Moskisvet.com
Carl Pei

Tehnologija

Carl Pei – mojster interneta

Oskar Sokolov
16. 08. 2021 06.00
0

Večina bi se ob imenu Carl Pei začela praskati po glavi. Morda zveni znano, a prave povezave ne najdemo. Carl Pei ni vplivnež ali nepopisno znana javna figura, a vseeno do potankosti obvlada družbena omrežja in razume velikansko moč interneta. Z njegovo pomočjo je do milijardne vrednosti povzdignil podjetje OnePlus, podobno strategijo pa je ubral tudi s svojim novim podjetjem Nothing. Katera skrivnost se skriva za njegovim uspehom?

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Nekaj zgodovine

Da bi bolje razumeli osnovno strategijo, ki stoji za uspehom enega največjih proizvajalcev pametnih telefonov, moramo v grobem poznati OnePlusovo zgodbo o uspehu. Od ustanovitve leta 2013, ko so za ime slišali le največji tehnološki nerdi, je podjetje v manj kot desetih letih postalo "mainstreamovsko". Začelo se je tako, da so pri OnePlusu ponujali telefone z vrhunskimi specifikacijami za ceno, ki je bila pogosto pol nižja od cen konkurence, kar je navduševalo predvsem tehnološko podkovane kupce, končalo pa se je tako, da oneplusi stanejo toliko kot ostale vrhunske znamke, dobimo pa jih pri vseh večjih operaterjih. Status uveljavljene in kvalitetne blagovne znamke, ki ga večina podjetij lovi več desetletij, je OnePlus dosegel v manj kot desetih letih. Ustanovitelj Carl Pei želi to ponoviti z novim podjetjem Nothing. Kaj je ključ do uspeha?

Carl Pei ni vplivnež ali nepopisno znana javna figura, a vseeno do potankosti obvlada družbena omrežja in razume velikansko moč interneta.
Carl Pei ni vplivnež ali nepopisno znana javna figura, a vseeno do potankosti obvlada družbena omrežja in razume velikansko moč interneta. FOTO: Profimedia

Ključ do uspeha

Namesto dragega tradicionalnega ali influencerskega marketinga so se pri OnePlusu spomnili nove strategije – "geek marketing". Začne se s tem, da napravo, ki tako po specifikacijah in programju kot po videzu ustreza tehnološkim nerdom, ponudiš za neverjetno ugodno ceno (OnePlus je na začetku z agresivno cenovno postavko kratek čas celo izgubljal denar). Navdušujoče specifikacije, ugodna cena in novo ime v tehnološki srenji ustvarijo navdušenje – in nenadoma vsi nerdi na Twitterju in YouTubu govorijo o tej napravi (OnePlus je znan kot zelo prijazen do t. i. ocenjevalcev; pošilja jim "ocenjevalne pakete" in jim pogosto dovoli dostop do naprave pred uradnim izidom). Ne le to, v svojem navdušenju začne skoraj vsa tehnološka srenja objavljati ocene in kritike nove naprave in v kratkem času vsi tehnologi vedo, da OnePlus ponuja najboljše specifikacije in najčistejši softver za najmanj denarja. 

Za ogled moraš omogočiti piškotke družbenih omrežij!

In tu je trik. Tehnološki geeki so sicer res majhen delež populacije, a vsi vemo, h komu se zatečemo po nasvet, ko kupujemo nov telefon. Če me je nekdo leta 2014 vprašal, kateri telefon se najbolj splača kupiti, sem brez obotavljanja odgovoril – oneplus. Čeprav nisem naprave nikoli niti držal v roki, sem bil okužen, ker sem na spletu ves čas poslušal o njihovi privlačni ceni in specifikacijah. Zaradi takšnih nasvetov se beseda hitro razširi in v nekaj kratkih letih tudi tisti, ki se s tehnologijo ukvarjajo le pred nakupom nove naprave, že vedo za oneplus in to, kako zelo se ga splača kupiti. 

Če jih ne moreš utišati, jih premagaj: inovativni pristop tehnološkega velikana
Preberi še
Če jih ne moreš utišati, jih premagaj: inovativni pristop tehnološkega velikana

Ko se začne za tvojo napravo zanimati širša množica, se začneš počasi oddaljevati od svojih korenin. OnePlus je začel počasi dvigovati cene in odstranjevati nekatere res nerdy dodatke (npr. zamenljivo zadnjo stranico telefona in vhod za slušalke), kar so tehnološki navdušenci opazili in tudi kritizirali. A to znamke ni zares prizadelo, saj si je v očeh množic že ustvarila nek imidž, ki je nosil zlata jajca. Ta imidž in želja po telefonih OnePlus sta zrasla do te mere, da so oneplusi zdaj na voljo že pri vseh večjih operaterjih, v nekaterih državah pa predstavljajo celo vodilno znamko v segmentu dražjih pametnih telefonov.

Če me je nekdo leta 2014 vprašal, kateri telefon se najbolj splača kupiti, sem brez obotavljanja odgovoril – oneplus.
Če me je nekdo leta 2014 vprašal, kateri telefon se najbolj splača kupiti, sem brez obotavljanja odgovoril – oneplus. FOTO: Shutterstock

Sliši se preprosto: navduši tehnološke navdušence in navdušil boš množice. A to je poenostavljen pogled. Težko si predstavljamo bolj kritično in pikolovsko demografijo; nerdi zahtevamo vrhunske specifikacije, lep in urejen softver ter privlačno ceno. Za uspehom je bil torej vedno vrhunski izdelek. A brez pomoči tehnoloških navdušencev bi mlado podjetje z zelo omejenim oglaševalskim budžetom ostalo majhno kljub najboljšemu in najugodnejšemu telefonu. Ker so se najprej odločili osvojiti internetne tehnološke navdušence, je OnePlus v rekordno kratkem času osvojil cel svet. 

Nokia napada z ''neuničljivimi'' telefoni
Preberi še
Nokia napada z ''neuničljivimi'' telefoni

Nič.

Carl Pei je zapustil OnePlus in v začetku leta sporočil, da odpira novo tehnološko podjetje Nothing. To je konec julija predstavilo svoj prvi izdelek – brezžične slušalke Ear 1. Direndaja v tehnološki srenji je seveda spet veliko – tudi med investitorji najdemo marsikaterega tehnološkega navdušenca, od direktorjev Reddita in Twitterja do bivšega razvijalca iPodov. 

Skrivnost je …

Skrivnost je poznavanje nerdovih želja. Ustanovitelja Carl Pei in Pete Lau sta, ko sta konec leta 2013 ustanovila OnePlus, vedela, da je trg nasičen – podobno kot je danes nasičen trg brezžičnih slušalk. A zavedala sta se tudi, da tehnološka srenja benti nad telefoni, ki so precenjeni in omejeni z grdo, počasno softversko preobleko, ki je za povrh še zaklenjena in se je ne da spreminjati. Ko imaš produkt, ki reši frustracijo tehnologov, ga predstavi tako, da bodo o njem govorili vsi uveljavljeni tehnološki vplivneži. In preden se dobro zaveš, bodo tvoj produkt samozavestno priporočali tudi manj uveljavljeni nerdi, ki opevane naprave po možnosti sploh še niso držali v rokah.

Kakšni so mafijski telefoni?
Preberi še
Kakšni so mafijski telefoni?

Seveda ta trenutek za nove brezžične slušalke ne ve nihče, ki ni silno zaljubljen v tehnologijo. A strategija je podobna – za ceno, ki je približno pol nižja od cen konkurence, ponuja Nothing izničevanje hrupa, transparentni način in dolgo življenjsko dobo baterije, vse v prozornem ohišju, ob katerem se pravim nerdom kar sline cedijo. Če bo slušalkam uspelo navdušiti prve kupce, si lahko mislimo, kaj bomo svetovali prijatelju, ki ga zanima, kateri brezžični naušniki ponujajo največ za najmanj denarja.

Apple le še bleda senca samega sebe. Tu je že novo razočaranje
Preberi še
Apple le še bleda senca samega sebe. Tu je že novo razočaranje

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 342