Moskisvet.com
Temni splet

Tehnologija

Bi morali preveriti, ali imajo kriminalci na temnem spletu vaše podatke?

U.K.
09. 11. 2018 15.02
1

Vse več je podjetij, ki ponujajo tako imenovani 'dark web scan'. S temi pregledi naj bi preverili, ali so vaši podatki objavljeni na tako imenovanem temnem spletu.

Sliši se kot nekaj, kar je precej pametna ideja, saj je dobro vedeti, ali nekdo prodaja vaše podatke po spletu. Strokovnjaki pa vendarle pravijo, naj ljudje prihranijo denar in ne plačujejo za tovrstno skeniranje. 

Prihaja WiGig, še hitrejši od Wi-Fi 6
Preberi še
Prihaja WiGig, še hitrejši od Wi-Fi 6

Kaj je temni splet?
Temni splet je pravzaprav sestavljen iz spletnih strani, do katerih ne morete dostopati brez uporabe posebne programske opreme. Če iščete te strani prek Googla, jih ne boste našli. Temni splet je namenjen ne le kriminalcem, ampak tudi ljudem, ki recimo v svojih državah ne smejo uporabljati družbenih omrežij in tako naprej. A dejstvo je, da se ga največ uporablja prav za kriminalne namene. Najpogosteje prav za prodajo podatkov, kot so številke kreditnih kartic. Zelo močna naj bi bila tudi trgovina z ljudmi prek temnega spleta. Hekerji in drugi kriminalci lahko na temnem spletu brez težav zakrijejo svojo identiteto. 

Spletna prevara
Spletna prevara FOTO: Thinkstock

Skeniranje
Glede na vse to bi bilo skeniranje, ali so vaši podatki na temnem spletu, vsekakor priporočljivo. A dejstvo je, da ponudniki tovrstnih storitev preprosto ne morejo pregledati celotnega temnega spleta. Po ocenah obstaja 1.208.925.819.614.629.174.706.176 spletnih naslovov na temnem spletu, in to samo na Tor.onion straneh. Preverjanje vseh strani je preprosto nemogoče. A tudi če bi bilo to mogoče, ne bi mogli preverjati ekskluzivnih vsebin. 

Internet
Internet FOTO: Thinkstock

Kaj torej skeniranje sploh naredi?
Dejstvo je, da nihče ne ve, razen seveda podjetij, ki to počnejo. Kaj točno delajo, namreč nočejo razkriti. A lahko sklepamo, da to skeniranje pregleda določene podatke, ki obstajajo na priljubljenih straneh na temnem spletu. Govorimo o uporabniških imenih in kodah ter drugih osebnih informacijah, ki so ukradene in javno objavljene. Se pravi preverjajo sezname ukradenih podatkov in mnogi med njimi se znajdejo na temnem spletu. A če vam iz teh podjetij sporočijo, da vaši podatki niso bili ukradeni, to ne pomeni, da to dejansko drži. Vaši podatki se samo niso znašli na objavljenih seznamih. Ali so podatki na seznamih, pa lahko brezplačno ugotovite sami.

Temni splet
Temni splet FOTO: Profimedia

Brezplačno
Spletne strani, kot je Troy Hunt’s Have I Been Pwned?, namreč delajo enako, a brezplačno. Preverjajo namreč sezname in vam sporočijo, ali ste varni. Tudi če vam iz teh strani sporočajo, da podatki niso bili ukradeni, ne pomeni, da ste povsem varni, a veste isto, kot vam ponujajo podjetja za plačilo. 

Kaj lahko storimo?
Dejstvo je, da je na spletu zelo težko karkoli obdržati zasebno. Vdori v baze podatkov različnih podjetij se dogajajo pravzaprav zelo pogosto. Priporočljivo je uporabljati unikatne kode na vsaki strani, kjer se moramo prijaviti. Če domnevamo, da nekdo uporablja naše kartice, številke dokumentov in tako naprej, je najbolje, da čim prej zamrznemo kartice in poskrbimo, da nihče ne more vzeti kredita na vaše ime. Nujno je tudi, da o tem obvestimo banko. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660