tistim s prazno baterijo res računa več?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549