Ocvirki in svinjska mast (oba sta produkta istega postopka predelave) so v obdobju prve ter druge svetovne vojne in v času po vojni veljali za dobrine, ki so si jih lahko privoščili samo višji sloji prebivalstva. Prednost masti pred oljem je bila v tem, da so jo gospodinje lahko pripravile same, po razmeroma enostavnem postopku, prav tako je bila ob primernem shranjevanju uporabna več mesecev ali celo več kot leto dni. V času druge svetovne vojne se je začelo jedilne maščobe porabljati bolj racionalno, z leti pa so domača svinjska mast in ocvirki dobivali vse bolj negativno konotacijo, saj naj bi veljali za škodljivo maščobo.
Kako pripraviti ocvirke?
Za en kilogram ocvirkov potrebujete pet kilogramov slanine, en deciliter vode, pol decilitra mleka in eno rdečo čebulo. Slanino narežite na okoli 3-centimetrske kocke. Pazite, da bodo enake, sicer se ocvirki ne bodo enakomerno zapekli. Na ogenj postavite veliko posodo, vanjo dajte narezano slanino in malo vode. Potem se začne delo – slanino je treba neprestano in temeljito mešati. Ko se maščoba nekoliko zmehča, a je še vedno bele barve, dodajte mleko. Ogenj zmanjšajte in še naprej mešajte. Dodajte očiščeno glavico čebule, ki bo ocvirkom dala specifično aromo.
Ocvirki bodo nared, ko bodo prijetne zlato rjave barve, maščoba, ki bo iztekla iz njih, pa bo bistra in svetla. Takrat si pripravite gosto cedilo in vse skupaj dobro odcedite. Na kuhalnik pristavite ponev in jo dobro segrejte. Ocvirke, ki so ostali na cedilu, na hitro prepražite v ponvi brez maščobe. Med mešanjem jih pražite toliko časa, da se naredi hrustljava skorjica. Po okusu ocvirke začinite s soljo in poprom.
Ocvirki s čokolado? Zakaj pa ne!
Daniel Sukič, ki ga prijatelji kličejo Danny, je Kanadčan, ki živi in dela v Sloveniji, natančneje v Prekmurju. Našo deželo je prvič obiskal pri osmih ali devetih letih, ko je prišel pogledat sorodnike v Prekmurju, in čeprav mu sprva ni bila všeč, jo je vendarle še obiskal in se sčasoma zaljubil v prekrasno pokrajino. Pozneje je iz rodne Kanade prišel v Evropo po kuharske izkušnje. Delal je v restavracijah z Michelinovimi zvezdicami na Danskem in Švedskem, nato pa se ob koncu potepanja ustavil še pri sorodnikih v Prekmurju. In tu je njegovo pot prekrižala ljubezen, ki je poskrbela, da je simpatični Danny ostal v Sloveniji.
Že od nekdaj so ga v slovenski kulinariki najbolj fascinirale koline, sploh prekmurske, saj veljajo za pravi družinski in vaški praznik. Morda je tudi to malo botrovalo odločitvi, da se zaposli pri znanem prekmurskem šunkarju, kjer se je lotil prav posebnega projekta: pripravil je namreč ocvirke s čokolado. Ti dve sestavini po zdravi prekmurski logiki sicer nikakor ne sodita skupaj, zato je ljudi na začetku tudi težko prepričati, da jed poskusijo, a ko naredijo prvi grižljaj, navdušenja ne morejo skriti. Kdo bi si mislil, da lahko ocvirki gredo k čokolad, a če smo iskreni, se sladko in slano običajno izkaže za dobro kombinacijo. Navsezadnje gre za dve sestavini, ki sta vsaka zase naravnost odlični, zato torej ni dileme, da ne bi bili izvrstni tudi skupaj!
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV