Derinkuyu je eno od 200 podzemnih mest, ki so jih odkrili v Kapadokiji (Turčija), a gre za največje in najgloblje med njimi. Ima 11 nadstropij, ki gredo v globino 85 metrov in domnevajo, da je lahko v njem živelo do 50.000 ljudi.
Mesto je za turiste odprto od leta 1965, vendar si lahko obiskovalci ogledajo le okoli 10 odstotkov mesta. Mnogi deli namreč še niso bili dobro raziskani.
Mesto naj bi bilo izkopano nekje v 7. ali 8. stoletju pred našim štetjem in se nato počasi širilo v času Bizantinskega cesarstva. Po drugi teoriji naj bi mesto izkopali Hetiti nekje okoli 1.400 pred našim štetjem. Namen mesta pa je bil beg pred osvajalskimi vojskami, ki so lovile plen in sužnje. V njem naj bi se skrivali tudi prvi kristjani pred Rimljani.
V mestu je bilo vse, kar je bilo običajno za tisti čas. Sobe za družine, osrednje dvorane, konjušnice, hlevi, verski objekti, prostori za delo in seveda zelo dobro zračenje ter vodnjaki.
Na površje je vodilo približno 600 hodnikov, ki so bili zakriti s kamnitimi vrati, ki so jih lahko odprli samo od znotraj. Poleg tega so lahko zaprli vsako nadstropje posebej. Vhodi in tuneli, ki so vodili v mesto, so bili tako zožani, da je lahko naenkrat šel skozi njih le po en človek, kar je zelo otežilo morebitni napad.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV