Kako lahko sodelujem?
Če vas zanima registracija na Truth Social, boste morali še malo počakati, v Evropi namreč dostop do aplikacije še ni mogoč, pa tudi čez lužo se je za registracijo potrebno postaviti v čakalno vrsto, v kateri stoji več sto tisoč uporabnikov. Tisti, ki so se na platformo že uspeli prijaviti, poročajo, da gre za približek Twitterja, kjer trenutno kraljujejo pretežno konservativni medijski obrazi. Dostop za množice pri Truth Social obljubljajo do konca marca.
Truth Social ni prvo politično jasno opredeljeno socialno omrežje - GETTR in Parler sta dva že delujoča primerka konservativnih socialnih omrežij, ki pa nista naleteli na pretirano odobravajoč odziv. Pod prevlado peščice socialnoomrežnih gigantov je težko uspeti, velik izziv pa novim socialnim omrežjem predstavljata predvsem dve oviri. Prva je pomanjkanje vsebin zaradi pomanjkanja aktivnih uporabnikov (večina objav na GETTRju in Parlerju so le prekopirani tviti), druga pa pomanjkanje algoritma, ki nas kot uporabnike zasvoji. Denarna oskrba majhnih socialnih omrežij je omejena, zaradi česar so objave na domačem zaslonu razporejene glede na količino engagementa, kar novim uporabnikom onemogoča rast in jih posledično odvrača od nadaljnje uporabe.
Ali bo Trumpovo socialno omrežje uspelo preseči omejitve predhodnikov, je še prezgodaj napovedovati. As, ki ga imajo v rokavu, je aktivni uporabniški račun Donalda Trumpa, ki ga na Twitterju pogreša veliko število njegovih privržencev. A tudi s Trumpom v rokavu se bo moral Truth Social spopasti z veliko ovirami.
Ovire na poti
Trg za novo socialno omrežje, ki temelji na principu popolne svobode govora, nedvomno obstaja. Mainstream socialna omrežja so se v zadnjih nekaj letih večkrat znašla pod plazom kritik zaradi fenomena cancel culture, novodobne cenzure, ki temelji na želji po utišanju vseh, ki imajo kontroverzna ali ne mainstream stališča.
Ravno zaradi obljub o zagotavljanju svobode govora se je Truth Social znašel na udaru kritikov, ki trdijo, da je njihov poslovni model raj za nestrpneže in politične ekstremiste. Na Truth Social odgovarjajo, da bodo vse zavajajoče ali nestrpne vsebine izbrisali, na njihovem socialnem omrežju je prostor le za resnico, trdijo, kar poudarjajo tudi s poimenovanjem objav na svojem omrežju. Tvit so na Truth Social preimenovali v Truth. Bo bolj svobodna in jasno politično opredeljena kopija Twitterja uspela navdušiti množice?
Ujeti v past?
Glavna ovira na poti nadaljnjega razvoja Truth Social postane to, kar naj bi bil glavni adut tega novega socialnega omrežja: resnica in svoboda. Ker so se zavezali k temu, da bodo neresnične in zavajajoče objave hitro odstranili, je popolna svoboda govora zelo vprašljiva. Čeprav obljubljajo, da na njihovem omrežju ne bo zavajajočih fact checkerjev in cenzure določenih besed, je jasno, da bo za zagotavljanje reda in odstranitev zavajajočih vsebin treba vzpostaviti nekakšen sistem nadzora nad vsebinami. Zdi se torej, da Truth Social ne bo popolnoma svobodno socialno omrežje, kaj takšnega lahko najdete le na deep webu. Bo pa omrežje, ki bo imelo kriterije za resnico postavljene nekoliko drugače od ostalih socialnoomrežnih gigantov.
V letu, v katerem so številne mainstream platforme odstranile stotine objav in uporabniških računov uporabnikov, ki po njihovem niso govorili resnice, bo morda Truth Social dobrodošla osvežitev. Resnica nikoli ni črno bela in vsi obstoječi fact checkerji in sistemi odstranjevanja objav ter računov so se večkrat izkazali za nezanesljive in pristranske. Naivno je torej pričakovati, da bo Truth Social rešil problem iskanja prave resnice na internetu – bo pa prinesel odkrito opredeljene kriterije za svojo resnico. Odkrita pristranost je boljša od prikrite pristranosti, in morda bo že odsotnost sprenevedanja o politični neopredeljenosti, ki pesti številne ostale platforme, dovolj za uspeh Trumpovega socialnega omrežja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV