Moskisvet.com
tetoviranje

Stil

Najbolj boleča mesta za tetovažo in vse, kar morate vedeti o njih!

N.J.
18. 08. 2015 07.45
10

Lastniki tetovaž na svoj račun pridejo prav v vročih poletnih mesecih, ko jih končno lahko pokažejo širnemu svetu in naokoli postopajo ponosni na svoje 'poslikano' telo. Se tudi vi odločate, da bi okrasili svoje telo, poudarili moškost, a vas je strah bolečine? Morda razmišljate o tem, pa ne veste, kdaj je pravi čas? Kaj morate vedeti, preden naredite ta korak v življenju?

Odločiti se za tetovažo, nikakor ni enostavno. Vstopiti v studijo pa še manj. In čeprav tetovaže že dolgo ne veljajo le za 'zabavo' pripadnikov marginalnih skupin, 'bajkerjev' in mornarjev, temveč za nekaj povsem običajnega in zabavnega, pa se je pred sprejemom takšne odločitve le potrebno zavedati pomembnega dejstva: tetovaža je večna.

Tetovaže oziroma trajne poslikave telesa so znane že deset tisoč let. V starem Egiptu je bilo tetoviranje povezano s čutnostjo in erotiko. Glede na različne običaje in izročila pri različnih ljudstvih, rasah in verstvih se je tetoviranje ohranilo vse do danes. Z njim kažemo, kaj nam v življenju veliko pomeni, kdo so naši idoli, hkrati pa s tetoviranjem pokažemo tudi svojo uporniško plat. Ne glede na razlog, zakaj se odločate za tetovažo, pa je pomembno, da se, preden se odločite za ta velik in pomemben korak v življenju, seznanite z nekaj osnovami.

Ko se odločate za tetovažo, je pomembno, da razmislite, kdaj si jo boste dali narediti. Najprimernejši čas za tetoviranje je med septembrom in junijem, torej v hladnejši polovici leta, kajti tetovaža zahteva posebno nego, ki je poleti še zahtevnejša. Po tetoviranju se je namreč potrebno odpovedati sončenju za vsaj 14 dni, 10 dni pa se je prepovedano kopati v morju ali bazenu. Predvsem zaradi tega, ker bi lahko na mestu tetoviranja prišlo do kakšne infekcije ali pa bi tetovaža lahko zbledela.

tetoviranje
tetoviranje FOTO: YouTube
Bodite izbirčni

Izbira tetovatorja je izjemno pomembna. Pozanimajte se o tem, kateri od tetovatorjev velja za najbolj priznanega, kakšne barve uporablja, kako kvalitetni so njegovi izdelki in - predvsem - kako skrbi za higieno! Igla mora biti vedno nova in sterilna, saj neprofesionalen in higiensko neustrezen poseg lahko privede do nastanka okužb z bakterijami, lahko tudi z glivicami in virusi kot je Herpes simplex. Znaki okužbe se pojavijo kmalu po posegu, in sicer lahko tetoviran predel postane dodatno pordel, otekel, boleč, ranice se ne celijo, iz njih se izceja gnoj.

Čeprav so možnosti izjemno majhne, lahko pride do infekcije tudi zaradi alergije na barvo. Edina barva, ki utegne povzročiti alergijsko reakcijo, naj bi bila rdeča, vse ostale so namreč hipoalergenske. Zato se, preden se odločite za barvno tetovažo, najprej prepričajte, da niste alergični na katero izmed snovi, ki jih vsebujejo barve. Če pride do reakcije, koža začne navadno srbeti, oteče, lahko pride tudi do gnojnega vnetja. Najpogostejši simptomi alergijske reakcije so rdečica in ekcemi. Če igla ne ustreza higienskim standardom, pa se lahko okužite tudi s hepatitisom, tuberkulozo, sifilisom, hepatitisom B in drugimi nalezljivimi boleznimi, celo z virusom HIV. Možnosti so sicer majhne, a obstajajo in jih zato nikar ne zanemarjajte.

Kaj, kje, kako?

Zavedajte se, da je tetovaža večna. Prav zato dobro premislite, kaj bi si radi dali 'narisati', kako velika naj bo tetovaža in na kako vidnem mestu na vašem telesu naj bo. Nekatere službe prepovedujejo nošnjo tetovaž na vidnih mestih, zato dobro premislite tudi o svoji karieri. Če se v prihodnosti vidite v kateri od takšnih služb, tetovaža na obrazu, vratu, rokah in gležnjih odpade. Ne le kje, pomembno je tudi kaj si boste dali vtetovirati. Partnerji niso nujno večni, prav tako ne junaki iz otroštva. Izberite nekaj, kar si boste z veseljem ogledali tudi čez več let. Življenjski moto, simbol nečesa, ki vam v življenju pomeni vse ... Pomembno je tudi, da ste s sliko, ki bo nekoč krasila vaše telo, povem zadovoljni, da se pozanimate o simboličnem pomenu določenih slik, črk, in znakov ter da pred tetoviranjem dobro preverite, če je besedilo, v kolikor ste se odločili zanj, pravilno napisano. Nič ni hujšega, kakor napačno črkovana tetovaža ... Če še nimate jasne ideje, kaj bi si dali tetovirati, s tetovažo raje počakajte, nekaj zamisli pa lahko ta čas poiščete tudi na spletu ali knjigah. Veliko zamisli pa lahko seveda dobite tudi na kateri od tatoo konvencij.

Mednarodni sejem tetovaž v Londonu - 3
Mednarodni sejem tetovaž v Londonu - 3 FOTO: Reuters
Za pogum naj bo prijatelj, ne alkohol

Če vas je tetoviranja strah, prosite prijatelja ali prijateljico, naj vas pospremi v studijo in vam dela družbo. V vsakem primeru pa se izogibajte alkoholu. Alkohol namreč redči kri, zato se lahko hitro zgodi, da boste med tetoviranjem bolj krvaveli kot bi sicer. Če teče kri, se črnilo težje vpije v kožo. Nekateri sicer pravijo, da kljub alkoholu niso imeli težav, a uživanje alkohola v vsakem primeru ni priporočljivo.

Ali tetoviranje boli?

Da je tetoviranje povsem neboleče, je laž. Je pa res, da je intenzivnost bolečine odvisna predvsem od predela telesa, ki ga boste dali tetovirati. Predeli, kjer je več mišic, manj bolijo kot tisti, kjer je pod kožo kost. Boleči pa so tudi predeli, kjer je veliko živcev. Po mnenju večine najbolj boli tetoviranje na predelu trebuha, hrbtenice, reber in glave, najmanj pa na zgornjem delu roke (del roke nad komolcem in proti podpazduhi boli!).

Kje tetoviranje najbolj boli?
GlavaBoleče. Moteče je, ker ves čas slišite glasno brnenje strojčka za tetoviranje in za nekatere je ta hrup še bolj moteč od bolečine.
ObrazNizek prag bolečine? Potem nikar.
DlanTetovaže na prstih so popularne, čeprav redko katere stanejo dlje časa lepe in jasne. Spodnji del dlani je bolj občutljiv.
Trebuh in RebraBoli, predvsem tetoviranje na predelu reber je manj primerno za tiste, ki imajo nizek prag bolečine.
GleženjV primerjavi z ostalimi predeli telesa mnogi lažje prenašajo tetoviranje na predelu gležnja, medtem ko vam bodo tisti, ki imajo le tatu na gležnju, zagotovo povedali drugače ...
NogaNart je priljubljen predel za tetovaže, tetoviranje na tem predelu telesa tudi ni tako zelo boleče za večino, pa čeprav so naša stopala občutljiva.
Notranji del stegna in kolenoPredvsem na notranjem delu stegna je tetoviranje lahko zelo boleče.
RitnicaTetovaže na ritnici so precej pogoste, sam postopek pa nekoliko nelagoden. Če je zadnjica bolj obilna ali ne, nima vpliva.
KomolecZelo različno: nekatere močno boli, druge sploh ne ...Precej nenavadno, a smo si res zelo različni.
PrsiNekateri pravijo, da boli 'kot hudič', nekateri primerjajo z vbodi z nožem, drugi so bolj potrpežljivi. Kakorkoli – boli.
 


Postopek tetoviranja je običajno takšen: preden se tetovator dotakne kože, si nadene rokavice, z alkoholom razkuži kožo, po potrebi odstrani odvečne dlačice in na kožo vtisne izbrani vzorec. Kožo nato namaže z vazelinom za lažje tetoviranje. S posebno napravico začne nanašati barvo. Najprej naredi rahel obris, da se med pravim tetoviranjem slika ne bi izgubila. Najbolj neprijetnih je prvih petnajst minut tetoviranja, saj se koža privaja na bolečino. Pred tetoviranjem tetovatorji prav tako priporočajo, da se pred posegom spočijemo in najemo. Po tetoviranju pa je izredno pomembno, da se strogo držite navodil, ki jih dobite. Tako se boste izognili morebitnim infekcijam.

Pa še nekaj: tetovažo lahko odstranite le z operativnim posegom! Odstranjevanje je lahko težavno, zlasti če je večbarvna tetovaža. Običajno se tetovaže odstranjujejo z laserji ali operativno. Za uspešno odstranitev predvsem barvnih tetovaž pa je potrebno večje število posegov.

Tako je to videti od blizu!

Ste se že kdaj vprašali, kako je videti počasen posnetek tetoviranja povsem od blizu? Na minuto strojček napravi od 50 pa vse do okoli 3.000 vbodov, prebode povrhnjico in prodre globlje v notranjost, kjer pusti trajno sled. Ob vbodu celice skušajo rano zapreti in barva ostane 'ujeta' podkožju. Sčasoma tetovaže sicer rahlo zbledijo.Več v videu!

Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382