Moskisvet.com
Medica

Stil

Po 200 letih znova naprodaj!

STA/N.J.
20. 03. 2014 09.23
0

Prvi ameriški predsednik George Washington je po upokojitvi na svojem posestvu Mount Vernon odprl žganjarno, ki je do njegove smrti postala največja v ZDA. V newyorškem hotelu NoMad so v ponedeljek s pokušino uradno objavili začetek prodaje breskovega žganja po Washingtonovem receptu, in to prvič po več kot 200 letih.

Medica
Medica FOTO: iStockphoto
George Washington je bil tudi dober podjetnik in še vedno velja za najbogatejšega predsednika v ameriški zgodovini. Med zaposlenimi na svoji plantaži v Virginiji je imel tudi škotskega priseljenca Jamesa Andersona, ki ga je prepričal, da bi bilo pametno postaviti tudi žganjarno.

Pod Andersonovim vodstvom je Washingtonova žganjarna leta 1797 proizvedla 23 hektolitrov večinoma rženega viskija in drugih žganih pijač. Dve leti kasneje je s 416 hektolitri proizvoda postala največja v takratnih 13 državah ZDA.

Washington je na koncu leta 1799 umrl, žganjarna pa je 15 let kasneje pogorela. Leta 2010 je Washingtonov muzej združil moči s Svetom za destilirane alkoholne pijače (DISCUS) ter žganjarno Hubers Starlight iz Indiane in Finger Lakes iz New Yorka za obnovitev proizvodnje po izvirnih receptih.

Proizvedli so nekaj sto steklenic breskovega žganja, ki je dve leti zorelo v hrastovih sodih, od 1. aprila pa bodo na prodaj v Mount Vernonu, in sicer po 150 dolarjev za 375 mililitrsko steklenico.

V Mount Vernonu, ki ga na leto obišče milijon turistov, pijačo pripravljajo ne le po originalnem receptu, ampak tudi na starodaven način v žganjarni, ki je bila izvirno obnovljena. Izvirni nista le cena in embalaža breskovega žganja, ki je v Washingtonovih časih stal pol dolarja za galono (3,8 litra).

Čeprav je bil glavna alkoholna pijača v ZDA poleg poceni doma narejenega in nezakonitega "strupa", imenovanega "moonshine", viski, pa je bilo breskovo žganje prav tako popularno, med drugim zaradi popularnosti tega sadja v Virginiji in Kentuckyju.

Pijača
Pijača FOTO: Thinkstock

Zgodovinar in strokovnjak za pitje alkoholnih pijač Derek Brown je v New Yorku razložil, da je plantaž, ki so imele po več kot 120 hektarjev nasadov breskev, kar mrgolelo.

"V letih 1736 do 1780 je bilo naprodaj 244 farm, ki so oglaševala tudi najmanj 1000 breskovih dreves. Virginija je še danes polna breskev, da ne govorim, koliko breskovih ulic imamo," je dejal Brown.

Vse te breskve je bilo treba nekako porabiti, preden zgnijejo in ker je bil alkohol iz Evrope ali drugih ameriških kolonij v 18. stoletju zelo drag, pa kljub temu zelo iskan, so kmetje združili ugodno s koristnim.

Žganjarne so si sicer lahko privoščile le velike kmetije. George Washington je bil eden med njimi, znan pa je bil tudi po tem, da je bil skupaj s soprogo Martho dober gostitelj zabav. Podatek iz leta 1799 pravi, da je 230 litrov breskovega žganja ostalo na Mount Vernonu za zabave gostov.

"Do spoznanja o Washingtonovem podjetniškem duhu je najlažje priti v njegovi žganjarni. Proizvodnjo je začel zaradi velikega povpraševanja, vendar pa je žganje obilno stregel svojim gostom," je dejal predsednik muzeja Mount Vernon Curt Viebranz.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660