Moskisvet.com
Snemanje s telefonom

Naprave in aplikacije

Bomo na mobilnih telefonih čez nekaj let snemali filme?

Oskar Sokolov
14. 01. 2021 06.00
0

Mobilni telefoni resda doživljajo nepopisno hiter razvoj na področju mobilne foto- in videografije, a tako amaterji kot profesionalci še vedno prisegajo na profesionalno kamero, DSLR ali brezzrcalni "fotič". Največja pomanjkljivost fotografiranja in snemanja na mobilnih telefonih je namreč v velikosti mobilnih fotografskih tipal. Ker so tipala majhna, zajamejo manj svetlobe. Ker do njih pride manj svetlobe, se padec v kakovosti opazi sploh v neoptimalnih svetlobnih razmerah. Poleg tega majhno tipalo zelo omeji naravno boko, tj. privlačno kremno zamegljeno ozadje.

Zelo velik del mobilne foto- in videografije torej temelji na programski obdelavi, ki je z leti doživela skokovit razvoj. Na področju fotografije ponoči za majhnost tipal kompenziramo z nočnim načinom, ozadje pa nam umetno zameglijo portretni načini. A na področju videa programski obdelavi do zdaj še ni uspelo nadomestiti večjih tipal v profesionalnih in amaterskih aparatih. Se bo vse to spremenilo?

Slušalke za globoke žepe: statusni simbol na steroidih
Preberi še
Slušalke za globoke žepe: statusni simbol na steroidih

Slabi svetlobni pogoji: bomo lahko s telefonom končno snemali ponoči?

Nov Snapdragonov procesor obljublja velik korak naprej na področju mobilne videografije. O tem, da je letošnji Snapdragon 888 zmožen kombinirati informacije treh fotografskih tipal naenkrat, kar bo močno izboljšalo fotografske rezultate telefonov s slabšimi kamerami, smo že pisali. Manj pa se govori o podobno impresivni lastnosti novega čipa: Snapdragon 888 omogoča uporabo umetne inteligence za izboljšavo videov, posnetih v temi. V primerjavi s preteklimi telefoni je razlika res opazna:

Microsoft namiguje: ARM je prihodnost
Preberi še
Microsoft namiguje: ARM je prihodnost

Jasno vidimo, da novi procesor v istih pogojih uspe iz omejenih svetlobnih informacij potegniti veliko bolj svetlo sliko z veliko lepšimi, manj rumenkastimi barvami. Ker je razlika v tipalih med letošnjim in lanskoletnim telefonom, uporabljenim v testu, zanemarljiva, je jasno, da je za razliko odgovoren Snapdragon 888. In rezultati so odlični, sploh če upoštevamo dejstvo, da gre šele za prvo iteracijo. Res je sicer, da je z "AI izboljšan" videoposnetek precej mehek, podrobnosti pa se izgubijo, a lahko pričakujemo, da se bodo z leti razmere le izboljšale.

Boka: privlačno zamegljeno ozadje, ki ga na telefonu ni

Če predpostavimo, da bo razvoj z umetno inteligenco nadgrajenega nočnega snemanja hiter in bo v nekaj letih ujel trenutno stopnjo razvoja nočne mobilne fotografije, še vedno ne rešimo problema boke. Kremno zamegljeno ozadje je fotografska in video poslastica, ki se ji noben resen snemalec ne more odreči. K sreči je Samsung že predlani jeseni prvič predstavil t. i. Live Focus, ki se trudi tudi v videonačinu umetno zamegliti ozadje. Žal so bili prvi poskusi precej neprepričljivi.

Pet stvari, ki jih pričakujemo na področju tehnologije leta 2021!
Preberi še
Pet stvari, ki jih pričakujemo na področju tehnologije leta 2021!

Portretne fotografije, kjer ima telefon čas, da zazna, kje so robovi, in ustrezno zamegliti ozadje, so eno, portretni videoposnetki pa nekaj povsem drugega. (Vsaj) trideset slik vsako sekundo, pri čemer je treba za vsako določiti robove in ustvariti zamegljeno ozadje, objekt, ki je v fokusu, pa se nepričakovano premika ... Gre za nalogo, ki je strojno in algoritemsko izredno zahtevna. Kljub izzivom je Samsung že čez pol leta v seriji S20 predstavil novo različico videa z umetno zamegljenim ozadjem.

Le pol leta po prvem poskusu je Samsungu uspelo precej izboljšati razmere, čeprav je še vedno zelo očitno, da gre za umetno dodano ozadje. A z vedno močnejšimi procesorji in vedno naprednejšimi programskimi postopki ni naivno pričakovati, da bo "portretni video" v nekaj letih doživel še velik napredek.

Bi velike produkcije lahko snemale s telefoni?

Apple že leta na marsikaterem oglasu za iPhone na koncu navede, da so vsi posnetki narejeni z novim iPhonom. A vsi vemo, da zadaj stoji ogromno tehnologije in postprodukcije, zato nas impresivni posnetki niti ne presenetijo. Če je oprema, uporabljena v kombinaciji z relativno ugodno mobilno kamero, vredna 100-krat več od "kamere", produkcija pa je stala 50-krat več, ni nobeno presenečenje, da je končni rezultat osupljiv. Morda torej pravo vprašanje ni, ali bi lahko mobilni telefoni nadomestili profesionalne kamere; z dovolj produkcijske vneme bi jih lahko. A nižja cena mobilne "kamere" niti približno ne odtehta višje cene produkcije in dodatnega dela, ki ga slabši mobilni posnetki zahtevajo. Morda je pravo vprašanje torej, ali bodo lahko mobilni telefoni nadomestili DSLR in brezzrcalne fotoaparate, na katere za snemanje prisegajo amaterski snemalci.

Prednosti in pasti virtualnega seksa
Preberi še
Prednosti in pasti virtualnega seksa

Bodo amaterji zavrgli DSLR in brezzrcalnike?

Na kratko: verjetno še nekaj časa ne. Večje tipalo pomeni več svetlobnih informacij, ki se jih ne da poustvariti iz ničesar. Tudi če bo kombiniranje slik več različnih tipal sčasoma na mobilnikih uspelo ponuditi soliden optični "zoom", kjer pri prehodu s tipala na tipalo ne bomo izgubljali kvalitete, tudi če bodo nočni videoposnetki postali še boljši in tudi če bo portretni videonačin nadaljeval razvoj, bomo z mobilnim telefonom težko ujeli kakovost ločenega fotoaparata. Pomislimo: čeprav je mobilni portretni fotonačin že tako dober, da bi z določenimi posnetki tudi izkušenega fotografskega mačka uspeli prepričati, da gre za delo profesionalnega aparata, profesionalni in amaterski fotografi svojih fotoaparatov ne prodajajo. Rezultati mobilnih telefonov so še vedno premalo konsistentni. Že ideja, da bi mobilni video ujel trenutno stopnjo razvoja mobilne fotografije, se zdi malo verjetna. Fotoaparati in kamere bodo torej ostali, a bodo hkrati mobilniki ponujali vedno bolj konkurenčno alternativo. Mobilni telefoni ne bodo zamenjali profesionalnih in amaterskih kamer, bodo pa vedno boljši nadomestek takrat, ko kamere ne bomo imeli pri roki. In saj vemo: najboljša videokamera je ta, ki jo imamo pri sebi.

Kamere v prestižnih pametnih telefonih ali pet razlogov, zakaj ljudje še vedno kupujejo fotoaparate
Preberi še
Kamere v prestižnih pametnih telefonih ali pet razlogov, zakaj ljudje še vedno kupujejo fotoaparate
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648