Moskisvet.com
Google

Naprave in aplikacije

Facebookova nenasitna želja po podatkih spodbuja večjo digitalno zasebnost

Oskar Sokolov
18. 02. 2021 06.00
0

Nedavno smo pisali, da Facebook načrtuje tožbo podjetja Apple. V Cupertinu bodo namreč z iOS posodobitvijo uporabnikom z neposrednim opozorilom omogočili blokiranje sledenja in zbiranja podatkov naloženih aplikacij. To gre Facebooku, katerega dohodki temeljijo na oglaševalcih, ki uporabljajo zbrane podatke, seveda močno v nos. Zelo pa so nezadovoljni tudi uporabniki Facebookovih družbenih omrežij, ki naglas kritizirajo Facebookovo očitno lakoto po osebnih podatkih.

Facebooku ni všeč, da Apple skriva zasebnost
Preberi še
Facebooku ni všeč, da Apple skriva zasebnost

Te kritike ustvarjajo precejšnji pritisk na preostale, ki bi lahko s programskimi spremembami omejili zbiranje podatkov v oglaševalske namene.

Uporabniki Facebooka naglas kritizirajo Facebookovo očitno lakoto po osebnih podatkih.
Uporabniki Facebooka naglas kritizirajo Facebookovo očitno lakoto po osebnih podatkih. FOTO: Shutterstock

Googlov odziv

Poznavalci navajajo, da so se na iOS posodobitev že odzvali pri največjem konkurentu, Googlovem Androidu. Google naj bi z novim Androidom 12, ki ga lahko pričakujemo pozno poleti, uvedel številne izboljšave, ki bodo uporabnikom omogočile nadzor nad deljenjem svojih podatkov. Precej nenavadno je, da se je tako hitro odzval Google, ki so ga uporabniki v nekaj let stari anketi poleg Facebooka uvrstili med podjetja, ki jim daleč najmanj zaupajo s svojimi podatki. Vedno bolj vroča tematika varovanja digitalne zasebnosti očitno ustvarja res velik pritisk.

Zbogom polnilni vhodi! Je popolnoma brezžično polnjenje za vogalom?
Preberi še
Zbogom polnilni vhodi! Je popolnoma brezžično polnjenje za vogalom?

Kakšne spremembe lahko pričakujemo?

Novi Android 12 bo iz aktualne različice iOS vzel precej navdiha za izboljšave na področju zasebnosti. Za začetek naj bi Android 12, tako kot iOS 14, na zaslonu zgoraj desno z rumeno oz. zeleno piko uporabniku subtilno prikazal, kdaj aplikacija uporablja mikrofon ali kamero. Poleg tega bodo z novim Androidom pri Googlu tistim najbolj zasebnosti željnim omogočili univerzalno blokiranje kamere in mikrofona v vseh aplikacijah. Univerzalne blokade trenutno ne omogoča niti po varovanju zasebnosti znan iOS; na Applovem operacijskem sistemu je treba dostop do mikrofona in kamere blokirati individualno, za vsako aplikacijo posebej.

Android 12, naj bi, tako kot iOS 14, na zaslonu zgoraj desno z rumeno oz. zeleno piko uporabniku subtilno prikazal, kdaj aplikacija uporablja mikrofon ali kamero.
Android 12, naj bi, tako kot iOS 14, na zaslonu zgoraj desno z rumeno oz. zeleno piko uporabniku subtilno prikazal, kdaj aplikacija uporablja mikrofon ali kamero. FOTO: Shutterstock
Se je Apple začel zavedati svoje napake?
Preberi še
Se je Apple začel zavedati svoje napake?

Med interesi oglaševalcev in željami uporabnikov

Obveščeni viri navajajo še, da Google išče ustrezno alternativo "anti-tracking" orodjem, ki jih bo z iOS 14.5 predstavil Apple. "Anti-tracking" orodja uporabnikom ponujajo nadzor nad tem, katere aplikacije beležijo njihove podatke z namenom oglaševanja, pri čemer mnoge za podatki brskajo po celotnem telefonu, tudi pri drugih aplikacijah. Jasno je sicer, da bodo omejitve sledenja, ki jih bo omogočal Google, precej manj stroge od Applovih. Google je namreč korporacija, ki tako kot Facebook temelji na oglaševalcih, ti pa se s ciljanim prikazovanjem oglasov zanašajo na Googlove zbrane podatke. Torej lahko pričakujemo, da Google v nasprotju z Applom uporabnikov ob zagonu aplikacije ne bo izrecno vprašal, ali želijo deliti svoje podatke, ampak bo tistim bolj zaskrbljenim omogočil ročno omejevanje v nastavitvah. Tudi samo omejevanje bo manj temeljito, saj Google išče razmerje med lastnimi oglaševalskimi interesi in željami uporabnikov.

Zakaj je Googlova odločitev manj odmevna?

Pohvalno je, da Facebookova odkrita želja po podatkih, slabo zamaskirana z zgodbo o skrbi za male podjetnike, spodbuja tehnološke velikane k spremembam v smeri večjega varovanja zasebnosti. Vseeno pa bo imel Googlov načrt varovanja podatkov veliko manjši vpliv od Applovega. Android namreč slovi po svojih izredno počasnih posodobitvah, ki so skoraj v celoti odvisne od dobre volje proizvajalcev Androidnih telefonov. Če je najnovejši Android lani pristal na pičlih 8,3 % naprav, je Apple s popolno kontrolo nad posodobitvami na najnovejšo različico iOS zvabil že skoraj 60 % uporabnikov. Preden bodo spremembe pri najnovejšem Androidu dosegle povprečnega uporabnika, bo torej preteklo še veliko vode.

Sprednja kamera, ki izgine
Preberi še
Sprednja kamera, ki izgine
Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382