Nasedla potniška ladja Costa Concordia je začela svojo zadnjo pot izpred obale otoka Giglio proti pristanišču v Genovi, kjer jo bodo uničili. Razbitino luksuzne ladje za križarjenja vlečejo štirje vlačilci, na 350 kilometrov dolgi poti pa jo spremlja deset ladij. Med zadnjo plovbo ladje bo ob načrtovani trasi plovbe prepovedan ladijski promet, nad traso pa bo veljala tudi prepoved letenja. Ker bo ladja potovala s hitrostjo največ 3,7 kilometra na uro, bo v ligursko pristanišče predvidoma prispela v nedeljo.
Ladjo je pred odhodom na obalah Giglia z dolgim aplavzom pozdravilo več sto turistov in prebivalcev, ki so dopoldne opazovali, kako so strokovnjaki opravili še zadnje priprave na plovbo.
Reševanje je pravi inženirski podvig
Reševanje 300-metrske in 114.000-tonske Coste Concordie je bil inženirski podvig, kakršnemu svet še ni bil priča. Celoten projekt so začeli maja 2012, operacija pa naj bi skupno stala 1,5 milijarde evrov. Uničenje ladje bi lahko trajalo tudi do dve leti, do 80 odstotkov odpadnega materiala pa naj bi reciklirali.
Luksuzna potniška ladja je 13. januarja 2012 z več kot 4200 ljudmi na krovu pred toskanskim otokom Giglio nasedla na čereh in se prevrnila, pri čemer je umrlo 32 ljudi.
'Poklon' preblizu obale
Razlog naj bi bil ta, da je kapitan Francesco Schettino, ki je ladjo speljal preblizu obale, ko je hotel izvesti 'pozdrav'. Schettino je ladjo zapustil, še preden so evakuirali vse potnike. Odgovornost za tragično nesrečo Coste Concordie so pripisali več uslužbencem družbe Costa Crociere, ki je zato priznala sokrivdo. Schettino se je februarja letos prvič po nesreči znova povzpel na Costo Concordio, kar mu je v okviru zbiranja dodatnih dokazov odredilo sodišče. Schettino je nato po pričakovanjih krivdo za brodolom pripisal častnikom.
V času nesreče ljubimkal
Kapitan Schettino, ki je izvedel tako imenovani 'inchino' ali poklon ter je ladjo vodil mimo obale otoka Giglio brez upoštevanja varnostne razdalje, kar je bil glavni povod za nesrečo, naj bi tako večer pred tragedijo preživel v družbi Moldavke Domnice Cemortanove, so se že pred časom razpisali mediji. V kabini sta si izmenjala nekaj poljubov, za katere je Cemortanova povedala, da bi lahko vodili v vročo noč. Kapitan naj bi ji veliko časa namenil tudi med samim delom. "Sem ženska in spoznam se na te stvari. Videla sem, kako se je smejal mojim šalam in kako me je gledal; vedno je bila prisotna iskrica v njegovih očeh, ko sva govorila." Kljub očitnemu spogledovanju pa svetlolaska trdi, da nikoli nista bila intimna. Na poslednji plovbi pa takrat 25-letna lepotica ni delala kot prevajalka, vendar se je potovanja udeležila kot potnica, zato po njenem mnenju ni bilo razloga, da si s kapitanom ne bi izmenjala nekaj nežnosti. "Mislim, da bi tisti večer postopoma končala skupaj v postelji, vendar tega zaradi nesreče ne bom nikoli izvedela," je komentirala. Po večerji sta se usodnega dne s kapitanom odpravila na ladijski most, kjer naj bi ji razlagal o bližnjem otoku, nato pa se je pripetilo najhujše. "Seveda mi je zelo žal, da je toliko ljudi izgubilo življenje in bilo poškodovanih tisto noč. Bila je tragična nesreča in ljudje še vedno iščejo krivca. Mogoče je šlo za človeško napako, mogoče je kapitan pri nekaterih zadevah zares odgovoren, ne vem. Zame je šlo bolj za nesrečen dogodek, saj smo bili na napačnem mestu ob napačnem času." To pa ni bilo prvič, ko se je Cemortanova srečala s podobno katastrofo. Morje je vzelo življenje tudi njenemu očetu, ki je utonil med družinskimi počitnicami v Ukrajini.
Cemortanova je v intervjuju pred časom povedala, da jo je kapitan sprva prosil, naj ostane na ladji in pomaga ljudem razložiti, kaj se je zgodilo in naj ostanejo mirni, nato pa ji je svetoval, naj jo čim prej zapusti. "Pogledala sem na uro in bila je približno 23.50, ko sem zapustila ladijski most." Prepričana je, da je kapitan s svojim manevrom rešil veliko ljudi. "Ladjo je usmeril v plitkejšo vodo in omogočil ljudem, da so lahko splavali ali bili rešeni. Mislim, da je to noč rešil veliko življenj." Domnica določenih stvari ne bo nikoli pozabila. "Bilo je hladno in slišal si stvari, ki padajo, in ljudi, ki vpijejo. Grozno je bilo." Kapitana je zadnjič videla na kopnem, ob približno 5. uri zjutraj. "Bil je popolnoma sesut." Cemortanova in Schettino se po nesreči nista nikoli več videla. "Ne pogrešam ga, vendar je prijazen moški in mislim, da ga spreminjajo v pošast. Vsi ga krivijo za to, kar se je zgodilo, vendar mislim, da ni storil nič narobe. Bila je le grozna nesreča."
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV