Pisali so zgodovino slovenskega ekstremizma
Trije možje, ki so se vpisali v zgodovino slovenskega ekstremnega športa in med posvečanjem svoji strasti izgubili življenje, so ekstremni kolesar Jure Robič, neustrašni pomorščak Jure Šterk in drzni alpinist Tomaž Humar.
Jure Robič, ki je bil sicer pripadnik Slovenske vojske, pravzaprav ni ustvarjal vojaške kariere. Bil je vrhunski ekstremni kolesar in je leta 2004 postavil svetovni rekord v 24-urnem kolesarjenju. V enem samem dnevu je prekolesaril kar 835 kilometrov, kar bi bil marsikomu izziv že z avtom. Podelili so mu tudi laskav naziv Slovenec leta, nikoli ni zlorabljal prepovedanih substanc in zato so mu podelili priznanje za fair play, žal pa se je prav na kolesu zaključila njegova življenjska pot. In to ne med ekstremnim podvigom – 24. Septembra 2010 je kolesaril po gozdni poti na Plavškem rovtu nad Jesenicami, ko mu je avtomobil zaprl pot, kar je bilo zanj žal usodno.
Tudi Jure Šterk je poskrbel za večjo prepoznavnost Slovenije in svoje življenje posvetil ekstremizmu. Pri 72 letih se je konec oktobra 2007 odpravil na novo 'misijo' – brez postanka z 9,2-metrsko jadrnico Lunatic obpluti zemeljsko oblo. Rekord bi postavil kot najstarejši, ki mu je to uspelo, pa tudi z najkrajšo jadrnico do tedaj.Krenil je iz novozelandskega pristanišča na 25 tisoč morskih milj (46,3 tisoč kilometrov) dolgo pot. Pred zahodno obalo Avstralije se je še zadnjič javil, nato pa je njegovo jadrnico našla ameriška raziskovalna ladja 500 milj zahodneje. Predvidevajo, da je padel v morje, a ker je imelo le 7 stopinj Celzija, je bil padec zanj usoden.
Preveslal bo Mediteran!
Vse le ni vedno tragično. Eden izmed ekstremnih slovenskih športnikov, o katerem je veliko govora zadnje čase, je prav gotovo mladi Marin Medak, ki mu je kot prvemu Slovencu uspelo preveslati Atlantski ocean.
Preveslati več kot 2000 km južnega zimskega Mediterana bo tako bojda težje kot preveslati Atlantik, in to zaradi vremenskih zimskih razmer – vetrov nad 100 km/h in strmih valov. 27-letnik se na pot odpravlja v paru in menda bo poleg vseh ekstremnih okoliščin ubijajoča tudi globoka tišina, saj bo, ko bo eden od njiju veslal, drugi tačas počival. Čoln bo nekoliko manjši od tistega iz leta 2012, poleg tega ima dve kabini, a le eno pozicijo za veslanje, v primeru prevrnitve pa se čoln sam obrne nazaj v pravilen položaj.
Marin Medak je sicer podjetnik in najmlajši vodja veslaških odprav čez oceane. Pred odpravo leta 2012 je Medak uspešno opravil več kajakaških ekspedicij po svetu (preveslan Jadran, obala Južne Koreje, Savudrija-Zakintos…). Marin je prav tako predavatelj na temo motivacije in vodenja skupin ter svoje poglede prikaže skozi konkretne primere iz ekstremnega športa.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV