Moskisvet.com
Osnovni model se lahko pohvali s tremi fotografskimi tipali.

Naprave in aplikacije

Ugibanj je konec; tehnološki velikan očaral z novo linijo telefonov

Oskar Sokolov
18. 02. 2020 07.08
2

O letošnji Samsungovi liniji telefonov S20 smo preko spletnih govoric poslušali že mesece pred uradno splavitvijo; o prestižnih Samsungovih pametnjakovičih letošnjega leta smo že pred časom pisali tudi mi. V preteklem tednu pa je Samsung končno izvedel še uradno prestavitev, kjer smo v glavnem izvedeli to, kar so izdajale že govorice; novi Samsungovi telefoni so odlični, a za svojo odličnost tudi mastno zaračunajo.

Maslen zaslon

Letos se je Samsung odločil za precej radikalno preobrazbo; v nasprotju s tradicijo ima linija S20 precej manj zaobljen zaslon, kar bo všeč predvsem tistim, ki že leta tarnamo nad estetsko dovršenostjo in praktično hibo zaobljenih zaslonov. Za manj zaobljenim steklom se skriva zaslonska tehnologija, ki je doživela korenito preobrazbo. V skladu s trendi so vsi telefoni linije S20 opremljeni s 120 Hz zaslonom, kar pomeni, da se slika osvežuje dvakrat hitreje kot na »navadnem« pametnem telefonu, to pa vodi v masleno gladke animacije, ki so res paša za oči.

V nasprotju s tradicijo ima linija S20 precej manj zaobljen zaslon.
V nasprotju s tradicijo ima linija S20 precej manj zaobljen zaslon. FOTO: Shutterstock

Da bi poudarili superiornost svojih zaslonov, so pri Samsungu podvojili tudi samo občutljivost na dotik, kar pomaga pri splošnem vtisu o odzivnosti aparata. Imel sem priložnost preizkusiti nove naprave in nad odzivnostjo zaslona sem bil takoj navdušen. Samsung sicer še zdaleč ni prvi, ki v svojih pametnih telefonih ponuja hitro osveževanje zaslonov (začela sta Apple z iPad Proji in Razer s telefoni), a je novost pri Samsungu dodelana do te mere, da se brez težav meri s trenutno konkurenco na tržišču. Hiba je le to, da so masleno gladke 120Hz animacije omejene na resolucijo FullHD; če bomo želeli uživati v vseh pikslih, ki jih zaslon ponuja, se bomo morali odreči gladkemu občutku.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Boljše drobovje in SD kartice

Poleg večje hitrosti osveževanja je zaslon doživel še več skorajda »klasičnih« posodobitev, med drugim še tanjše robove in prestavljen okrogli izrez, ki je zdaj na sredi zaslona. Pričakovane so tudi konkretno nadgrajene specifikacije, vključno z 12 gigabajti RAM-a v vseh modelih, o čemer smo natančneje poročali v članku, kjer smo obravnavali govorice o novi galaksiji. A čeprav so bile govorice skoraj do potankosti natančne, so se hvala bogu uštele pri tem, da naj bi bila S20 in S20+ prikrajšana za vhod za MicroSD kartice; kdor bo notranji pomnilnik želel razširiti, ne bo omejen le na pregrešno drago »ultra« različico.

Osnovni model se lahko pohvali s tremi fotografskimi tipali.
Osnovni model se lahko pohvali s tremi fotografskimi tipali. FOTO: Shutterstock

8K video, ki ga nikjer ne boste mogli predvajati

Prijetno presenečenje so sistemi kamer, predstavljeni v liniji S20. Osnovni model se lahko pohvali s tremi fotografskimi tipali, poleg 12 MP glavnega sta tu še 12 MP širokokotna in 64 MP »približana« kamera, vse se lahko pohvalijo še z večjimi senzorji, ki poskrbijo za boljšo sliko v vseh pogledih, predvsem pa se razlika pozna ponoči, ko zajamejo precej več svetlobe. Ker se Huawei na zahodnem trgu še vedno spopada z ameriškimi sankcijami, so si pri Samsungu na fotografskem področju od kitajskega velikana sposodili nekaj trikov, s čimer po vsej verjetnosti stavijo na kupce, pri katerih ljubezen do Huaweia ne presega njihove ljubezni do Googlovih storitev. Linija S20 se, kot lanski Huaweievi paradni konji, lahko pohvali z zavidanja vrednim optičnim in hibridnim »zoomom«, ki kombinira informacije iz vseh tipal na zadnji strani in na Ultra modelu ustvari kar 100x približano sliko; lanski P30 Pro je bil omejen s 50-kratno digitalno povečavo.

Smo dosegli vrh razvoja pametnih telefonov?
Preberi še
Smo dosegli vrh razvoja pametnih telefonov?

Novi aparati so zmožni celo snemanja 8K videa pri 24 sličicah na sekundo, a sta cenejša modela pri tem omejena na snemanje s približano »telephoto« kamero. 8K pri 24 sličicah na sekundo namreč pomeni, da telefon vsako sekundo naredi 24 33-megapikselskih sličic in jih združi v video. Tako enormna resolucija skoraj trikrat presega »navadno« in širokokotno tipalo novih pametnjakovičev, ki je omejeno na »borih« 12 MP. Glede na to, da velika večina populacije ni povsem sprejela še niti standarda 4K, je jasno, da je snemanje v ločljivosti 8K na novi S liniji bolj kot ne le marketinška poteza. Marketinška poteza je do neke mere tudi ponujanje 5G v novih aparatih; vse Samsungove letošnje paradne konje se da tudi pri nas kupiti v 5G »okusu«. Da je dodatno plačevanje za podporo 5G omrežju pri nas, kjer 5G omrežja še nikjer zares ni, nesmiselno, ne bom posebej poudarjal. Kot ne bom poudarjal, da je 5G modem v liniji S20 precej omejen in niti v 5G omrežju po hitrosti bistveno ne presega zmogljivosti dobrega LTE-ja. Kdor želi plačevati za to, da bo ves čas opremljen s trenutnim tehnološkim vrhuncem, pa ima to možnost.

Tako na papirju kot v praksi linija S20 pusti dober vtis.
Tako na papirju kot v praksi linija S20 pusti dober vtis. FOTO: Shutterstock

Dober vtis ali dolgočasnost?

Tako na papirju kot v praksi linija S20 pusti dober vtis. A kljub radodarnim nadgradnjam in nesramno dobrim specifikacijam se na spletu najdejo mnogi, ki Samsungovi letošnji nadgradnji očitajo pustost in predvidljivost. Ali sploh še obstaja karkoli, kar bi južnokorejski velikan lahko stlačil v to žepno napravo, da bi jo naredil bolj aktualno, bolj zanimivo? Smo na področju pametnih telefonov res že vsega presiti?

Huaweijeva “zahodna strategija”?
Preberi še
Huaweijeva “zahodna strategija”?
Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382