Britanec, ki nenehno hodi po robu
Veliko prahu pa že od leta 2006 z oddajo Survivor: Neverjetno preživetje (Man Vs. Wild) dviguje tudi britanski pustolovec in mojster preživetja v divljini Bear Grylls, ki se podaja v oddaljene dele sveta ter prikazuje, kako preživeti zgolj z uporabo materialov, ki jih najde v naravi. Ravno pred kratkim se je po krajšem predahu zopet vrnil na male zaslone s serijo Bear Grylls: Ultimate Survivors, kjer gre še korak dlje in razkrije neverjetne zgodbe običajnih ljudi, ki so se znašli v najnevarnejših situacijah.
Tudi pri nas se lahko naučite preživeti
A čeprav v deželi pod Alpami ni ravno veliko takšnih situacij in krajev, kjer bi nas moralo skrbeti, ali bomo preživeli ali ne, pa se je potrebno zavedati, da človek nikoli ne ve, kaj mu bo prinesla prihodnost ter na katere konce sveta ga bo pot popeljala, zato je zelo pomembno, da vsakdo pozna vsaj osnovne trike preživetja v naravi. In če ste mislili, da se pri nas v tem urijo zgolj pripadniki vojske ali morda policije, ste se ušteli. Vsakdo ima priložnost, da preizkusi meje svojih zmogljivosti ter se nauči preprosto preživeti, in sicer s tem namenom potekajo šole oziroma tečaji preživetja v naravi.
Enega takih ’slovenskih Survivorjev’ vodi tudi Toni Baznik, ki je mnenja, da bi se moral v taktičnih veščinah preizkusiti vsakdo. "Zelo pomembno je, da se ljudje naučijo poskrbeti zase in tudi za druge, če je to potrebno," poudarja. Na tečajih preživetja v naravi tako vsak spozna samega sebe in druge, se nauči ogromno stvari, ki mu lahko prav pridejo ne samo, če se izgubi v divjini, pač pa tudi v vsakdanjih okoliščinah. Nauči se orientacije, kako poiskati vodo in narediti naravni filter iz maha in oglja, kako zanetiti ogenj, postaviti bivak ter seveda, kako poiskati hrano. Predvsem s slednjim imajo številni težave, saj ne vedo, katere vse rastline so užitne in na splošno kaj jesti, ko nimaš pri sebi ničesar. Sicer imajo tečajniki v šoli preživetja s seboj moko, vse ostalo pa si morajo poiskati sami. Tako se med drugim naučijo tudi, katere žuželke lahko zaužijejo, kako odreti in pripraviti žival in celo, kako konzervirati hrano, da bo zdržala nekaj dni. Kot poudarja Toni Baznik, Bear Gryllsv svojih oddajah pogosto pretirava in gre v ekstreme: "Angleški Survivor sicer dobro prikaže, kako dejansko preživeti, a če recimo tako kot Bear pojeste gnilo žival, lahko pride do vnetja trebušne votline, prebavnih motenj in dehidracije. Tako daleč gre predvsem zaradi šova samega, da pritegne gledalce. Pri nas pa se naučimo res tistih osnovnih stvari, ki jih vsakdo potrebuje za preživetje." Ob koncu vsakega tovrstnega šolanja tečajniki opravijo tudi preizkus, da dokažejo, kaj so v resnici odnesli. Čeprav so torej tovrstna usposabljanja v prvi vrsti namenjena tistim, ki so tako ali drugače povezani z naravo, torej tabornikom, skavtom, planincem, lovcem in vojakom, so vsekakor priporočljivi vsakomur. Če ste torej ljubitelj novih izzivov in si želite edinstvene pustolovščine, ki je zlepa ne boste pozabili in se seveda za piko na i še veliko naučili, da boste v prihodnosti veliko bolj brezskrbno pohajkovali naokoli, se le udeležite enega izmed tečajev.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV