Moskisvet.com
Potapljači bodo morda že kmalu lahko začeli koristiti svetovni splet tudi pod vodo.

Naprave in aplikacije

Svetovni splet se seli pod vodo

A.P.
18. 06. 2020 06.00
0

Čeprav verjetno med potapljanjem na razmišljate, kako dobro bi bilo, če bi lahko vzeli telefon in brskali po spletu, bi potapljačem tovrstna storitev prišla zelo prav. In želja se jim bo morda že kmalu uresničila, saj bi lahko že kmalu zaživelo podvodno brezžično omrežje Aqua-Fi, podvodna različica brezžičnega omrežja.

Radijski valovi pod vodo težko potujejo, zato so znanstveniki iz univerze za znanost in tehnologijo KAUST v Savdski Arabiji razvili tehnologijo, ki te težave nima. T. i. Aqua-Fi namreč podatke pošilja s pomočjo svetlobnih žarkov. Ideja zori že vse od leta 2018 in je vse bliže končni rešitvi, saj je znanstvenikom uspelo pod morsko gladino prenesti celo HD-video.

Potapljači bodo morda že kmalu lahko začeli koristiti svetovni splet tudi pod vodo.
Potapljači bodo morda že kmalu lahko začeli koristiti svetovni splet tudi pod vodo. FOTO: Reuters

Aqua-Fi naj bi potapljačem omogočil podvodno komunikacijo ter pošiljanje podatkov na površje. Tja so do zdaj informacije potovale zgolj prek zvočnih valov in svetlobnih signalov, oba načina pa imata pomanjkljivosti, saj lahko radijske valove prenašamo le na kratkih razdaljah, medtem ko so zvočni signali, ki so ''delani'' za dolge razdalje, količinsko omejeni. Prenos prek svetlobe na drugi strani nima šibkih točk, saj združuje prednosti obeh omenjenih načinov. Edina šibka točka je, da med sprejemnikom in oddajnikom ne sme biti ovir.

Človeške lase spremenili v upogljive OLED zaslone
Preberi še
Človeške lase spremenili v upogljive OLED zaslone

Prototipni Aqua-Fi se pri prenašanju podatkov zanaša na zelene LED-diode oz. 520-nanometrski laser, ki z majhnega računalnika prenaša podatke do senzorja svetlobe, ki je povezan z drugim računalnikom. Prvi pretvarja slike in videoposnetke v binarno kodo (0 ali 1), ki je prevedena v svetlobo in kodo pošilja drugemu računalniku, ki jo ponovno pretvori v prvotno obliko (slike, video ali kaj drugega), še pred tem pa podatke prestreže senzor. Podvodni splet podpira storitve, kot so pošiljanje večpredstavnostnih sporočil. Medtem ko laserji omogočajo prenos podatkov na dolgih razdaljah, LED-diode, ki porabijo precej manj električne energije, to počnejo na kratkih.

Računalniški zvoki, ki nas popeljejo nazaj v devetdeseta
Preberi še
Računalniški zvoki, ki nas popeljejo nazaj v devetdeseta

Pri nedavnih poizkusih je uspelo avtorjem omrežja doseči hitrosti prenosa podatkov 2,11 MB na sekundo, zakasnitev pa je povprečno znašala milisekundo. Podatki so sprva prek navadnega Wi-Fi potovali do naprave na jeklenki, kjer je bil mikroračunalnik, ki je podatke pretvoril v binarne pulze. Ti so glede na razdaljo na površje potovali na enega od omenjenih načinov (zelene LED-diode oz. nanometrski laser). Podvodno brezžično omrežje bo za splošno rabo na voljo, ko bo sistem postal dovolj zanesljiv za vsakdanjo uporabo.

Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382