Moskisvet.com
shutterstock 386374519

Naprave in aplikacije

Vodič za nakup televizorja: kateri TV kupiti?

A.P.
02. 11. 2021 05.00
2

Nakup televizorja je lahko danes pravi izziv, saj je tehnologija tako napredovala, da tudi dobro poučeni težko sledijo vsemu dogajanju. Pa ne le to. Dobro je tudi vedeti, kako velik televizor sploh potrebujete, kaj vpliva na kakovost slike itd.

Ali se odločate za nov televizor, ampak ne dohajate novih tehnologij? V nadaljevanju vam bomo razjasnili vse pojme, da se boste lažje odločili za nakup, predvsem pa boste znali prav izbrati in ne boste podlegli akciji, ampak izbrali TV, ki bo ustrezal vašim potrebam. Če torej tavate v temi, kmalu ne boste več in boste znali izbrati optimalni televizor.

Kdaj je čas za nakup novega televizorja? Potreba se pojavi, ko se stari pokvari, ko potrebujemo dodatno televizijo, ko je staro povozil čas ali ko si želimo nadgradnje oz. večji zaslon.

Na kaj vse je treba biti pozoren pri nakupu kolesarske čelade?
Preberi še
Na kaj vse je treba biti pozoren pri nakupu kolesarske čelade?

Kateri televizor torej kupiti?

Vprašajte se, čemu bo primarno služil vaš televizor.
Vprašajte se, čemu bo primarno služil vaš televizor. FOTO: Shutterstock

Velikost zaslona in razdalja do uporabnika

V zadnjem obdobju vsi izbiramo večje zaslone. Že res, da imate morda dovolj prostora, a pri tem je treba upoštevati, da boste potrebovali tudi zadostno razdaljo med napravo in mestom, od koder boste gledali televizijo. Priporočljiva razdalja je vsaj 1,2-kratnik diagonale zaslona. Če je torej diagonala 139 centimetrov (55''), je priporočena razdalja med uporabnikom in zaslonom najmanj 165 centimetrov. Najboljšo izkušnjo zagotavlja televizor, ki zavzema 40 stopinj našega vidnega polja ob horizontalnem kotu gledanja oz. ko sedimo naravnost pred televizorjem. Prav tako ne priporočamo, da televizor postavite sredi sobe, saj se morajo oči prilagajati globini televizorja in predmetom za njim. Televizor zato postavite tik ob steno ali uporabite stenski nosilec. Če boste TV gledali od blizu, se odločite za zaslon visoke ločljivosti, da bodo slikovne točke karseda majhne.

Na kvaliteto slike vpliva več dejavnikov: osveževanje slike oz. kakovost gibanja slike, ločljivost, odsevnost in barvni kontrast slike.

Kakovost gibanja slike se meri v hertzih (Hz), in več ko jih ima televizor, bolj 'tekoča' je slika je pri hitrih posnetkih. Za povprečnega uporabnika je dovolj televizor s 50–100 Hz, ki povsem zadošča za ogled filmov, TV-serij ter dokumentarnih in informativnih oddaj. Zahtevnejši uporabniki in tisti, ki zaslon uporabljajo za igranje računalniških iger, bodo iskali televizor s 400–800 hertzi, ki se bolje obnese pri hitrih posnetkih. 1000 HZ in več ponujajo najdražje televizije, ki nudijo hiperrealistično izkušnjo.

Bitka menjalnikov: ročni vs. avtomatski. Kateri je pravi za vas?
Preberi še
Bitka menjalnikov: ročni vs. avtomatski. Kateri je pravi za vas?

Kontrast je drugi zelo pomemben dejavnik. Stopnja kontrasta se najbolje vidi ob primerjavi črne barve pri različnih modelih. Najboljši kontrast imajo televizorji, ki prikazujejo črno sliko popolnoma črno, medtem ko bodo televizorji s slabšim kontrastom črno prikazovali sivkasto. Najboljši kontrast zagotavlja OLED-televizor, ker za osvetljevanje slike ne uporablja LED-diod. Več o tem nadaljevanju.

Pozorni bodite tudi na funkcionalnost HDR (High Dynamic range), ki omogoča prikaz slike z večjim dinamičnim razponom kontrasta in širšim barvnim spektrom. Zaradi HDR-ja vidimo več barvnih nians. HDR-slika je posledično bolj kakovostna kot SDR-slika, to je slika s standardnim dinamičnim razponom. Za kaj takega mora televizor podpirati prikaz slike v HDR.

Diagonala

Velikost televizorja je izražena v diagonali, ki se meri od levega spodnjega roba do desnega roba zaslona, običajno pa je izražena v palcih (oznaka '') – en palec je 2,54 centimetra. Večina televizorjev ima diagonalo od 56 do 215 centimetrov (22–85''). Najboljše razmerje med velikostjo in ceno trenutno predstavljajo televizorji z diagonalo med 43'' in 140'' (109–140 cm).

Človek se hitro izgubi v poplavi oznak.
Človek se hitro izgubi v poplavi oznak. FOTO: Shutterstock

Ločljivosti

Večina televizorjev ima ločljivost Full HD (1080 slikovnih točk po krajši stranici) – v ta koš sodijo še oznake FHD, HD in 2K, kar zadostuje za gledanje večine programov v televizijskem omrežju. Za najboljšo kakovost filmov pa priporočamo televizor z ločljivostjo 4K (3.840 x 2160 slikovnih točk) oz. Ultra HD, ki sta praktično ista stvar. Z večanjem zaslona se mora večati tudi število slikovnih točk ločljivosti, da je slika lepša. Marsikatera spletna platforma, kot je naročniški video na zahtevo VOYO, omogoča prikaz slike v 4K-ločljivosti, ki je do štirikrat podrobnejša od Full HD. Če imate manjši televizor, razlika med 4K in Full HD ni tako zelo opazna, zato pri nakupu televizorja z diagonalo, krajšo od 100 centimetrov, ta podatek ni ključen. Najboljši televizorji se odlikujejo z 8K – 33 milijonov slikovnih točk daje tako podrobno sliko, da slikovnih točk s prostim očesom v resnici ne vidite – ki ga podpirajo najnovejše igralne konzole in najnovejši filmi. Ta ločljivost je 16-krat višja od Full HD in štirikrat višja od 4K Ultra HD. Na trgu sicer najdemo tudi televizorje ločljivosti HD (High Definition, 720p) in SD (480p), ki je standardna ločljivost za večino televizijskih vsebin, ki so na voljo tudi v HD-ločljivosti.

Na vse to si morate odgovoriti pred nakupom prenosnika
Preberi še
Na vse to si morate odgovoriti pred nakupom prenosnika

Tehnologija: LED, QLED ali OLED, to je zdaj vprašanje

LED

LED (kratica za Liquid Crystal Display) je tekočekristalni zaslon. Za prikazovanje slike uporablja tekoče kristale, ti pa modulirajo svetlobo, ki jo zagotavlja LED- oz. fluorescenčna sijalka, ki skrbi za svetilnost. Cenejši televizorji imajo včasih vgrajeno samo eno svetilo, zato so temni odtenki včasih videti svetlejši. Dražji televizorji medtem nadzorujejo osvetlitev in posledično ponujajo bolj kontrastno sliko.

QLED

QLED (kratica za Quantum LED) ponuja še intenzivnejše barve in čistejšo sliko od LED-televizorjev pri najvišjih ločljivostih. Ponujajo consko osvetlitev zaslona in tehnologijo HDR (High Dynamic Range), kar poskrbi za še boljši kontrast. Televizorji s QLED so namenjen predvsem tistim, ki uživate ob gledanju  filmov in serij v visoki ločljivosti ter zaslon uporabljate za igranje računalniških iger. Zaradi te tehnologije so tudi precej dražji od LED-televizorjev.

OLED

Tehnologija OLED (kratica za Organic LED) za osvetljevanje slike ne potrebuje ločenega LED-svetila, saj slikovne točke na zaslonu svetlobo proizvajajo same. Ponuja še izboljšan kontrast in svetilnost, hkrati pa lahko taka televizija prikazuje popolno črnino. Slika je ostrejša, v primerjavi z LCD-tehnologijo pa je izboljšan tudi vidni kot, saj se barve ne izgubijo, ko gledamo s strani.

Smart TV

Pametne televizije (Smart TV) imajo povezavo z internetom in omogočajo brskanje po spletu preko HDMI-kabla. V veliki meri lahko nadomestijo računalnik, saj omogočajo igranje računalniških iger, nameščanje in uporabo aplikacij in multimedijskih vsebin ter povezavo z drugimi napravami – telefoni, tablicami ipd.

Zakaj je moj računalnik počasen?!
Preberi še
Zakaj je moj računalnik počasen?!

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 572