Moskisvet.com
Pomembna je tudi izbira ozadja, ki ne sme biti moteči faktor.

Naprave in aplikacije

Preproste tehnike, s katerimi boste na spletni kameri videti bolje

A.P.
13. 04. 2020 06.00
0

Zadnje tedne se je velik del naše komunikacije preselil na splet in marsikdo, ki dela od doma ali si želi pogovarjati z družino oz. prijatelji, uporablja programe za videokonference oz. videoklice. Tako kot na fotografiji, verjetno tudi na zaslonu sogovornika oz. sogovornikov želite videti karseda dobro. S temi tehnikami vam bo to uspelo.

Videoklici in videokonference preko aplikacij, kot sta Zoom in Skype, so te dni v veliki meri nadomestili kofetkanja, šolanje, sestanke, kolegije ipd. Zaradi pandemije novega koronavirusa smo primorani karseda omejiti stik z ljudmi in posledično so programi za videoklice in videokonference postali naša prva izbira za komuniciranje.

Kakšna je pravilna drža pri sedenju za računalnikom?
Preberi še
Kakšna je pravilna drža pri sedenju za računalnikom?

Ker pa tudi v službo ne bi prišli v spalni srajci, poskrbite, da boste tudi pred spletno kamero videti karseda profesionalno in urejeno. Čeprav se uredite, to žal še ne pomeni, da boste na zaslonu sogovornika videti dobro. Morda pa je to zato, ker delate te napake?

Spletna kamera moram biti na višini oči

Poskrbite, da je kamera na prenosniku na višini vaših oči, zato po potrebi pod prenosnik nekaj podložite. Ena najbolj osnovnih napak je, da je spletna kamera pod višino oči, saj verjetno sogovornikom ne želimo kazati vsebino nosu. Poleg tega je to najboljši približek komunikaciji v živo. Ko govorite, ne pozabite gledati v kamero in ne v zaslon, saj to deluje, kot da gledate nekam stran in niste pri stvari. Resda se je težko upreti skušnjavi, da ne gledate v zaslon, a skušajte večji del časa, ko govorite, gledati naravnost v kamero. Poskrbite, da ne sedite preblizu kamere, niti ne predaleč. Naj kader zajame malce več od širino vaših ramena, videti pa se mora celoten obraz.

Kamera naj bo v višini ali rahlo nad višino oči.
Kamera naj bo v višini ali rahlo nad višino oči. FOTO: Shutterstock

Svetloba naj prihaja od spredaj

Najdite kotiček, kjer svetloba ne prihaja od zadaj, sicer bo vaš obraz temen, obrazne poteze slabo vidne, barve čudne in nasploh boste videti kot truplo oz. zombi. Naj bo obraz enakomerno osvetljen, da so poteze jasne in oči dobro vidne. Najboljša lokacija je zato pred oknom, vaš obraz pa naj gleda ''ven''. V primeru, da nimate dostopa do naravnega vira svetloba, naj ga nadomesti luč, ki naj bo za prenosnikom. Žal kamera izpostavi vse morebitne slabosti naše kože, zato se pred prenosom preverite v ogledalu in uredite, kot bi šli na delo. V primeru, da svetloba še vedno ni prava, uporabite primeren filter – najpogosteje takšnega, da dosežete toplejše barve. Na telefonih to dosežete s filtrom modre barve oz. t. i. nočnim načinom.

Poskrbite za pravo svetlobo.
Poskrbite za pravo svetlobo. FOTO: Shutterstock

Pred videoklicem/konferenco naredite test

Če ne želite biti šokirani nad svojim videzom, še pred videoklicem preverite, kako ste videti na kameri. Vsi programi za videoklice ponujajo test slike in zvoka, ki vam omogoča, da se dobro pripravite. Ne pozabite, da vas med klicem vsi vidijo, zato kamere ne uporabljajte kot ogledalo, saj to deluje zelo naprofesionalno. Poleg tega vam svetujemo, da med klicem uporabljate slušalke z mikrofonom, kajti (pogosto slab) zvočnik prenosnika pobira tudi vse morebitne nadležne zvoke iz okolice, kar je lahko za ostale zelo moteče. Najbolje je, da si omislite USB mikrofon, ki bo karseda izničil zvoke okolice.

Uporaba slušalk je zaradi boljše kakovosti zvoka zelo priporočljiva.
Uporaba slušalk je zaradi boljše kakovosti zvoka zelo priporočljiva. FOTO: Shutterstock

Izberite primerno ozadja

Verjetno si ne želite, da sodelavci in vaši šefi vidijo, da imate goro umazanega perila ali posode oz. povsem razmetano stanovanja, saj to ne meče dobro luč na vas. Zato poiščite čim bolj nevtralno ozadje, najbolje belo steno, da z okolico čim manj odvračate pozornost s sebe in po pomoti ne razkrijete kaj, kar je ''samo za vaše oči''. A pozor, če sedite pred svetlim ozadjem, bo kamera zaradi veliko svetlobe to kompenzirala tako, da boste videti kot silhueta – podobno, kot če bi sedeli s hrbtom obrnjeni proti nezastrtemu oknu. Ne stiskajte se k steni, pač pa poskrbite, da je med vami in ozadjem nekaj prostora, da ustvarite prijeten občutek globine.

Pomembna je tudi izbira ozadja, ki ne sme biti moteči faktor.
Pomembna je tudi izbira ozadja, ki ne sme biti moteči faktor. FOTO: Shutterstock

Obleka naredi človeka

Prek kamere želite dajati profesionalen vtis, zato se izogibajte nošenju oblačil, ki so pisana, kričečih barv ali imajo drobne moteče vzorce. Priporočamo, da izberite enobarvne kose oblačil, da pozornost ostane na vas.

Izbira oblačil je pomembna - vsaj tista, ki jih vidijo sogovorniki.
Izbira oblačil je pomembna - vsaj tista, ki jih vidijo sogovorniki. FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660