Velike steklene površine omogočajo pristen stik z naravo tudi takrat, ko smo zaprti v notranjih prostorih. Zato so v sodobni gradnji vedno bolj priljubljene in zimski vrtovi s tega vidika še posebej izstopajo.
Dejstvo pa je, da lahko zimski vrt popolnoma zadovolji vaše potrebe in želje le, če je premišljeno izdelan od zasnove do izvedbe. Preverite, na kaj morate biti še posebej pozorni.
Kaj je zimski vrt?
Zimski vrt postaja vse bolj pomemben arhitekturni dodatek k našim domovom. Običajno je sestavni del hiše in mnogi ga imenujejo kar zastekljena dnevna soba.
Njegova glavna značilnost je trdno ogrodje, ki podpira velike steklene stene, vključno s stropom, zaradi česar lahko zimski vrt prepušča naravno svetlobo in je bivanje v njem zato toliko prijetnejše.
Danes so zimski vrtovi vse pogosteje vključeni v arhitekturno zasnovo novogradnje, vendar tudi kasneje za njihovo postavitev nikoli ni prepozno.
Če vam pogoji to dopuščajo, si ga lahko zamislite, kadar koli želite, saj boste imeli od njega ogromno koristi:
- zimski vrt poskrbi za veliko pozitivne energije,
- ponuja vam možnost neposrednega stika z naravo,
- uporabljate ga lahko prek celega leta,
- poveča bivalno površino in vam služi kot jedilnica, dnevna soba ali prostor za počitek,
- je odličen prostor za prezimovanje rastlin,
- ob pravilni legi privarčujete za ogrevanje v sončnih dneh,
- je idealen prostor za druženje.
Zasnova in izvedba zimskega vrta
V praksi se zimski vrtovi pojavljajo v zelo različnih izvedbah. Med seboj se razlikujejo predvsem po namembnosti, funkcionalnosti, uporabljenih materialih in vrsti zasteklitve.
Vsi ti dejavniki pa so pomembni tudi takrat, ko se odločate za postavitev zimskega vrta, saj je od njih odvisna celotna zasnova in postavitev.
Če želite, da bo zimski vrt v celoti zadovoljil vašim potrebam in željam, je pomemben tudi individualni pristop. Tega boste deležni pri podjetju MN Steklo, kjer vam glede na dano situacijo nudijo optimalno rešitev.
V tem primeru celotna izvedba vsebuje naslednje korake:
1. Odgovorite si na vprašanje, čemu bo zimski vrt služil
Zimski vrt vam nudi veliko različnih možnosti uporabe. Nekateri ga uporabijo za zimsko prezimovanje rastlin, drugim pomeni dodatno bivalno površino, nekateri pa se zanj odločijo, ker si v svojem domu želijo enostavno več naravne svetlobe ali pa biti več v stiku z naravo.
Šele, ko boste ugotovili, čemu bo zimski vrt služil, sledijo nadaljnji koraki.
2. Določitev ustrezne lege
Običajno je zimski vrt podaljšek jedilnice ali dnevne sobe. Pogosto pa na njegovo postavitev vpliva tudi njegova osončenost, stran neba in stopnja zasebnosti.
Tako se ljudje najpogosteje odločijo za odmaknjen del hiše, ki mimoidočim in sosedom ni viden, ali pa zimski vrt postavijo na južno stran, ki zagotavlja dovolj sonca tudi v prehodnem obdobju.
3. Izbira ustreznih materialov
Po tem, ko ste izbrali mesto, na katerem bo zimski vrt postavljen, sledi izbira materialov. Če želite, da vam bo dolgo služil, potem izbirajte preverjene ponudnike zimskih vrtov, ki uporabljajo izključno najbolj kakovostne materiale.
Nosilna konstrukcija zimskih vrtov mora biti dovolj močna, zato je najpogosteje izdelana iz pocinkanega jekla, aluminija, inox materialov ali lepljenega lesa.
Za zasteklitev se uporabljajo izključno kaljena stekla v različnih sestavah, kot so termopan steklo, zvočno bolj izolativno steklo, varnostno lepljeno steklo ali sončno zaščitno steklo.
4. Izbira senčenja, prezračevanja in ogrevanja
Glede na to, da boste v zimskem vrtu preživeli veliko svojega časa, je treba izbrati tudi najbolj primeren sistem senčenja, prezračevanja in ogrevanja, ki bo v celoti zadostil vašim potrebam.
Za ustrezno senčenje lahko izbirate med strešnimi tendami, pliseji, zunanjimi žaluzijami, screen roloji, roletami, notranjimi senčili in komarniki.
Najbolj osnoven način naravnega prezračevanja je seveda odpiranje lamel in vrat, če vam zasteklitev tega ne omogoča v zadostni meri, pa so v zimskem vrtu poleti še vedno previsoke temperature, je odlična rešitev klimatska naprava. Ta vam odlično služi tudi za ogrevanje zimskega vrta pozimi.
5. Priprava terena
Pred postavitvijo zimskega vrta, je treba ustrezno pripraviti teren. Če temeljev še nimate, jih je treba postaviti, pri tem pa upoštevati stopnjo obremenitve ter toplotno in hidro izolacijo.
Osnovno pravilo je, da morajo temelji zimskega vrta segati do iste višine, kot segajo temelji hiše, če je treba, morate narediti tudi preboje v steno in izdelati estrih.
6. Postavitev zimskega vrta
Ko imate pripravljen teren, je zimski vrt postavljen v par dneh, celoten čas od zasnove do izvedbe pa običajno traja tri do štiri mesece.
Mnogi se ob tem sprašujejo, ali je za postavitev zimskega vrta potrebno gradbeno dovoljenje. Odgovor je ne, če je vaš zimski vrt manjši od 30 kvadratnih metrov, je pritličen in meri v višino največ 3,5 metra.
Če želite imeti svoj sanjski zimski vrt, potem izberite MN Steklo – strokovnjake, ki za vsakogar najdejo najboljšo rešitev!
Sponzorirana vsebina