Moskisvet.com
Apple je v preteklih šestih letih kupil okoli 100 podjetij. Tim Cook pojasnjuje, da želijo na ta način pridobiti novo tehnologijo, talente in znanje.

Naprave in aplikacije

Te 3 stvari je Apple predstavil na pomladanskem dogodku

Oskar Sokolov
22. 04. 2021 06.00
0

Končno se je zgodil dolgo pričakovani Applov pomladanski dogodek, o katerem se v tehnoloških vodah šušlja že od februarja. Marca smo na naši strani pisali o Applovem ”tehnološkem bullyingu” in dogodku, ki bi se glede na govorice moral zgoditi 20. marca, a se ni. O tem, ali je Apple namerno vplival na napačne govorice, da bi nagnal strah v kosti konkurenci, bomo razpravljali kdaj drugič. Tokrat se bomo osredotočili na to, kaj so v Cupertinu predstavili 20. 4., točno mesec dni po sprva pričakovanem terminu.

''First things first...''*

Za začetek lahko omenimo to, da je marsikateri tehnološki navdušenec vsaj malo razočaran nad videnim. Po tiho smo vsi upali na nove AirPodse, nove MacBooke in lepe nove iMace, dobili pa smo le nove iMace, ki vizualno ravno ne prepričajo. In pričakovane Applove lokatorje, ki so, v nasprotju z mojimi prvotnimi pričakovanji, dejansko najzanimivejši predstavljen produkt. Novosti se bomo lotili v zaporedju od najbolj do najmanj zanimivih.

Marsikoga je Apple tokrat pustil ravnodušnega.
Marsikoga je Apple tokrat pustil ravnodušnega. FOTO: Profimedia
Ta velikan zapušča trg mobilnih telefonov
Preberi še
Ta velikan zapušča trg mobilnih telefonov

Prvič: AirTagi

Gre za Applove lokatorje, ki rešujejo isti problem kot slovenski Chipolo ali ameriški Tile. Nadenemo jih na ključe ali zatlačimo v denarnico, in če zadevo izgubimo ali založimo, ji prek aplikacije lahko naročimo, da predvaja melodijo. O Air Tagih se je v tehnoloških krogih govorilo že več mesecev, precejšen pa je bil tudi "hype", povezan s tem novim produktom. Sam ga nisem razumel; bil sem prepričan, da so AirTagi samo lokator, ki rešuje že rešen problem. Me je Applov premišljen dogodek uspel prepričati?

Nič revolucionarnega, a zanimivi dodatki

Po predstavitvi lahko potrdim, da sama ideja za AirTagi ni nič revolucionarnega, prinašajo pa nekaj zelo zanimivih inovativnih dodatkov. Cena čez lužo znaša 30 dolarjev, kar je le za las dražje od konkurence. Za malenkost višji znesek po eni strani dobimo kovinsko izdelavo, tesno integracijo z Applovim ekosistemom in zastonj graviranje motivov, po drugi strani pa sami AirTagi za razliko od konkurence nimajo luknje, s katero bi jih lahko pritrdili na ključe, tako da bo večina morala za ustrezen "etui" z obeskom odšteti še enkrat toliko, kot stane sama napravica.

Applov lokator AirTag .
Applov lokator AirTag . FOTO: Profimedia
5 razlogov, zakaj Androidni telefoni tečejo na zastareli programski opremi
Preberi še
5 razlogov, zakaj Androidni telefoni tečejo na zastareli programski opremi

Glavna prednost

Glavna prednost AirTagov ni v kovinski izdelavi, ampak v tehnoloških pogruntavščinah. Najuporabnejša je integracija z Applovo mrežo "Find my". To pomeni, da bodo AirTagi anonimno komunicirali z vsemi Applovimi napravami, ne le z našimi, in tako posodabljali svojo lokacijo, tudi ko bo povezava z našim iPhonom prekinjena. To pomeni, da bomo izgubljene ključe ali denarnico hitreje našli, ker bo vsak mimoidoči iPhone, in iPhonov je veliko, posodobil lokacijo našega izgubljenega predmeta. Integracijo z mrežo "Find my" sicer napovedujejo tudi pri Chipolu, a ima Applov izdelek še kakšnega asa v rokavu.

Asi v rokavu

Najzanimivejša funkcija po mojem mnenju je, da se bomo lahko, če bomo kjerkoli našli izgubljen predmet z AirTagom, naprave dotaknili s svojim iPhonom in takoj dobili kontaktne informacije lastnika. Priročna lastnost AirTagov je tudi to, da nas bodo lahko, če jih bomo založili v svoji bližini, preko (ustrezno novega) iPhona usmerili v točno smer izgubljenega predmeta. Hitro bomo torej ugotovili, da so ključi na primer za kavčem. Prednost AirTagov je tudi v tesni integraciji z iOS-om in posledično hitri nastavitvi, za katero ni treba nalagati dodatnih aplikacij.

Polnilec – edina stvar, po kateri še ločimo znamke telefonov
Preberi še
Polnilec – edina stvar, po kateri še ločimo znamke telefonov

Zdi se, da so AirTagi izdelek, ki ponuja precej za svoj denar, a hkrati kupce potiska še globje v Applov ekosistem. Če bomo kupili relativno ugodne AirTage in čez nekaj časa želeli zamenjati telefon, verjetno ne bomo želeli zavreči všečnega lokatorja, ker ne bo deloval z našim novim (Androidnim) telefonom. Zato bomo po novega pametnjakoviča zavili direkt v Apple trgovino. Premišljeno, ni kaj.

Drobovje iMacov je posodobljeno, po novem jih poganja čip M1, ki ga poznamo že iz MacBookov.
Drobovje iMacov je posodobljeno, po novem jih poganja čip M1, ki ga poznamo že iz MacBookov. FOTO: Profimedia

Drugič: novi iMaci

Novi iMaci so doživeli popolno preobrazbo in so po novem nepopisno tanki, v debelino merijo le 11,5 mm. Gre sicer za lastnost, ki je na posnetkih videti božansko, a v praksi estetika šepa. Ja, novi iMaci so lepi s strani in od zadaj, a sprednji del res ni posrečen. Upali smo, da bo Apple stanjšal robove okoli zaslona, dobili pa smo debele robove, ki v neposrečeni beli barvi še bolj bodejo v oči. Najbolj neprivlačen je spodnji rob, zaradi katerega celoten produkt spominja na 10 let star LCD-monitor. Fino je, da lahko nove iMace pofotkamo od strani in dobimo res hudo sliko, še bolj pa bi nam bilo všeč, če bi kaj estetske pozornosti v Cupertinu namenili tudi delu, v katerega bomo ure in ure zrli vsak dan.

Drobovje iMacov je posodobljeno, po novem jih poganja čip M1, ki ga poznamo že iz MacBookov. M1 je res hiter in impresiven, a smo po tiho v novih računalnikih vsi upali na nadgrajeno različico. Posodobljeni iMaci so kot tehnični dosežek tankosti res impresivni, a v celoti nekoliko razočarajo.

Tretjič: iPadi z M1

Še najmanj zanimivi se zdijo novi iPadi, ki so navzven enaki, a imajo nadgrajene specifikacije. Po novem lahko enak čip, ki ga najdemo v novih iMacih in MacBookih, dobimo tudi v iPadu, dodana je tudi povezljivost 5G. M1 je, sploh v kontekstu tablice, neverjetno zmogljiv. Vprašanje pa je, kaj imamo od tega, da je tablica, na kateri bomo gledali YouTube in brali novice, po vsej verjetnosti močnejša od našega računalnika. Težava je v tem, da iPad ostaja naprava, ki jo nazaj drži iPadOS, na katerem manjka profesionalnih programov. Sploh smo lahko jezni zato, ker nam Apple kljub temu, da iPade in Mace po novem poganja enak čip, ne dovoli uporabe naprednih programov macOS, ki bi (po novem) na iPadu nedvomno delovali.

Apple je v preteklih šestih letih kupil okoli 100 podjetij. Tim Cook pojasnjuje, da želijo na ta način pridobiti novo tehnologijo, talente in znanje.
Apple je v preteklih šestih letih kupil okoli 100 podjetij. Tim Cook pojasnjuje, da želijo na ta način pridobiti novo tehnologijo, talente in znanje. FOTO: Profimedia

Jezo nad pomanjkanjem profesionalnih programov nekoliko omili dejstvo, da so na iPadu nadgradili zaslone. Mini LED v primerjavi s klasičnimi LCD-ji ponuja boljše kontraste in bolj živo sliko, kar seveda pozdravljamo.

Zanimiv preostanek leta?

To je vse, kar so v Cupertinu za nas pripravili tokrat. Po eni strani sem pričakoval več, sploh so me razočarali estetsko neprivlačni iMaci. Ampak dejstvo, da sem zaman čakal na nove AirPodse in MacBooke, pomeni, da bo preostanek (tehnološkega) leta toliko bolj zanimiv.

Google Zemljevidi prinašajo prijazne poti
Preberi še
Google Zemljevidi prinašajo prijazne poti

*gremo lepo po vrsti

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660