Ameriški tehnološki velikan Google mora po odločitvi sodišča v Buenos Airesu argentinskemu policistu plačati približno 11.000 evrov odškodnine, ker je bil na posnetku storitve Google Street View ujet gol na svojem dvorišču.
Fotografijo je Google posnel leta 2017, ko so njihove kamere za zajem ulic zaznale golega moškega na notranjem dvorišču njegove hiše v vasici Bragado. Čeprav njegov obraz ni bil viden, saj je bil obrnjen s hrbtom proti kameri, so krajani hitro prepoznali, čigava hiša je na sliki. Zgodbo je dodatno razkrila argentinska televizija, ki je objavila tudi policistov naslov in prispevek delila na družbenih omrežjih.
Kmalu po objavi je lokalni časnik objavil sporno fotografijo, kar je povzročilo val posmeha med njegovimi sosedi in sodelavci, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Zaradi kršitve zasebnosti in dostojanstva se je policist odločil, da bo tožil Google, pa tudi medijsko podjetje Cablevision SA in spletni portal El Censor, ki sta fotografijo objavila.

Google se je branil z argumentom nizkega zidu
V prvem postopku je sodnik tožbo zavrnil, saj je presodil, da je za incident kriv sam policist, ker je hodil nag po dvorišču, ki ni bilo ustrezno zavarovano. Po njegovem mnenju dva metra visok zid ni zadostoval za pričakovano zasebnost.
Vendar je prizivno sodišče odločitev razveljavilo in se postavilo na stran tožnika. Sodniki so menili, da je bil zid dovolj visok, zato je Google z objavo posnetka vdrl v njegovo zasebnost in mu s tem povzročil škodo.
"Nihče se ne želi svetu kazati takšen, kot ga je ustvaril Bog," je zapisano v obrazložitvi sodbe.

Odgovornost medijev izključena
Po mnenju sodišča novinarji niso odgovorni za širjenje fotografije, saj je bila njihova objava v javnem interesu in je osvetlila napako podjetja Google. Tako sta bila Cablevision SA in El Censor oproščena odgovornosti.
Kršitev zasebnosti v digitalni dobi
Primer iz Argentine ponovno odpira vprašanja o varovanju zasebnosti v digitalnem svetu, kjer lahko nepričakovani posnetki postanejo globalno dostopni v trenutku. Čeprav so storitve, kot je Google Street View, pogosto v pomoč uporabnikom, pa meja med uporabnostjo in posegom v zasebnost ostaja izziv tudi za največja svetovna tehnološka podjetja.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV