Bistvena razlika med "staro" slovensko uredbo in predpisom EU je zlasti v tem, da je domača zakonodaja temeljila na ločitvi operacij, ki se izvedejo za namen izvajanja dejavnosti oziroma za šport in rekreacijo. Tisti, ki so z brezpilotnimi zrakoplovi izvajali dejavnost, so morali izpolniti več zahtev v primerjavi s tistimi, ki so brezpilotne zrakoplove uporabljali v prostem času. Po drugi strani so bili ti tudi s predpisom bolj omejeni. Nova EU-zakonodaja pa take delitve ne pozna. Tveganost operacije definira količino zahtev, ki jih morata izpolniti operator in pilot na daljavo. Se pravi, bolj ko je tvegana operacija, več zahtev je treba izpolniti, in obratno.
Pomembna novost, ki jo prinaša nova zakonodaja, je obveznost vseh operatorjev, ki uporabljajo brezpilotne zrakoplove s težo 250 g oz. tudi manj, če imajo ti brezpilotniki kamero, da se registrirajo. Prav tako je obvezno usposabljanje za vse pilote na daljavo.
Spletna aplikacija
V okviru tega je agencija pripravila in zagnala spletno aplikacijo, imenovano UAS repozitorij. Spletna aplikacija je namenjena registraciji operatorjev in usposabljanju pilotov na daljavo. Aplikacija omogoča tudi izvajanje tistih izpitov, za katere zakonodaja EU določa, da se morajo izvajati po spletu. Spletna aplikacija ni zgolj platforma za registracijo operatorjev, ampak tudi služi kot spletni priročnik, ki vsebuje zbirko znanj, nasvetov in uporabnih informacij s področja letalstva za vse pilote na daljavo. Dostopen je 24 ur na dan, 7 dni v tednu, 365 dni v letu. UAS repozitorij je zaživel 4. 1. 2021, v desetih dneh je registracijo opravilo več kot 560 operaterjev in se usposobili 603 piloti na daljavo v odprti kategoriji, podkategorijah A1/A3. Aplikacija deluje na uporabnikom prijazen način, vključuje sodobne programske rešitve, hkrati pa zagotavlja upoštevanje vse relevantne zakonodaje s področja upravnega postopka, upravnega poslovanja in varstva osebnih podatkov. Z veseljem ugotavljamo, da je aplikacija pri uporabnikih sprejeta izjemno pozitivno, prav tako smo prejeli pozitivne odzive našega nadzornega organa, torej Evropske agencije za letalsko varnost.
Bistvo nove zakonodaje v delu, ki se nanaša na množično uporabo oziroma tako imenovano odprto kategorijo, je torej: kupim – se registriram – se usposobim – letim.
Za profesionalno uporabo bodo morali operatorji pridobiti ustrezna dovoljenja agencije, piloti na daljavo bodo morali poleg osnovnih znanj, ki jih je mogoče pridobiti prek spletne aplikacije, osvojiti še dodatna znanja in opraviti dodatne izpite.
Geografska območja
EU je državam članicam naložila, da določijo geografska območja, v katerih je letenje z brezpilotnimi zrakoplovi prepovedano ali omejeno. Republika Slovenija je ta območja opredelila z izvedbenim predpisom, agencija pa je na podlagi tega pripravila tudi spletno rešitev oziroma zemljevid, preko katere je mogoče vsak trenutek pogledati, katero območje je prepovedano. Ta območja so določena glede na zagotavljanje letalske varnosti, na primer okolica letališč, pa tudi glede na zaščito drugih interesov, kot so okolje, obramba države, zasebnost.
Izvajanje nadzora
Pomembna novost, ki jo prinaša nova zakonodaja, je pristojnost izvajanja nadzora policije in občinskih redarjev. Ti so po novem pristojni za postopke v zvezi s preverjanjem listin, ki jih morata imeti operator in pilot na daljavo, torej bodo preverjali, ali so operatorji registrirani in piloti na daljavo ustrezno usposobljeni.
Državne aktivnosti
Nova EU zakonodaja s svojega področja uporabe izključuje državne aktivnosti z brezpilotnimi zrakoplovi. Kar seveda pomeni, da morajo države članice sprejeti lastne predpise, s katerimi uredijo letenje vojaških, policijskih, gasilskih in podobnih brezpilotnih zrakoplovov. V Sloveniji to področje še vedno ni ustrezno urejeno, čeprav navedeni deležniki pri svojem delu brezpilotne zrakoplove uporabljajo.
EU predpisi na področju brezpilotnih zrakoplovov urejajo tudi zahteve za proizvajalce brezpilotnih zrakoplovov in določajo pogoje, pod katerimi je brezpilotne zrakoplove mogoče dati v uporabo. Pristojnost na tem delu zakonodaje si delita ministrstvo za infrastrukturo in tržni inšpektorat.
Glede na sprejete uredbe bo v Sloveniji prehodno obdobje trajalo leto dni. V tem času bodo veljala še stara potrdila ali dovoljenja za izvajanje letalske dejavnosti, a le do izteka veljavnosti obstoječih. Za nove je treba zaprositi po novi evropski zakonodaji.
Povzetek bistvenih novosti zakonodaje
Po novi uredbi se brezpilotni zrakoplovi delijo na tri kategorije: odprto, posebno in certificirano.
V odprto kategorijo sodijo brezpilotni zrakoplovi, ki tehtajo od 250 gramov do 25 kilogramov, letijo v vidni liniji in do višine 120 metrov in ne prevažajo tovora ali ljudi. V posameznih kategorijah so še podkategorije, ki natančno določajo, kateri brezpilotni zrakoplovi sodijo vanje, kakšni so pogoji za uporabo in kje je uporaba dovoljena.
Če katera od zahtev za odprto kategorijo ni izpolnjena, na primer letenje z brezpilotnim zrakoplovom:
– višje od 120 m nad zemeljskim površjem,
– zunaj vidnega polja,
– nad zborom ljudi,
– težjim od 25 kg,
– zaradi odmeta materiali itd.,
mora operater izpolniti zahteve za posebno kategorijo in pridobiti potrebna operativna dovoljenja, ki jih izda Javna agencija za civilno letalstvo RS.
Če operacija vključuje prevoz ljudi ali nevarnih snovi, če znaša njegov premer več kot tri metre, gre za operacijo v certificirani kategoriji. Glede te kategorije EU pripravlja dodatne predpise, ki bodo uredili letenje brezpilotnih zrakoplovov v tej kategoriji. Gre namreč za kategorijo, ki je po obsegu zahtev izenačena z zrakoplovi s posadko: piloti na daljavo bodo morali pridobiti licenco, operator spričevalo letalskega prevoznika, certifikacijo brezpilotnega zrakoplova pa bo izvedla Evropska agencija za letalsko varnost.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV