Moskisvet.com
DuoLingo
Naprave in aplikacije

Duolingo: Je to res najboljši način za učenje tujega jezika?

E.R.
21. 05. 2025 03.00
0

Želite hitro in enostavno osvojiti nov jezik? Duolingo obljublja čudeže, a ta aplikacija morda ni tako učinkovita, kot se zdi na prvi pogled. Bi bilo bolje vložiti čas v kaj drugega?

Aplikacija Duolingo trdi, da je "najboljši način za učenje jezika na svetu". Aplikacija, ki jo uporablja več deset milijonov ljudi, se ponaša z "znanstveno podprtim pristopom", ki, kot pravi, "zagotavlja merljive rezultate". Vendar recenzentov Spectatorja ni prepričal: menijo, da bi bilo bolje, če bi čas, ki ga porabite za Duolingo, porabili za karkoli drugega.

Seveda se od zaposlenih ljudi ne more pričakovati, da se bodo jezikov učili na najučinkovitejši možen način - tako da bodo vse pustili in nekaj časa preživeli v tuji državi. Vendar pa recenzenti trdijo, da bo že bežen pogled na turistično brošuro ali poslušanje podcasta v želenem jeziku, po potrebi upočasnjenega na 0,5-kratno hitrost, verjetno bolj uporaben in bolj primeren za vaše sposobnosti kot pet minut na dan na Duolingu.

DuoLingo
DuoLingo FOTO: Shutterstock

Uprizorili so smrt sove, da bi povečali uporabo

Pa vendar so milijoni nasedli Duolingovim marketinškim trikom. Ena novejših prevar je bila "smrt" Du, zelene sove, ki jo je pokosil Tesla Cybertruck. V smrti, tako kot v življenju, je Duo ostal zvest svojemu slovesu čustvenega izsiljevanja.

Uporabnikom pravijo, da morajo zbrati 50 milijard XP (izkustvenih točk) – z drugimi besedami, aplikacijo morajo pogosteje odpreti in s tem povečati njene prihodke – da jo oživijo. Uspelo jim je; Sova je vstala od mrtvih. "Uprizoril sem svojo smrt," je oznanil Duolingo, "in vsi ste opravili preizkus."

Kakšno zvezo ima ta PR strategija z učenjem jezikov? Seveda nobene. Morda pa je to primerno, če se zaveš, da je Duolingo bolj podoben spletni igri kot aplikaciji za učenje jezikov – in to precej dolgočasni, piše Spectator.

Duolingo uporabljajo že 1800 dni, pa ne znajo napisati "hvala"

Duolingo se rad hvali, da je boljši od rednih univerzitetnih predavanj, kar morda nekaj pove o stanju akademskega sveta. Ampak tudi vpis na povprečno univerzo z obvezno prakso v tujini je verjetno boljši način za učenje jezika kot Duolingo.

Družbeni mediji so polni pritožb glede Duolingove neučinkovitosti. En uporabnik kljub nizu 1810 dni v tečaju japonščine ni znal napisati niti "hvala". Chris Stokel-Walker se je v časopisu Times pritožil, da po 300 dneh uporabe Duolinga "še vedno ne more govoriti nemško s svojo družino". "Kaj delam narobe?" se sprašuje. Morda bi mu nekateri z veseljem odgovorili: "Uporabljate Duolingo."

DuoLingo
DuoLingo FOTO: Shutterstock

Aplikacija je v svojem pristopu nepoštena

Klasična obramba je, da je Duolingo boljši kot nič ali da služi le kot izhodišče. Ampak ali je lahko to tudi škodljivo? Kot mnoga orodja "izobraževalne tehnologije", ki s svetlimi barvami in forumi ohranjajo budne, tudi Duolingo ustvarja vtis, da slovnica v resnici ni pomembna in da je učenje jezika le stvar prepoznavanja naključnih besed, včasih združenih v stavke. 

Ta pristop je še posebej problematičen v jezikih z drugimi pisavami, kot sta japonščina ali hebrejščina, in v jezikih, kot je latinščina, kjer je treba sistem sklonov in sklanjanj temeljito razložiti. Skratka, Duolingo je nepošten glede tega, kako v resnici je videti učenje tujega jezika.

Nekateri primeri so namerno absurdni

Že na ravni besedišča so nekateri primeri tako namerno absurdni – "Moj konj si brska po zobeh", "Kozica poje medveda", "Na tej stopnji moramo jesti žuželke" – da so komaj praktični (gre pa tudi za pametno marketinško potezo, ki ustvarja viralne trenutke).

Duolingo se predstavlja kot antiteza "staromodnega" učenja jezikov: bleščeča, moderna alternativa zaprašenim učbenikom, glagolskim vajam in recitiranju sklanjatev pred strogimi profesorji. To prikriva dejstvo, da se je treba jezikov učiti s trdim umskim delom, ki pogosto sploh ni glamurozno. 

Ura s staromodnim učbenikom slovnice – na internetu jih je veliko brezplačnih, strani Wikipedije za večino jezikov pa ponujajo impresivno gradivo – vam bo bolj koristila kot petdeset ur na Duolingu. Morda so imeli ti strogi profesorji pravzaprav prav.

Ponujajo tudi test angleščine, ki ni priznan

Poleg uporabe aplikacije Duolingo ponuja tudi spletni test angleščine, ki ga po podatkih uradne spletne strani "sprejemajo tisoči institucij po vsem svetu". V Združenem kraljestvu jih je 120, vključno s prestižnimi univerzami, kot so Imperial, York in LSE, čeprav slednja le "v izjemnih okoliščinah". 

Treba je opozoriti, da test ni na vladnem seznamu priznanih jezikovnih testov za vizumske postopke. Razlog je očiten: Duolingov test je vizualno skoraj enak aplikaciji, z enakimi znaki in postavitvijo ter ima veliko njenih temeljnih pomanjkljivosti, zlasti pretirano zanašanje na zgolj prepoznavanje naključnega besedišča na račun slovnice.

"Če se želiš naučiti jezika, pusti sovo umreti"

Aplikacija uteleša veliko tega, kar je narobe s sodobnim izobraževanjem: forma pred vsebino in hitri izbruhi endorfinov pred trdnim znanjem. Predstavlja sodobno težnjo, da mora biti vse "zabavno" – celo slovnica, ki je morda najboljša, ko je suhoparna in dolgočasna.

Pravijo, da je Walt Disney kot deček po nesreči ubil sovo in da je to ključno oblikovalo njegovo ustvarjalnost. Brisanje Duolinga iz telefona bi lahko imelo podoben učinek na bodoče poliglote. Če se želiš naučiti jezika, pusti zeleno sovo umreti – in tokrat za vedno, zaključujejo v Spectatorju.

Anketa + Arhiv
Uporabljate aplikacijo Duolingo?
Moškisvet.com e-novice
Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: index.hr

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 954