Moskisvet.com
Najbolj slavna slovenska pesem v preobleki z bobni - 3

Stil

Iz ZDA v Slovenijo

M.K..
01. 03. 2012 13.44
2

Ne zgodi se ravno vsak dan, da bi se izjemen glasbenik iz ZDA preselil v Slovenijo, a očitno se dogaja tudi to.

Najbolj slavna slovenska pesem v preobleki z bobni - 1
Najbolj slavna slovenska pesem v preobleki z bobni - 1 FOTO: osebni arhiv
Zack Bevelacqua je bobnar iz San Francisca, ki živi in ustvarja v Sloveniji. Izstopa predvsem po svoji ekstremno zahtevni tehniki igranja ter po nenavadni postavitvi bobnarskega seta. Postavljene ima namreč simetrično, da lahko igra kot desničar, ali levičar. Ravno zato, ker je tako drugačen, je zanimiv in preprosto ne moremo mimo njega. Zacka vsekakor odlikuje izjemna kontrola dvojne stopalke, a tudi dokaj nenavadna izbira pesmi. V videu si lahko ogledate, kako je odigral bobnarsko podlago na temo iz igre Skyrim. Se pravi je v bistvu združil klasično glasbo z bobnarsko baterijo, kar so sicer bobnarski navdušenci tu in tam že lahko slišali, a ne ravno pogosto. Zack pa je bobnarsko opremil tudi najbolj znano slovensko pesem - Na Golici. Ko smo ga vprašali zakaj se je preselil v Slovenijo, s eje skrivnostno nasmehnil in dejal, da zaradi dobre hrane.

Koliko si bil star ko si začel igrati bobne in zakaj si začel igrati?
Igrati sem začel pri svojih sedmih letih. Moja družina je glasbena, tako oče in mama, kot oba starejša brata. Glasba mi je bila tako rekoč položena v zibelko, oziroma še prej, ko sem bil v trebuhu, je mama pela v country bendu. Vsa leta sem opazoval starejša brata kako igrata, poslušal in tudi sam včasih poskušal kaj odigrati, tako da sta bila dejansko tudi moja učitelja. Pri svojih sedmih letih sem začel igrati bobne. Skozi svojo zgodovino sem tako menjal ogromno glasbenih skupin. Najprej v osnovni šoli, kjer sem igral snare boben (drumico) in se naučil brati nekaj osnovnih not, tako potem naprej v srednji šoli, ko sem igral v šolskem bendu, v jazz bendu in tako naprej. Z bendom, v katerem sta igrala tudi moja brata, smo imeli turnejo po Virgini-i. Skratka, glasba in preigravanje različnih glasbenih žanrov me spremlja že od nekdaj.



Kdaj si se profesionalno začel ukvarjati z glasbo?

Bolj resno sem se v razvoj kreativne in inovativne tehnike podal šele kakšna 4 leta nazaj. Ne samo igranje ampak tudi učenje iz knjig. Izpopolnil sem svoje znanje teorije in drugih pomembnih stvari, ki so bistvene pri igranju. V zadnjih štirih letih so name najbolj vplivali bobnarji Jojo Mayer, z Georgeom Kolliasom sem šel skozi obdobje speed metala, z Jonom Karelom sem se dejansko usmeril tudi v latino ritme in druge stile ter kombiniranje le-teh z blast beati. Kasneje je name vplival Mike Mangini predvsem pri boljšanju tehnike. Mangini mi je pripomogel tudi v »time managementu«, kako organizirati vajo in svoje cilje, tako da še preden se dejansko usedem za bobne, vem za kaj bom igral in kaj bom igral. To je zelo pomembno. Vedno moraš imeti cilj, da lahko delaš. Zadnji in največji vpliv je Travis Orbin, ki je po mojem mnenju, trenutno eden najboljših bobnarjev na svetu. Od njega sem se naučil res veliko. Tako sva tudi postala prijatelja, zelo pogosto komunicirava in mi še vedno ogromno pomaga.
Ko sem se začel bolj resno ukvarjati z bobni, sem se tudi naučil pravilnega branja in pisanja not, kar je praktično, da si lahko bolje zapomniš glasbo, jo napišeš, napišeš ideje, da jih ne pozabiš. Dosti mi pomagajo tudi glasbeni programi za branje in skladanje.

Najbolj slavna slovenska pesem v preobleki z bobni - 2
Najbolj slavna slovenska pesem v preobleki z bobni - 2 FOTO: osebni arhiv
Ena izmed najbolj zanimivih stvari pri tvojem igranju je to, da imaš bobnarski set postavljen popolnoma simetrično. Kako in zakaj si prišel do te ideje?
Prvih 17 let svojega igranja sem igral na tradicionalni set kot vsak bobnar. Šele, ko sem spoznal Mikea Manginija, sem začel razmišljati drugače. Fascinantno mi je bilo to, da mu ni pomembno, s katero roko ali nogo začne igrati. Običajni bobnar, desničar ponavadi začne z desno roko in nogo, bobnar levičar ponavadi začne z levo. Ko sem prvič videl to, se mi je zdelo da igra odvisno od tega, kako se počuti. Bila mi je všeč tudi njegova ideja o tonih, razporejenih kot so na klavirju. Ampak on ima res prevelik bobnarski set, zato sem opustil idejo o tako velikem setu kljub temu, da se mi je zdela zelo domiselna. Skozi Mikea Manginija sem na youtubu prišel do Travisa Orbina. Travis si je naredil poenostavljeno verzijo Manginijevega odprtega bobnarskega seta z dosti manj bobni. Svojo sem tako priredil po svoje in sicer – bas boben in snare boben na sredini, na sredino sem postavil tudi Ride činelo, in nato gradil svoj set simetrično v obe strani. Na vsako stran sem postavil tudi Hi-hat, crash, chino in tom-tome, vse simetrilčno glede na sredino.

Kolikor lahko vidimo v tvojih bobnarskih videjih, ki jih tedensko redno nalagaš na svoj youtube kanal, ne moremo zagotovo reči, ali si levičar ali desničar. Ali si mogoče oboje naenkrat, torej ambidekstričen?
V osnovi sem desničar ampak sem dobro koordiniran ravno zaradi tega, ker igram bobne toliko let, da imam precej dobro kontrolo nad levo in desno stranjo, kot vsak bobnar. Če pa želiš voditi igranje z levo ali desno roko, pa definitivno moraš trenirati za to. Jaz sicer mislim, da ni tako težko. Set sem postavil simetrično zato, da ga čim več tako uporabljam. Ni toliko, da se trudim tako igrati, ampak tako igram.

Ali zadnje čase kaj nastopaš v živo s kakšnim bendom, ali samo studijsko snemaš, učiš, delaš videje?
V bendih sem igral vse življenje, predvsem s starejšima bratoma, v San Franciscu sem pogostokrat snemal za glasbenike v večjih studijih, v Sloveniji imam studio doma, zadnje čase snemam veliko videjev za Youtube, ki postajajo vse bolj popularni, pišem in snemam bobne za ljudi, ki mi preko interneta pošiljajo svoje pesmi s tem namenom, da spesnim in posnamem bobnarske dele, glasbeniki me najemajo za igranje na koncertih, in še in še, veliko učim, v živo in preko Skypa. Kolikor opažam, povpraševanje v zadnjem letu vse bolj narašča. Najprej se je začelo počasi, tako kot vsaka nova stvar, se ne zgodi čez noč, ampak ja, narašča ves čas. Učenje preko Skypa je bolj nova zadeva in postaja bolj in bolj popularna, saj otroci rastejo s tehnologijo in internetom in jim je ta način zelo blizu.


Najbolj slavna slovenska pesem v preobleki z bobni - 3
Najbolj slavna slovenska pesem v preobleki z bobni - 3 FOTO: osebni arhiv

Kako pogosto in kako dolgo vadiš?
Odvisno od tega kaj delam, za kaj vadim. Ko sem se pripravljal za tekmovanje, sem igral po 8 ur vsak dan, tudi za avdicijo za glasbeno fakulteto sem vadil 8 ur na dan. Ko sem se moral naučiti 13 pesmi za koncert v enem tednu sem vadil tudi 8 do 10 ur na dan. Povprečno v normalnih dneh pa 3 do 5 ur. 

Katere zvrsti glasbe najraje poslušaš in igraš?
Odrasel sem v igranju funka, folk in rock glasbe, nato sem se podal v metal glasbo. Dejansko sem šel skoz veliko različnih stopenj, igral sem tudi drum-n-bass, jungle glasbo, zadnje čase igram veliko progesivnega tehničničnega metala, uživam v igranju funka in drum-n-bass-a, ker dobro zveni.

Kaj še rad počneš poleg bobnanja?
Dvigujem težke uteži – fitnes, zelo me zanima znanost, fizika, redno spremljam novosti znanosti in tehnologije, zanima me človeška psihologija, kaj motivira ljudi, da naredijo nekaj. Poleg tega sem rad v naravi.

Imaš kakšen nasvet za mlade glasbenike?
Da se naj naučijo brati in pisati note ne glede na to kateri inštrument igrajo in se naučijo redno vaditi, naj začnejo počasi in bodo potrpežljiv. Ne pričakuj, da boš profesionalec v enem tednu ali enem letu. Vse te stvari zahtevajo veliko časa in motivacije, zato ne misli, da če ne vidiš napredka v enem tednu, da se nič ne dogaja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660