Res je, svet je vedno bolj nepredvidljiv. Časi, ko smo lahko pustili hišo kar odklenjeno in ključe od stanovanja pod predpražnikom, so zdavnaj mimo. Povezane naprave v pametnem domu, nam lahko pomagajo rešiti marsikatero neprijetno situacijo. Zaznajo nepovabljene goste in neželene dogodke in nam informacije o tem, kaj se doma dogaja, pošiljajo kar na mobilni telefon. Življenje tako postane udobnejše, mirnejše in predvsem varnejše.
Celovita prenova ali postopna nadgradnja?
Pametni dom lahko vzpostavimo naenkrat in celovito ob gradnji ali koreniti prenovi hiše oziroma stanovanja. Vsekakor pa se lahko tega lotite tudi postopoma s pomočjo umetne inteligence in dodajanjem posameznih sklopov avtomatizacije. Delček pametnega doma imate na primer že z robotskim sesalnikom, po navadi pa pri pametnem domu govorimo o razsvetljavi, klimatizaciji, ogrevanju, senčenju in varnostnih elementih.
Kako obstoječi dom narediti pameten?
Če trenutno ne gradite ali se lotevate obsežne prenove svojega doma, imate nekoliko bolj omejene opcije, vendar to nikakor ne pomeni, da jih ni. Le manj celovito in povezano bo vse skupaj. Vgradnje povezanih elementov se lahko lotite s samostojnim sestavljanjem ali nakupom komponent, ki jih namestite in povežete v ustrezno aplikacijo. Ponudba je pestra, cene pa danes niso več pretirane.
Kako vam pametne naprave pomagajo pri varovanju doma in vašo lastno varnost?
- Inteligentni video alarmni sistem vas opozori že pred morebitnim vlomom. Razločuje med tujcem in sorodnikom ter z alarmom prestraši vsiljivce. Opozori vas takoj, ko oseba, žival ali vozilo vstopi na vašo posest.
- Pametna notranja kamera vas lahko opozori, ko v vaš dom vstopi neznanec in samodejno vklopi alarm, da prestraši vsiljivce.
- Pametni video zvonec vam omogoča, da vidite, kdo je pred vašimi vrati, in se odzovete, ne glede na to, kje se nahajate. Odlična rešitev za prejemanje pošiljk, ko vas ni doma.
- Inteligentni detektorji odpiranja vrat in oken vas lahko opozorijo na poskus vloma.
- Ključavnica in pametni ključi varujejo vaša vhodna vrata. Ta naprava vam omogoča tudi deaktivacijo izgubljenega ključa in pošiljanje vabil na daljavo.
- Inteligentni detektorji dima vas bodo opozorili, če bi slučajno prišlo do požara, pametni detektor ogljikovega monoksida vas v realne času opozori na povečano količino tega nevarnega plina.
Kakšne so slabosti vseh teh naprednih tehnologij?
Ko se lotite vgradnje pametnih naprav, je trena urediti nekaj zadev glede digitalne varnosti. Dostop do kamer na pametnem telefonu oziramo na napravi, s katero od daleč spremljate dogajanje, največkrat poteka preko strežnika ponudnika storitve. Pozanimajte se, ali je storitev ustrezno zavarovana in ali morebiti ponudnik ne zbira in izkorišča zbranih podatkov. Enkrat, ko se zavedate možnih varnostnih vrzeli, jih lahko relativno enostavno uredite.
Sponzorirana objava