''Odkar smo pred štirimi leti in pol postavili portal Fran, so se na nas obračali uporabniki, ki so si želeli, da bi Fran obstajal tudi v obliki aplikacije za mobilne telefone in tablice,'' razlaga dr. Kozma Ahačič, urednik tega zelo priljubljenega vseslovenskega jezikovnega portala, ki omogoča povsem preproste kot tudi zelo kompleksne poizvedbe in je daleč najboljši spletni jezikovni pripomoček za slovenščino. Iščete pomene v SSKJ, pravopisna pravila, sinonime, frazeme, nove besede, vas zanima raba določenih besed v narečju, etimologija, morda zgodovina? Fran je vaš najboljši prijatelj, saj vsebuje več kot 35 slovarjev, jezikovni atlas in svetovalnico.
Potem ko je njihov projekt promocije portala na razpisu ministrstva za kulturo za (so)financiranje projektov, namenjenih promociji in uveljavljanju slovenskega jezika na področju jezikovnih virov, tehnologij in digitalizacije v letih 2018 in 2019 naletel na gluha ušesa in se je moralo ministrstvo zaradi gneva javnosti zagovarjati – med uporabniki je krožila ideja, da bi sami zbrali denar za izboljšanje delovanja Frana – so mu na pomoč priskočila podjetja. Med drugim žirovniški DigiEd, ki je na svoje stroške razvil aplikacijo. ''Dela, čeprav je aplikacija preprosta, ni bilo malo. Narediti je bilo treba nekaj prilagoditev na izhodiščni spletni strani in se hkrati odločiti, katere funkcionalnosti izpostaviti v aplikaciji,'' je za spletni časopis ZRC SAZU, Zrcalnik, dejal Ahačič.
Aplikacija je na voljo tako za uporabnike operacijskega sistema iOS kot Android.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV