Moskisvet.com
Računalnik

Tehnologija

Kako preprečiti prezgodnjo upokojitev računalnikov

Moškisvet.com
18. 09. 2016 23.24
6

Nešteto računalnikov vsako leto konča na smetiščih zaradi pogostega kvarjenja, počasnega odzivanja in uničenja dragocenih datotek. A dejstvo je, da smo za slabo delovanje nepogrešljivega hišnega pripomočka krivi kar sami.

LCD ni steklo.
LCD ni steklo. FOTO: arhiv proizvajalca
Pri močnejših, zmogljivejših računalnikih ni potrebe, da bi jih menjali vsaki dve ali tri leta. Življenjska doba računalnikov se daljša in vse, kar moramo občasno zamenjati, so njegove komponente. To pa pomeni, da moramo z računalniki ravnati lepše. Torej, če boste zaznali, da vaš računalnik deluje počasneje, je verjetno čas, da ga očistite in na novo nastavite. Dlje ko uporabljate računalnik, bolj so datoteke na njem neorganizirane, aplikacije se „obešajo“, virusi in podobna navlaka pa se vtihotapi mednje. Najprej poskrbite, da bo antivirusni program posodobljen in da deluje pravilno. Virusi in „spywarei“ „požrejo“ kar precej procesne moči.

Če je vaš disk poln, poiščite datoteke in aplikacije, ki jih ne uporabljate več in se jih znebite. Dobro je, da disk „defragmentirate“ enkrat na leto, saj s tem reorganizirate datoteke, ki jih potem računalnik hitreje najde. Počistite brskalnik, tako da odstranite začasne datoteke, zgodovino shranjevanja datotek in piškotkov (cookies). Več ko imate odprtih aplikacij, počasnejši bo vaš računalnik. Bodite potrpežljivi, če katera od aplikacij „zamrzne“. Pustite ji čas, da se „pobere“, če pa se ustavi za več minut, uporabite "Ctrl-alt-delete", da jo zaprete. Če se to zgodi vašemu računalniku, uporabite raje ponovni zagon, namesto gumbka za "restart" ali ugašanje. Čez čas se na našem računalniku naberejo nepotrebni programi. Nekateri od teh se naselijo v našem „startupu“ in počasi požirajo naše RAM-e. Bodite vseeno previdni pri odstranjevanju teh programov, saj so nekateri del našega operacijskega sistema. Najbolje je dobro preveriti podrobna navodila za različne operacijske sisteme.

Priskrbite si najnovejše posodobitve. Večina operacijskih sistemov in tudi programov ponuja zastonj posodobitve. V njih so odpravljene napake iz prejšnjih verzij ter izboljšave, ki nadgrajujejo delovanje.

Dva največja sovražnika računalnikov sta vročina in prah. Prah zamaši ventilatorje in se nabere na vezjih, kar povzroči pregrevanje ter posledično slabše delovanje računalnika. Če je možno, imejte računalnik vsaj malo dvignjen od tal in poskrbite za dobro zračenje.

Za dobro počutje računalnika je nujno tudi občasno čiščenje. V računalniških trgovinah dobite čistilna sredstva, pred čiščenjem pa ga ne pozabite izklopiti. Pri čiščenju zaslona najprej uporabite rahlo vlažno krpo, nato pa ga obrišite še s suho. Pazite, katere proizvode uporabljate na zaslonih, saj LCD ni steklo.

Tipkovnico preprosto izpihajte, da se znebite prahu, ki se je nabral med tipkami. S sesalcem pa se znebite prahu iz ventilatorjev in vhodov. Računalnik lahko tudi odprete in previdno posesate prah, ki se je nabral v njem. V prihodnosti nam za te stvari morda ne bo treba toliko skrbeti, saj je dostopnih vedno več samodiagnostičnih orodij, ki nas bodo opozorila na težave ter predlagala rešitve. Programska oprema pa se že sedaj bolj ali manj sama posodablja, saj programi sami iščejo nove posodobitve, takoj ko računalnik vklopimo.

vdor v računalnik
vdor v računalnik FOTO: Thinkstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660