Serija je bila posneta po istoimenskem romanu izpod peresa Alana Warnerja, na televizijskih zaslonih se je znašla leta 1999, posneli pa so šest sezon in skupno 86 nadaljevank. Nadaljevanko je ’zakrivil’ David Chase in kljub temu, da je Tony Soprano izmišljen lik z res postavno hčerko, naj bi bil delno povzet povzet po zloglasnemu mafijskemu šefu Vincentu Palermu.
’Pravi’ Tony Soprano
Vincent Palermo se je rodil leta 1944. V mladih letih je bil ministrant v lokalni cerkvi, kasneje pa se je zaposlil na tržnici v New Jerseyu, kjer je preprodajal ribe in si prislužil nadimek ’Vinny Ocean’. V zgodnjih šestdesetih je spoznal nečakinjo pripadnika newjerseyske mafije, Sama DeCavalcanteja, in se z njo poročil. Mafijcu je bil mladi Vincent všeč in ga je povabil v svoj nočni klub. Čez dan je fant delal na ribji tržnici, zvečer pa se je v klubu družil z mafijci. Kmalu se je povezal in spoprijateljil s pripadniki lokalnih mafijskih družin. Zanje je pričel opravljati razna opravila pobiranja denarja, vodenja stavnic in dajanja posojil.
’Družinske’ zadeve
Ko so šefa družine DeCavalante obsodili in poslali v zapor, je ta za svojega namestnika imenoval Johna D’Amata. Ta se je zameril svojemu dekletu, ki si je izmislila zgodbo, da je njen nekdanji partner biseksualec in da se je pogosto udeleževal homoseksualnih orgij. Preostali šefi so zgodbo ’kupili’ in sklenili, da je potrebno oprati družinsko čast – Palermo naj bi ga ustrelil leta 1992, vendar njegovega trupla niso nikoli našli.
Vodenje družine je prevzel Giacomo Amari, ki je pet let kasneje umrl za rakom. Šef v zaporu je po njegovi smrti imenoval dva namestnika – Vincenta in Girolama. S tem se ni strinjal nek pripadnik družine, ki je naročil njun umor, plačani morilec pa je njegove namere izdal vodilnim. Kljub izdaji so mu prizanesli.
Zaton imperija
Leta 1999 so zvezni agenti na podlagi dokazov, ki jih je priskrbel ovaduh, aretirali 40 pripadnikov družine DeCavalante. Vincenta so obtožili poskusa umora dveh pripadnikov mafije in sodelovanja pri umoru novinarja Weissa. Ker mu je grozila smrtna kazen, je Palermo priznal dva umora, sodelovanje pri načrtovanju umorov petih nadaljnjih mafijcev in pričal v številnih procesih proti nekdanjim stanovskim ’kolegom’.
Enkrat mafijec ...
Po končanih sojenjih so Palerma vključili v program za zaščito prič, deset let kasneje pa so ga mediji razkrinkali v Teksasu. Tam je pod imenom Vincent Cabella vodil več nočnih klubov, kjer je po besedah lokalne policije potekala živahna trgovina z drogami in prostitucijo. Podrobnejše raziskovanje novinarjev je razkrilo, da živi nekdanji mafijski šef v močno zastraženi večmilijonski vili, nočne klube pa vodi njegov sin Vincent mlajši.
Veliko spletk in umorov, ki so pretresali mafijski klan DeCavalente, se je znašlo v televizijski upodobitvi Sopranov. Življenje mafijskega šefa nikakor ni mačji kašelj, čeprav močno spominja na kakšno telenovelo … le z več umori, žrtvami, spletkami, krvavimi preobrati … in včasih celo ’srečnimi’ konci.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV