Moskisvet.com
Pršut

Svet na Kanalu A

Že veste?

N.J.
14. 08. 2015 11.20
18

Dišeč, nežen, topi se v ustih ... je gost na skoraj vsaki zabavi in del skoraj vsake romantične ali manj romantične večerje, kosila. Njemu v čast organiziramo prireditve, ga polagamo na kruhke, ovijamo vanj melono in grisine ... da, vse to in še več je – pršut!

Tudi pri nas že vrsto let 'častimo' to kraljevsko mesnino in tako je letos na vrsti že 45. Praznik terana in pršuta, največji praznik Kraševcev, ki se tradicionalno odvija v Dutovljah. Med 14. in 16. avgustom se bo odvijal kulturno-zabavni program, v kulinaričnem smislu pa bo kraljeval – pršut.
Verjetno ni ljubitelja pršuta na naših tleh, ki poleg našega kraškega pršuta in italijanskega pršuta Parma ne bi poznal italijanskega prvaka na tem področju, nežnega svetlo rožnatega pršuta San Daniele. Nedavno so imeli tam svoj praznik pršuta, obiskovalce pa je pričakalo posebno presenečenje. Pretekli konec tedna so namreč v kraju San Daniele v italijanski regiji Friuli Venezia Giulia gostili kar Boba Dylana, ki je po dolgem času znova pričel s turnejo po Italiji. A pustimo zdaj Boba Dylana in se raje osredotočimo na pršut, priljubljen mesni izdelek, ki ga številni obožujemo in ki je pravi slovenski ponos.

Vsaka svinjska noga še ni pršut

Pršut je pri nas sušeno svinjsko stegno (ponekod tudi goveje). Stegno nasoljeno počasi sušijo in zorijo na kraški burji in rezultat je rdeči slastni kraški pršut z rahlo sladkastim vonjem, eden kulinaričnih znamenitosti naše dežele. Pri nas ga najdemo na kraškem, vipavskem, istrskem, v Brkinih. 

Ko kupujete pršut, bodite pozorni na to, kakšnega kupujete in uživate. Vse, kar v trgovinah označujejo s 'pršut' ni ravno najboljše živilo. Dober je tisti pravi, domači, kraški, dovolj dolgo sušen na in zorjen na kraški burji in zraku, ki nikakor ne more biti enak tistemu, ki je sušen po skrajšanem postopku, prepojen z nitriti, nitrati.

Praznik terana in pršuta. Kako izgleda, ko Krašovci stopijo skupaj? In zakaj na dobrote, ki jih imamo tako velikokrat pozabimo ali pa jih ne znamo tržiti. No, po novem bo vse drugače. Priprave pa nocoj v Svetu ob 18h.

Je res nezdrav?

Zaradi njegove slanosti so mnenja o tem, ali je zdrav ali ne zelo raznolika, a številni zagovarjajo, da gre pravzaprav za najbolj zdrav mesni izdelek. Vsebuje veliko vitamina A (pomemben za zdravje oči, saj preprečuje izsuševanje in vnetje), nekaj vitamina C, E in železa, sol ter veliko kakovostnih beljakovin, ki dajejo energijo, so hrana za mišice in krepijo imunski sistem. Vsebuje tudi vitamine skupine B (B1 za boljši spomin, B2 proti vrtoglavici, težavami z nohti in očmi, B3 za sladkorne bolnike, B6 za vse s težavami s kožo, lasmi, želodcem, celo za ženske z menstrualnimi težavami, ter B12).Pršut je dobro prebavljiv in ima visoko hranilno vrednost, v nasprotju s prepričanjem mnogih pa nima veliko maščob.

Vseeno s pršutom zaradi visoke vsebnosti soli ne gre pretiravati, a dve rezini na dan vas bosta zagotovo ohranjali v dobri kondiciji in poskrbeli, da se boste bolje počutili. Poleg tega, da boste uživali v dobrem okusu, je vsaj rezina pršuta na dan ob kozarčku kraškega teran tudi recept številnih Kraševcev za dolgo življenje. Če pršut kombinirate recimo z rezino sladke melone, s paradižnikom in drugo zelenjavo, ali pa dodate še na kose narezan sir in orehe, boste lepo zaokrožili okus in uravnali morebitno nesorazmerje s soljo v sicer slanem pršutu.

Kako ga hraniti?

Pršut se hitro izsuši in potemni, če ni pravilno shranjen. Če ga tesno zavijete v folijo, vložite v plastično vrečko in pospravite v hladilnik, ga lahko uživate približno tri tedne (če ga seveda prej ne pojeste), če imate količino, za katero veste, da je ne boste zmogli pospraviti v želodec v treh tednih, pa ga lahko tako zapakiranega mirno zamrznete in zaužijete v roku dveh mesecev.

Kako ga reže pravi moški

Rezanje pršuta na roko je v resnici velik podvig, ki se ga niti ni tako preprosto naučiti. Potrebujete posebno stojalo, v katero vpnete stegno (dobro ga pritrdite, da se med rezanjem ne bo zibal) in zelo oster nož za rezanje pršuta. Preden ga vpnete, pršut najprej pripravite na rezanje. Površina pršuta mora biti primerno vlažna in popolnoma izsušenega pršuta ne boste mogli lepo rezati. Zato ga dan pred rezanjem lepo zavijte v vlažno krpo, ali pa ga postavite v malce bolj vlažen prostor. Izrežite najprej z nožem križne kosti, odstranite del kože in maščobo, ki se je nabrala na površini in je lahko žarka ter povrhnjo plast. Ko pršut takole pripravite, ga vpnite v stojalo.

Pršut
Pršut FOTO: Reuters
Poskrbite, da je nož dobro nabrušen in pričnite z rezanjem. Cilj je, da so rezine karseda tanke, a ne nacefrane, temveč velike in gladke.

Če se naučite rezati pršut, boste kot gostitelji zagotovo očarali svoje goste, a ko ga boste servirali, nanj nikakor ne polagajte kisle zelenjave (kumarice, paprika in podobno). S tem ga boste dobesedno uničili, pršut bo kiselkast in zbledel. Vse 'dodatke' raje postrezite posebej., ne pozabite pa na dober domač bel kruh in dober kravji ali ovčji sir ter kakšno olivo. Če poleg na krožniku servirate še melono in natočite kozarček terana, boste zadeli v polno. Pa dober tek!


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660