Moskisvet.com
OnePlus One 8

Naprave in aplikacije

Igre moči v tehnološki srenji

Oskar Sokolov
12. 03. 2021 06.00
1

Oneplus. Kitajsko podjetje, ki je leta 2014 s telefonom Oneplus One dobesedno prevzelo vse tehnološke navdušence. Telefon, ki je za pol cene ponujal specifikacije paradnih konjev, je bil tako zaželen, da si ga lahko kupil le z vabilom. Od takrat je Oneplus z vsako generacijo višal ceno in postajal vedno konservativnejši. Danes so telefoni Oneplus tako po ceni kot po videzu že srhljivo podobni "mainstream" blagovnim znamkam. Le kak "geeky" dodatek in čista programska oprema danes spominjata na "dobre stare čase", ko so bili znamka, posvečena izključno tehnološko osveščenim.

A počasna prelevitev iz majhnega zanimivega podjetja, ki je cene namerno spustilo tako nizko, da sami od prodaje telefonov niso imeli skoraj nič dobička, v enormno tehnološko korporacijo, ki ponuja dokaj predvidljive telefone, se je Oneplusu izplačala. Danes imajo pri Oneplusu pogodbe z veliko večino večjih operaterjev, tudi pri slovenskih ga najdemo. Globalno so se znašli med top 5 proizvajalci pametnih telefonov višjega razreda, v določenih državah pa po tržnem deležu spadajo celo med prve tri. S poceni zanimivimi telefoni so si ustvarili bazo podpornikov in pridobili zaupanje tehnološko podkovanih, z dragimi, a precej bolj dolgočasnimi telefoni pa so postali veliki. Zelo, zelo veliki.

OnePlus One 8 in iPhone 11 Pro.
OnePlus One 8 in iPhone 11 Pro. FOTO: Shutterstock

A to ni prispevek, v katerem točimo krokodilje solze zaradi smeri, v katero se Oneplus razvija. Takih je na spletu že dovolj. In, roko na srce, z ekonomskega vidika tudi ni težko razumeti, da gre podjetje v smer večjega dobička, četudi s tem užali nekaj "geekov". V tem prispevku razmišljamo o tem, da je Oneplus velik, a ne največji. S tem postaja nevaren, a se hkrati še vedno ne more kosati s prepoznavnostjo in vplivnostjo največjih tehnoloških podjetij. In to Oneplusu tehnološke korporacije rade vržejo v obraz.

Ko tehnološka podjetja želijo iz sebe ustvariti kult ''osebnosti''
Preberi še
Ko tehnološka podjetja želijo iz sebe ustvariti kult ''osebnosti''

Osmi marec je, dan žena. Oneplus prek uradnega računa na Twitterju naznani, da bodo 23. marca 2021 predstavili novo generacijo pametnih telefonov Oneplus 9. 

Mediji napišejo članke, oboževalci podelijo objavo, mine nekaj ur. Jon Prosser, mojster govoric o podjetju Apple, tvitne, da bo, sklicujoč se na "zanesljive vire", Applov marčevski dogodek potekal 23. marca.

Prihodnost je upogljiva: Huawei predstavil novo generacijo ''upognjencev''
Preberi še
Prihodnost je upogljiva: Huawei predstavil novo generacijo ''upognjencev''

Dogodek, na katerem naj bi Apple med drugim predstavil nadgrajene iPade in Airpodse, se bo po vsej verjetnosti priročno prekrival z Oneplusovim dogodkom. Naključje? Načrtno mešanje štren konkurenci? Če bosta dogodka potekala istočasno, je verjetno jasno, kateremu bodo tehnološki novinarji dali prednost.

Leta 2014 je kitajski Oneplus predstavil svoj prvi pametni telefon in z njim položil dobre temelje za prihodnost.
Leta 2014 je kitajski Oneplus predstavil svoj prvi pametni telefon in z njim položil dobre temelje za prihodnost. FOTO: Shutterstock

Težko verjamem, da gre za naključno prekrivanje. Če dejstvo, da so se govorice o Applovem dogodku pojavile nekaj ur po Oneplusovi naznanitvi, ni dovolj nazorno, se lahko vrnemo še v preteklost. Leta 2018 je Oneplus sporočil datum svojega dogodka, na katerem so nameravali predstaviti Oneplus 6T, kmalu zatem pa je Apple za isti dan napovedal svoj dogodek. To je ustvarilo tako močen pritisk, da se je Oneplus zlomil, nase prevzel velike stroške in za en dan prestavil svojo predstavitev. Močnejše tehnološko podjetje je takrat spretno pokazalo mišice in dalo vedeti, kdo je glavni. Zdaj se spet dogaja tehnološki "bullying". Ja, Oneplus se tokrat lahko "upre" in ne prestavi svojega letošnjega dogodka, a tako izgubi precej medijske pozornosti in s tem lep kupček cekinov. Applu pa tako in tako uradno nihče nič ne more, ker s spretno izbiro datuma ne kršijo nobenih zakonov. Uradno seveda tudi ne bodo priznali, da z izbiro istega datuma le kažejo svojo prevlado nad Oneplusom. In ja, lahko branite Apple z argumentom, da so trenutno vse skupaj le govorice in da dogodka v Cupertinu uradno še sploh niso naznanili. Ampak na govorice ima s svojimi "zanesljivimi viri" največji vpliv prav Apple, kar brez dvoma zna uporabiti sebi v prid. Morda želijo v Cupertinu z načrtnim spodbujanjem Oneplusu nagnati strah v kosti, ga opomniti, kdo je večji od njih in komu bodo novinarji dali prednost, tudi če potem niti ne bodo izbrali istega datuma. Tako izživljanje ni preveč kul.

Tudi v svetu tehologije se dogaja "bullying".
Tudi v svetu tehologije se dogaja "bullying". FOTO: Shutterstock
Facebookova nenasitna želja po podatkih spodbuja večjo digitalno zasebnost
Preberi še
Facebookova nenasitna želja po podatkih spodbuja večjo digitalno zasebnost

Verjetno v Oneplusovih pisarnah že manično iščejo nadomestni termin. Najhuje je to, da še nekaj časa ne bodo vedeli, ali se bosta dogodka res prekrivala. Kako enostavno je maltretirati manjše od sebe! Oneplus je večji kot pred tremi leti, a še vseeno veliko manjši od Appla. V dilemi, ali priznati premoč in obdržati dobiček ali ohraniti čast in izgubiti del profita, bo torej po vsej verjetnosti zmagala prva možnost. In lahko pričakujemo, da bo minilo še precej časa, preden bo Oneplus tako velik, da bodo novinarjem njihovi dogodki enako pomembni kot Applovi. Na kar jih bo Apple vedno znova rad opominjal. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660