Moskisvet.com
Apple vs Facebook

Naprave in aplikacije

Facebooku ni uspelo

Oskar Sokolov
14. 05. 2021 06.00
0

Se še spomnite, kako smo pred nekaj meseci opisovali dramo, ki se v ZDA odvija med gigantoma Facebook in Apple? Facebook je zapravil milijone, da je svoje uporabnike z velikimi, celostranskimi časopisnimi oglasi prepričeval, da morajo Facebooku nujno omogočiti sledenje zaradi prikazovanja relevantnejših oglasov. Pri tem so se skušali prikazati v lepi, skorajda dobrodelni luči, saj naj bi sledenje omogočilo rast in uspeh malim podjetjem, ki se zanašajo na Facebookova oglaševalska orodja.

Ko tehnološka podjetja želijo iz sebe ustvariti kult ''osebnosti''
Preberi še
Ko tehnološka podjetja želijo iz sebe ustvariti kult ''osebnosti''

Facebookovo kampanjo je sprožila Applova odločitev, da s posodobitvijo iOS 14.5 vsem uporabnikom omogoči, da se sami odločijo, ali aplikacijam dovolijo sledenje zaradi oglaševanja. No, iOS 14.5 je pred nekaj tedni končno ugledal luč sveta in na voljo so prvi podatki o tem, koliko uporabnikov je "kupilo" Facebookovo narativo in omogočilo sledenje aplikaciji Facebook. Pozor, sledi kvarnik:  ne ravno veliko.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
OnePlus Watch ali zakaj še vedno ne verjamem v pametne ure
Preberi še
OnePlus Watch ali zakaj še vedno ne verjamem v pametne ure

Analitično podjetje Flurry Media je objavilo raziskavo, v kateri ugotavljajo, da je v ZDA v dobrih dveh tednih, odkar je iOS 14.5 na voljo, le okoli 4 % vseh uporabnikov iOS Facebooku omogočilo sledenje. Ostalih 96 % je, ko jih je telefon to vprašal, izbralo opcijo, ki aplikaciji Facebook sledenje onemogoča. Bilo je jasno, da bo večina nasprotovala sledenju, zaradi katerega Facebook uporabnike oglaševalcem prodaja kot produkt. Pričakovali pa bi tudi, da je milijonska Facebookova kampanja prepričala vsaj delček uporabnikov, ki so začeli verjeti ideji o pomenu sledenja za rast malih podjetij, ki uporabljajo Facebook oglase. A primerjava z mednarodnimi podatki kaže, da je kampanja Facebooku očitno povzročila več škode kot koristi.

V ZDA je v dobrih dveh tednih, odkar je iOS 14.5 na voljo, le okoli 4 % vseh njegovih uporabnikov Facebooku omogočilo sledenje.
V ZDA je v dobrih dveh tednih, odkar je iOS 14.5 na voljo, le okoli 4 % vseh njegovih uporabnikov Facebooku omogočilo sledenje. FOTO: Shutterstock
Ta velikan zapušča trg mobilnih telefonov
Preberi še
Ta velikan zapušča trg mobilnih telefonov

Na mednarodnem nivoju se je namreč okoli 12 % uporabnikov odločilo, da aplikaciji Facebook omogoči sledenje. Delež je sicer še vedno precej majhen, a hkrati trikrat večji kot v ZDA, kjer je Facebook za prepričevanje uporabnikov namenil največ denarja. Kampanja, ki je Facebookove uporabnike z dragimi časopisnimi in spletnimi oglasi skušala prepričati, da so podjetje, ki z zbiranjem podatkov koristi skupnosti, je očitno povzročila le to, da se je več uporabnikov seznanilo s pomenom digitalne zasebnosti. Če je torej na mednarodni ravni dobra desetina bolj kot ne po pomoti izbrala opcijo, ki omogoča sledenje, je v ZDA vsak uporabnik točno vedel, kaj ga sprašuje novo pogovorno okno, in izbral opcijo, ki ne omogoča bogatenja korporacije na njegov račun. Nauk zgodbe je torej, da je včasih bolje biti tiho. Zlasti neumno pa je, da nas dobijo s prsti v marmeladi, mi pa skušamo svet prepričati, da smo opravljali humanitarno delo.

5 razlogov, zakaj Androidni telefoni tečejo na zastareli programski opremi
Preberi še
5 razlogov, zakaj Androidni telefoni tečejo na zastareli programski opremi
Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382