Švicarski strokovnjaki za aeronavtiko so postregli z dronom, ki med letom na ukaz oddaljenega kontrolorja spremeni svojo obliko. Pri tem se premikajo palice, na katerih so pritrjeni rotorji plovila, oziroma električni motorji s propelerji.
Zmožnost mobilne metamorfoze ponuja nove zmožnosti letenja. V primeru želje preleteti odprtino, ki ni dovolj velika za dron, lahko ta zloži svoje rotorje in tako zmanjša svoj premer. Takšno spreminjanje oblike bi lahko služilo za raziskovanje ruševin v primeru potresov ali požarov.
Pravzaprav so švicarski raziskovalci z züriške univerze ustvarili ta model drona primarno v reševalne namene. Leteči robot lahko preprosto in efektivno išče ujete ljudi v ruševinah in do njih vodi reševalne skupine. Koncept so našli v naravi, in sicer so prekopirali mehanizem ptic, ki med letom zložijo svoja krila, da se izognejo oviram.
Nadvse impresivno je dejstvo, da imajo droni vgrajena tipala in senzorje za skeniranje odprtin, s pomočjo katerih nato prilagodijo svojo obliko zahtevani zadolžitvi. Češnjo na vrhu torte pa predstavlja kontrolni sistem, ki ob spremembi oblike drona na podlagi nove pozicije rotorjev samodejno izračuna najoptimalnejšo potisno silo plovila glede na novo središče težnosti.
Raziskovalci, ki so napredni dron spravili k življenju, upajo, da bodo v bližnji prihodnosti zmožni nadgraditi ogrodje tako, da bo zmožno spreminjati obliko v treh dimenzijah naenkrat. Njihova najpomembnejša in hkrati najtežja naloga pa bo ustvariti algoritme, ki bodo naredili letečega robota resnično avtonomnega. Kot zanimivost omenimo še, da je prototip zložljivega modela sestavljen iz elementov, natisnjenih izključno s pomočjo tridimenzionalnega tiskalnika.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV