Moskisvet.com
Cimet

Zdravje

Definitivno najslajši požirek

N.J.
18. 12. 2015 07.37
2

Veselega decembra si marsikdo ne predstavlja brez sprehodov po osvetljenih mestnih ulicah in radovednega ogledovanja stojnic, s katerih molijo 'štrikane' rokavice in šali. Ko pri vsem tem še zadiši po klinčkih in cimetu, so le redki tisti, ki se jim na obraz ne prikrade širok nasmešek, znanilec veselja in sreče. Ja, kuhano vino oziroma 'kuhanček', kot mu rečemo po domače, je prav gotovo eden od elementov, ki se jih v mesecu decembru najbolj veselimo. A kuhano vino v mestnih središčih ni vedno najboljša izbira. Nemalo se jih namreč po veseljačenju 'v centru' spopada z glavoboli, želodčnimi težavami in prazno denarnico. Ne le to, ob skodelici toplega napitka se je prijetno družiti tudi na domačem kavču, v krogu najbližjih, zato se naučite pripraviti najboljše kuhano vino in tako razveselite svojo najboljšo polovico.

Cimet
Cimet FOTO: Profimedia

Veliko napitkov je, ki nas v zimskih dneh pogrejejo – od vroče čokolade pa do kakava in nenazadnje vroče skodelice čaja z limono in medom. A le ena je pijača, ki zadovolji vse naše čute, jo povezujemo z veselim decembrom in naš dom ter mestne ulice napolni s prazničnimi aromami. To je, seveda, kuhano vino.

Zgodovina kuhanega vina sega daleč nazaj. Pili naj bi ga že Stari Rimljani, večina virov, ki poročajo o tem toplem alkoholnem napitku, pa sega v čase srednjega veka. Vino so kuhali in mu dodajali začimbe, da so na ta način prikrili njegovo slabo kvaliteto, istočasno pa se tako tudi pogreli.

Narediti kuhano vino je v osnovi izjemno enostavno: pogrejete vino po lastnem izboru in ga začinite z začimbami, posladkate ter nato srkate, dokler ne zaspite. Sicer pa se recepti razlikujejo od dežele do dežele. V nekaterih deželah uporabljajo zgolj rdeče vino, drugi tudi belo, spet nekateri menijo, da lahko za pripravo kuhanega vina uporabite katero koli vino, tudi tisto slabše kakovosti, saj boste z začimbami 'popravili' njegov okus oziroma ga 'pokvarili', če gre za dobro vino, medtem ko so drugi mnenja, da je za dobro kuhano vino potrebno uporabiti le kakovostno vino. Kakor koli že, so osnovne začimbe za pripravo povsod enake: cimet, klinčki in citrusi. Nekateri uporabljajo še kardamom, ingver, drugi namesto sladkorja uporabljajo med. Švedi za pripravo svojega Glogga na primer mešajo sadno vino s portovcem in brendijem ali rumom, dodajo kardamom, cimet, klinčke in ingver, okrasijo z rozinami in mandlji, v Nemčiji 'glühwein' pripravljajo iz suhega rdečega vina, sladkorja, limone, klinčkov, vanilijevih in cimetovih paličic, v Bolgariji za pripravo Greyano vina rdeče vino segrevajo skupaj z medom in poprom, v Italiji pa vin brule pripravljajo tako, da vinu dodajo med, pomaranče, cimet, muškatni orešček, klinčke in včasih brinovimi jagodami. Pri nas je najbolj razširjena nemška različica, najpogosteje ga sicer pripravljamo brez vanilijevih paličic, le da obstajata tako različica z rdečim kakor tudi belim vinom.

V mejah normale ni le dober – tudi zdrav!

Kuhano vino naredimo iz vina (belega ali rdečega), nekaj vode in sladkorja, ki mu med kuhanjem dodamo nekaj klinčkov oziroma nageljnovih žbic in cimetovo skorjo, pri čemer moramo paziti, da mešanica nikoli ne zavre. Čeprav morate biti pri uživanju kuhanega vina previdni, saj je ne nazadnje le alkoholna pijača, so sestavine v njem v resnici zdrave.

Nageljnove žbice, posušeni popki zimzelenega tropskega drevesa klinčevca, vsebujejo evgenol, ki je tudi ključna sestavina, ki klinčkom daje zdravilne in hranilne lastnosti. Evgenol je namreč znan kot izjemno učinkovito naravno zdravilo proti atletskemu stopalu in glivičnim vnetjem. Evgenol se uporablja tudi v zobozdravstvu, saj deluje kot analgetik, lokalni anestetik in ima protivnetne ter protibakterijske učinke. Če želite ublažiti zobobol, na razboleli zob namestite eno žbico, uporabite lahko tudi eterično olje, ki ga na zob nanesete z vato. Eterično olje je poleg tega dobro tudi za zdravljenje alergij in deluje pomirjujoče. Klinčki so poleg tega odličen vir magnezija, kalcija, kalija, vitamina C in vitamina K ter dietetičnih vlaken. Da so klinčki zares vir zdravja, preverite tako, da v klinček pritisnete noht. Če se iz njega pocedi eterično olje, je klinček dober. Glede na to, da boste klinčke najverjetneje uporabili pri kuhanju vina, njihovo pristnost lahko preverite, ko jih vsujete v tekočino. Morajo se potopiti ali plavati v pokončnem položaju – ne vzporedno z gladino.

Nageljnove žbice naj bi uravnavale tudi raven inzulina v krvi in tako ščitile pred sladkorno boleznijo, preprečevale zgoščevanje krvi in ščitile pred nastankom krvnih strdkov, poleg tega pa žbice veljajo tudi za afrodiziak. Sestavine v nageljnovih žbicah delujejo blagodejno na želodčno razjedo, pospešujejo izločanje želodčnega soka in prebavo, zavirajo nastajanje črevesnih plinov in blažijo krče gladkih mišic. So pa klinčki tudi sestavni del nekaterih zdravil proti kašlju, saj eterično olje lajša dihanje in izkašljevanje. Nekatere študije so pokazale tudi, da določene sestavine v klinčkih spodbudijo nastanek encimov, ki nevtralizirajo nekatere strupe v tankem črevesu in jetrih ter tako zavirajo strupenost kancerogenih snovi.

Kljub temu previdnost pri uporabi klinčkov ne bo odveč, saj eterično olje lahko draži kožo in sluznico. Poleg tega naj bodo previdni tudi ljudje, ki jemljejo zdravila proti strjevanju krvi, saj klinčki že tako redčijo kri.

Ne le klinčki, dobrodejno na zdravje deluje tudi cimet. Pridobiva se ga iz skorje majhnega zimzelenega drevesa, ki raste v jugovzhodni Aziji, mogoče pa ga je dobiti v obliki eteričnega olja, ekstrakta, osušenega prahu ali v palčkah. Cimet so v zdravstvene namene uporabljali že v starem Egiptu, poleg tega pa se je uporabljal tudi kot dišava in sredstvo za balzamiranje. V tradicionalni kitajski medicini pa je cimet eno najstarejših naravnih "zdravil", ki ga uporabljajo za skoraj vse – proti diareji, mrzlici, gripi, parazitskim črvom …

Cimet je bogat vir hranil. Vsebuje ogromno magnezija, dietetičnih vlaken, železa in kalcija, vsebuje pa tudi veliko antioksidantov (epikatehin, kamfen, evgenol, fenol, salicilna kislina in tanini). Raziskave pa so med drugim pokazale, da dodajanja cimeta v tople napitke (na primer čaj) še dodatno poveča delovanje antioksidantov, ki so prisotni v čaju. Cimet vsebuje tudi veliko polifenolov in izboljšuje profil glukoze in lipidov pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2. Cimet pri teh osebah tudi znižuje krvni sladkor, raven trigliceridov in slabega holesterola v krvi, kar so potrdile tudi raziskave na osebah s to boleznijo, ki so na dan dnevno zaužile od enega do šest gramov cimeta na dan.
Zdravilnih učinkov cimeta pa še ni konec. Določene raziskave so namreč pokazale, da je eterično olje cimetove skorje učinkovito proti plesni in ščiti pred glivičnimi boleznimi oziroma mikozami dihalnih poti, ki jih povzročajo zajedavske glive kvasovke, plesni in dermatofiti, pomagala pa naj bi tudi pri zdravljenju glivičnih bolezni (kandide) v ustni votlini.

POZOR: Ministrstvo za zdravje opozarja: "Prekomerno uživanje alkoholnih pijač škoduje vašemu zdravju!"

Raziskav, ki bi na kakršen koli način potrdile učinkovitost prekuhanih klinčkov in cimeta v kuhanem vinu, sicer ni, glede na to, koliko zdravilnih učinkov imata ti dve začimbi sicer, škoditi ravno ne moreta. Poleg tega vas bo kuhano vino v mrzlih dneh ogrelo, saj si boste na topli skodelici greli roke, sladkor v njem vas bo napolnil z energijo, dišave in družba, v kateri ga boste srkali, pa bodo na vaš obraz narisale nasmeh. Skrivnost pozitivnih učinkov kuhanega vina pa je seveda v zdravi meri. Na zdravje, pa po pameti, torej! Saj veste, kuhano vino je kljub vsemu alkoholna pijača.

Pripravite ga sami! Nekaj odličnih receptov najdete na naši sestrski spletni strani Okusno.je:

- Kuhano rdeče vino

- Kuhano belo vino z medom

- Kuhano rdeče vino z medom

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660