Moskisvet.com
Televizor - 8

Tehnologija

Le kaj bi brez nje …

Aleš Majerič
21. 11. 2013 11.02
3

Kako bi potekal naš vsakdan, če ne bi neki nadobudni Nemec v 19. stoletju patentiral mehanizma za čudežni prenos slike na daljavo. Za kaj takšnega bi ga pred stoletjem še skurili na grmadi …

Prva televizijska slika.
Prva televizijska slika. FOTO: Profimedia
Nemčija je ohranila zakon o kaznovanju čarovnic s sežiganjem na grmadi vse do leta 1930, a na srečo 23-letnega Nipkowa, ki je predstavil prvi elektromehanični mehanizem za televizor, niso vzeli na 'piko'. Tehnologija vrtečega diska je od leta 1884 ostala zgolj na papirju, prvi pa je besedo 'televizija' uporabil ruski znanstvenik, ko je leta 1900 napisal članek o pariškem kongresu o elektriki, v katerem je opisal vse do tedaj poznane principe prenosa slike na daljavo.

Leta 1909 je sledil prvi praktični poskus, v katerem so s pomočjo vrtečega diska prenesli slike ločljivosti 8 x 8 točk, kar je zadostovalo zgolj za prenos posameznih črk abecede. Dve leti kasneje je Rus Boris Rosing prvič uporabil katodno cev za prikaz statičnih podob, leta 1925 je škotski izumitelj John Logie Baird prvič javno predstavil gibljivo sliko, istega leta pa je Američan Jenkins preko razdalje 8 km predvajal posnetek otroškega mlina na veter v gibanju.

Kljub temu velja za 'očeta' prvega pravega TV sprejemnika ravno Baird, ki mu je v istem letu uspelo izdelati televizor, ki je predvajal 12,5 sličice v sekundi. Dve leti kasneje je neumorni Škot predvajal signal, ki je pripotoval preko 705 km telefonske linije, leto kasneje pa prvi signal, ki je prepotoval Atlantik. Ustanovil je podjetje in pričel s proizvodnjo televizij z nazivom 'Fonovizija'.

Prvi 'serijski' televizor.
Prvi 'serijski' televizor. FOTO: Arhiv proizvajalca

Televizor - 6
Televizor - 6 FOTO: Profimedia
Z Bairdom je povezana tudi prva televizijska hiša, ki so jo ustanovili leta 1929 v Franciji, prvi televizijski prenos pa so opravili leta 1931, ko so predvajali konjsko dirko. Ljudje so na novi medij sprva gledali kot na 'hudičevo škatlo', kjer so prebivali majhni ljudje (mnenje nekaterih se še do danes ni spremenilo), od osamljenih primerkov TV sprejemnikov, ki so ponavadi krasili premožnejše vaške krčme, pa je 'epidemija' kmalu zajela vsak dom. Povojne generacije so tako ostale brez večernega druženja ob ličkanju koruze in pripovedovanju zgodb, saj so njihove večer ... in dneve krajšali razni 'Trefalti' in 'Čučki'. Kar se je nekoč zdelo kot znanstvena fantastika, je postalo realnost, brez katere si marsikdo ne zna predstavljati svojega življenja.

Česar o čarobnem 'zaboju' še niste vedeli:

- Prva delujoča televizija je premogla 30 vrstic, kar je natanko 36-krat manj, kot jih premorejo sodobni digitalni sprejemniki.

- Za največji 'serijski' televizor velja 152-palčna Panasonicova plazma s premerom zaslona skoraj 4 m. Zanjo je potrebno odšteti 400.000 evrov. Največji 'televizor' pa bo 'Big Hoss TV' - HD zaslon širok 66 m, visok 29 m, težak 108 ton, premogel pa bo 4,8 milijona točk! Postavili ga bodo na dirkališču v Teksasu.

- Povprečen 14-letnik je v svojem življenju preko TV videl 11.000 umorov.

- Prvi reklamni televizijski oglas so predvajali 1. julija 1941. Pred baseballsko tekmo so predvajali 20-sekundno reklamo za ročno uro.

- 'The Tonight Show' velja za najstarejšo TV oddajo – predvajajo jo že od leta 1954.

- Prvi televizor z brezžičnim daljinskim upravljalnikom so izdelali leta 1956 v ameriškem podjetju Zenith. Deloval je na osnovi ultrazvoka: pritisk na tipko upravljalnika je sprožil poseben mehanski 'klik', ki ga je zaznal sprejemnik.

- Za prenos z največ gledalci velja otvoritev poletnih olimpijskih iger v Pekingu. Prireditev si je ogledalo štiri milijarde gledalcev. Koncert Elvisa na Havajih si je leta 1973 ogledala milijarda gledalcev, prvi sprehod po Luni pa je spremljalo 530 milijonov gledalcev.

Otvoritev olimpijskih iger v Pekingu si je ogledalo 4 milijarde Zemljanov.
Otvoritev olimpijskih iger v Pekingu si je ogledalo 4 milijarde Zemljanov. FOTO: Profimedia


- V Sloveniji premoremo 3 javne in 40 zasebnih televizijskih hiš.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660