Moskisvet.com
Huawei Mate 30 Pro

Naprave in aplikacije

Huawei in naša odvisnost od Googla

Oskar Sokolov
20. 01. 2020 12.30
0

Lani spomladi smo tehnološki navdušenci skorajda evforično hvalili fotografske zmogljivosti Huaweija P30 Pro. Naprava, ki je poleg za mobilni telefon neverjetne optične povečave prinesla še inovativen senzor, ki je z neverjetno občutljivostjo na svetlobo blestel predvsem ponoči, se je najbolj vtisnila v spomin mobilnim fotografskim navdušencem. A sledila je neslavna ameriška blokada, ki je napovedala, da bodo vsi novi Huaweijevi telefoni prikrajšani za Googlove storitve.

Nekateri so v strahu pred izgubo YouTuba, Gmaila in Google Playa že začeli mrzlično prodajati svoje rabljene ”kitajce”, druge pa je Huawei uspel pomiriti, češ da bodo ameriške omejitve prišle v veljavo šele na napravah, ki bodo predstavljene v prihodnosti.

Oneplus Concept One ali Ko se podjetje važi
Preberi še
Oneplus Concept One ali Ko se podjetje važi

Mate 30, na zahodu pozabljen

In res, že jeseni sta bila predstavljena Mate 30 in Mate 30 Pro, ki zaradi sankcij ZDA nista bila opremljena z Googlovimi aplikacijami. Tako je sicer odličen telefon, ki se je lahko pohvalil z zanimivim, pogumno zakrivljenim zaslonom, novim procesorjem, lepim oblikovanjem in izvrstno kamero ostal na zahodu praktično neznan. Uporabniki smo pač tako zelo navajeni na ”Googlov Android”, da nas Huawei s serijo Mate 30, čeprav je poganjala ”okrnjen” Android, ki je dopuščal ročno nalaganje na spletu dostopnih androidnih aplikacij, nikakor ni uspel prepričati. Situacijo so se trudili rešiti s svojo trgovino aplikacij, v kateri pa je zaradi pretežno s pismenkami napisanih imen aplikacij takoj jasno, da gre za nekaj, kar je bolj kot ne uporabno samo v Aziji.

Mate 30 in Mate 30 Pro zaradi sankcij ZDA nista opremljena z Googlovimi aplikacijami.
Mate 30 in Mate 30 Pro zaradi sankcij ZDA nista opremljena z Googlovimi aplikacijami. FOTO: Shutterstock

Stvari so se v svoje roke trudili vzeti tudi bolj ”hardcore” tehnološki navdušenci, ki so enkrat bolj, drugič manj uspešno skušali telefonu vsiliti Googlove storitve; če te niso nameščene, veliko aplikacij, ki so sicer v .apk obliki dostopne na spletu, ne bo hotelo delovati (npr. Snapchat...). Postalo je jasno, da ima telefon lahko izvrstne specifikacije, a bo brez uporabniku znanega nabora aplikacij za zahodnjaka praktično neuporaben. Situacija je spominjala na že skorajda pozabljene telefone Windows Phone, ki so bili konkurenčni na skorajda vseh področjih, a jih je pokopala skopa bera aplikacij. Vzporednic z nepopularnimi starejšimi Nokiami so se očitno zavedali tudi pri Huaweiju, saj serije Mate 30 ni bilo na voljo v skoraj nobeni evropski državi, niti pri nas.

Končno dostopni upogljivček?
Preberi še
Končno dostopni upogljivček?

Po poti Windows Phona?

A v primerjavi s starimi Nokiami, ki so se trudile obdržati tržni delež z uporabo osovraženega Windows Phona, ima Huawei v rokavu še kakšnega asa več. Gre za podjetje, ki je na kitajskem največji in najpopularnejši proizvajalec pametnih telefonov; v državi, kjer so Googlove storitve tako ali tako prepovedane, nimajo ameriške sankcije nikakršnega vpliva na prodajo. Tako je Huawei poslovno leto 2019 kljub omejitvam zaključil celo bolj uspešno kot leto prej. In to kljub dejstvu, da Mate 30 marsikje na zahodu sploh ni prišel na prodajne police.

Serije Mate 30 ni bilo na voljo v skoraj nobeni evropski državi, niti pri nas.
Serije Mate 30 ni bilo na voljo v skoraj nobeni evropski državi, niti pri nas. FOTO: Shutterstock

Ni torej skrbi, da bi Huawei povsem izginil z radarja; zelo verjetno je celo, da se bo spor med Kitajsko in ZDA slej kot prej razrešil in Huaweiju, znova oboroženemu z Googlovimi storitvami, zopet odprl vrata na zahodni trg, kjer Huawei z agresivnim marketingom in kompetitivno ceno zaostaja le še za južnokorejskim Samsungom. Na ugoden razplet spora bržčas računajo že letos, saj naj bi bila serija P40 znova splošno dostopna na zahodu, tudi pri nas. Tudi če se to ne bo zgodilo, obstaja možnost, da bo Huawei s svojo bazo uporabnikov sčasoma uspel prepričati razvijalce, da svoje aplikacije predstavijo tudi na njihovi tržnici. Do takrat pa v razmislek ostaja le to, kako zelo odvisni od Googla v resnici smo.

Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382