Moskisvet.com
image (28)

Svet na Kanalu A

Vlomiti še nikoli ni bilo lažje!

N.J.
12. 06. 2014 11.25
18

Hekerski vdori v avtomobile predstavljajo vedno pogostejšo težavo. V Veliki Britaniji so tako policisti ugotovili, da je pri skoraj polovici kraj avtomobilov od 21.000 zabeleženih v lanskem letu prišlo do vloma s pomočjo moderne elektronike. Fizični vlomi tako postajajo vedno redkejši pojav, kajti vlomi s pomočjo hekerskih naprav so veliko enostavnejši, manj opazni in hitrejši - heker za vlom namreč potrebuje le 10 sekund.

Da hekerski vdori predstavljajo resno težavo modernih avtomobilov, sta se odločila dokazati tudi dva varnostna raziskovalca, ki sta nedavno razvila ročno napravo žepnih dimenzij, s katero je mogoče vdreti v računalnik avtomobila ter tako prevzeti popoln nadzor nad vsemi digitalnimi funkcijami vozila – od krmiljenja pa do zaviranja.

HEKERJI NA DELU. KAKO LAHKO Z DOMAČEGA KAVČA UPRAVLJAJO VAŠ AVTO? SVET OB 18.00.

Javier Vazquez-Vidal in Alberto Garcia Illera iz Španije sta napravo predstavila marca na konferenci Black Hat Asia v Singapurju, njun namen pa je bil dokazati, kako slabo so, kar se tiče digitalnih storitev in kibernetičnih inovacij, zaščiteni avtomobili, ki sicer veljajo za tehnološko dovršene in najbolj napredne.

"V pičlih petih minutah je mogoče vdreti v sistem in odpeljati avtomobil," je povedal Vidal za Forbes. "Po tem, ko vdremo v sistem, lahko počakamo eno minuto ali pa eno leto, kolikor je pač potrebno, nato pa sprožimo dejanja, ki smo jih programirali."

Okoli 30 evrov vredna naprava, ki sta jo inovatorja poimenovala CAN Hacking Tool je sestavljena izključno iz vsem dostopnih delov, deluje pa tako, da pomaga vdreti v notranjo mrežo avtomobila, nanjo naloži nekakšen virus ter prevzame nadzor nad funkcijami vozila. Nadzoruje lahko delovanje luči, oken, delovanje ABS, vozne funkcije, pospeševanje, zaviranje, krmiljenje ...

Naprava se fizično poveže na krmilno nadzorno omrežje avtomobila, kjer nato preko Bluetooth povezave sprejema signale s hekerjevega računalnika. Baterija naprave se polni s pomočjo baterije avtomobila.

Inovatorja sta se odločila, da bosta napravo izpopolnila do te mere, da bo mogoče njeno delovanje usmerjati preko pametnih naprav, kot so tablice in telefoni, in sicer preko telefonskega signala, kar pomeni, da bo omogočala nadzorovanje tudi z večje oddaljenosti. "Avtomobili v resnici predstavljajo nekakšno 'mini omrežje', ki pa trenutno sploh ni zaščiteno," pravi Illera, Vidal pa dodaja: "Najin namen ni na trgu predstaviti napravo, s katero je mogoče vdirati v sisteme avtomobilov, temveč proizvajalce avtomobilov opozoriti na nevarnosti, ki jih nezaščitena omrežja predstavljajo za uporabnike."

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660