Še nekatera ženska oblačila iz 18. stoletja se zapenjajo in odpenjajo enako kot moška, v 19. stoletju pa se je začelo pojavljati vedno bolj očitno razlikovanje oblačil po spolu glede na stran, na katero so prišiti gumbi. Standard je to postal komaj v drugi polovici 19. stoletja, vseeno pa je na svetu razvitih malo morje teorij o razlogih, zakaj pravzaprav takšno razlikovanje.
Ena izmed teorij pravi, da je razlikovanje nastalo v vojnih časih. Moškim naj bi bilo veliko lažje gumbe odpenjati z levo roko, da so imeli desno prosto za nošenje in uporabo orožja.
Druga teorija pravi, da je razlaga bolj preprosta in 'ženska': ker večinoma držijo novorojenčke oziroma dojenčke v levi roki, z desno lažje odpenjajo gumbe na srajci, podajo malčku stekleničko, igračo, ga ogrnejo ipd.
Tretja teorija je malce nenavadna, razlog za razliko pa naj bi tičal v načinu jahanja. Konjev, da ne bo pomote. Dame so konje jahale tako, da so imele nogi na desni strani. Z gumbi, zašitimi na levi strani, so onemogočile, da bi veter razkrival njihovo oprsje med kasom.
Obstaja tudi bolj protifeministična varianta. Šivanje gumbov na drugo stran naj bi bil neke vrste upor in maščevanje feministkam in eden od argumentov za poudarjanje razlik med spoloma. S tem, ko so ženske morale za zapenjanje in odpenjate uporabljati predvsem levo roko, kar naj bi kazalo na podrejenost. Pomembnejši, torej moški, so uporabljali 'pravo', desno roko in s tem kazali svojo pomembnost.
V eni izmed razlag je zajet tudi veliki Napoleon s svojo slavno držo – ko z roko sega v notranjost telovnika. Ženske naj bi se iz tega norčevale in Napoleon naj bi ukazal, naj se gumbi ženskam šivajo na drugo stran.
Za najbolj verjetno velja teorija, da je vse skupaj pravzaprav povezano z dejstvom, da se (predvsem bogate) ženske v preteklosti niso oblačile same. Gumbe na oblačilih so jih zapenjali sužnji, da je bilo vse skupaj lažje zanje, pa so gumbe začeli šivati na levo stran. Moškim iz višjih razredov pri oblačenju sužnji oziroma pomočniki niso pomagali, zato so gumbi ostali na desni strani. Po drugi strani pa naj gumbov na levo pri ženskah ne bi prestavili, le da bi olajšali delo služkinjam, temveč da bi s tem pokazale svoj položaj – da imajo dovolj drugih pomembnih zadev, da se jim ni treba ukvarjati z oblačenjem in da je to nekaj, kar naj zanje počno drugi. Gumbi so bili domena višjih slojev, nižji so oblačila zavezovali z vrvicami.
Kakšno pa je vaše mnenje o tem, zakaj imamo moški gumbe na desni, ženske pa na levi strani?
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV