Moskisvet.com
moški in ženska v postelji s telefonom

Naprave in aplikacije

Po svetu razsaja nomofobija

Ma.K.
23. 03. 2019 07.38
19

Si lahko predstavljate delovni dan brez mobilnega telefona? Pa bi si ga morali. Rezultati nedavne raziskave, ki so jo opravili strokovnjaki z nemške in britanske univerze, so namreč razkrili, da smo ljudje pri delu veliko bolj produktivni, če nimamo mobilnika na dosegu roke. In to kar za 26 odstotkov bolj produktivni!

Delovno aktivno prebivalstvo naj bi bilo za kar 26 odstotkov bolj produktivno, če pri delu ob sebi nima mobilnega telefona, so v skupni raziskavi odkrili raziskovalci nemške univerze Würzburg in angleškega Nottingham Trenta. Do ugotovitev so prišli na podlagi posebnega testiranja, za potrebe katerega so angažirali 95 zaposlenih prostovoljk in prostovoljcev, starih od 19 do 56 let in v laboratorijih, ki so posnemali delovne pogoje, preverjali njihovo obnašanje v različnih okoliščinah.

Testiranci so bili najbolj, kar za 26 odstotkov bolj osredotočeni na delo, ko mobilnega  telefona ni bilo v prostoru.
Testiranci so bili najbolj, kar za 26 odstotkov bolj osredotočeni na delo, ko mobilnega  telefona ni bilo v prostoru. FOTO: Pixabay

Strokovnjaki so bili pri opazovanju testirancev najbolj pozorni na njihovo koncentracijo pri delu, ki so jo testirali v štirih različnih pogojih: ko so imeli svoj mobilni telefon v žepu, ob sebi na delovni mizi, zaklenjenega v predalu in ko so ga odstranili iz sobe. Rezultati testiranja so bili najslabši, ko je bil mobilni telefon poleg njih na mizi. S tem, ko se je oddaljenost naprave od lastnika povečevala, pa so se izboljševali tudi rezultati testiranja. Testiranci so bili najbolj, kar za 26 odstotkov bolj, osredotočeni na delo, ko mobilnega  telefona ni bilo v prostoru.

Poleg tega brez mobilnika testiranci niso bili nervozni. Rezultati preteklih študij so namreč pokazali, da ima ločevanje od pametnih telefonov lahko negativne čustvene posledice, kot je denimo povečan občutek tesnobe oziroma anksioznost. Čeprav lahko tudi to moti koncentracijo, rezultati raziskave dokazujejo, da odsotnost mobilnika izboljšuje koncentracijo bolj kot v primeru, ko je mobilnik med delom na dosegu roke.

Uporabni triki in ideje za mobilne telefone
Preberi še
Uporabni triki in ideje za mobilne telefone
Ljudje, ki trpijo za nomofobijo, kažejo specifične fizične in psihične simptome.
Ljudje, ki trpijo za nomofobijo, kažejo specifične fizične in psihične simptome. FOTO: iStockphoto

Strah pred mobilno nedosegljivostjo ima celo svoje ime

Sicer ima paničen strah ločevanja od mobilnega telefona svojo diagnozo – nomofobija. Stiska in nervoza, da bodo zaradi izgube ali trenutne nedosegljivosti brez pametnega telefona in vsebin na njem zamudili nekaj življenjsko pomembnega, pesti čedalje več ljudi. Po podatkih raziskave podjetja SecurEnvoy danes za nomofobijo trpi že več kot 66 odstotkov svetovnega prebivalstva. Najbolj so na udaru te fobije mladi, najmanj nomofobov pa je med osebami, starimi od 35 do 44 let.

Gre za eno od približno 250 poznanih in javno priznanih oblik strahu, vrsto tesnobe, ki je najpogosteje rezultat neke osebne dramatične izkušnje, pojasnjuje profesor psihologije Jürgen Margraf. Ta dramatičen dogodek je shranjen v možganih in določeni sprožilci lahko aktivirajo tako telesno reakcijo. Verjetno bi danes res težko našli človeka, ki se v trenutku, ko ne najde svojega mobilnega telefona, ne sooča s strahom, kaj vse bo narobe, če ga je izgubil ali so mu ga ukradli. Marsikoga začne grabiti panika že, če ugotovi, da se bo njegovemu mobilniku izpraznila baterija ali da je na območju, kjer ni signala. No, vse to je nomofobija.

Tako uničujete baterijo svoje pametne naprave!
Preberi še
Tako uničujete baterijo svoje pametne naprave!

Kako se pozdraviti?

Ljudje, ki trpijo za nomofobijo, kažejo specifične fizične in psihične simptome, ko njihov mobilni telefon ni pri roki ali ko pomislijo, da bi se lahko zaradi prazne baterije ugasnil in ga ne bi mogli uporabljati. Začnejo se jim tresti roke, v glavi se jim začne vrteti, začnejo težko dihati. Nomofobija (skovanka iz angleških besed 'no' in 'mobile') je bolezen, ki se v zadnjih letih po vsem svetu širi kot epidemija. Kako jo zdraviti? Preprosto! Vsak dan izklopite telefon in poskušajte brez njega preživeti vsaj nekaj ur. Čas 'odklopa' sčasoma podaljšujte in ko boste ugotovili, da v času nedosegljivosti niste ničesar zamudili, ste fobijo že skoraj premagali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660