Moskisvet.com
Tedaj 19-letni Kobe Bryant se je leta 1997 izkazal na tekmi proti Bikom, ki pa so tekmo dobili s 104:83. Oba sta takrat dosegla več kot 30 točk.

Športi z žogo

Michael Jordan, verjetno najboljši košarkar vseh časov

A.P.
15. 11. 2021 05.00
0

Nekdanji ameriški košarkar Michael Jordan velja za enega največjih športnikov v zgodovini, za mnoge pa je brez dvoma najboljši košarkar vseh časov. Z ekipo Chicago Bulls je kar šestkrat osvojil šampionski prstan, uspešen pa je bil tudi z ameriško reprezentanco, ki je tedaj tekmece igraje premagovala z dvomestno razliko. Toda njegove poti niso zaznamovali samo uspehi, saj se je moral med drugim soočiti s tragično smrtjo očeta, ki je bil umorjen.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Danes 58-letni Michael Jordan je po mnenju mnogih najboljši košarkar vseh časov. A takšni nazivi bodo vedno predmet debat in o tem ne bomo imeli nikoli enotnega mnenja. Največji ali ne, to na tem mestu ni pomembno. O tem, za kakšnega velikana športa gre, pričajo že njegova statistika in zgodbe, ki se niso zgodile na parketu. Jordan je večji del kariere igral na položaju branilca, ko je nosil dres Washingtona, pa na položaju krila. Bil je eden finančno najuspešnejših športnikov svoje generacije in veliko je pripomogel k popularizaciji lige NBA po svetu. Po njem je Nike poimenoval športne copate Air Jordan, ki so priljubljene še danes. Del družine Jordan Brand je leta 2019 postal tudi Luka Dončić. Jordan danes velja za najbolje plačanega športnika vseh časov; z upoštevano inflacijo je namreč v svoji karieri zaslužil kar 2,62 milijarde ameriških dolarjev, le šest odstotkov od te vsote pa je prišlo iz naslova Chicago Bullsov in Washington Wizardsov.

Michael Jordan je danes lastnik NBA-ekipe Charlotte Hornets.
Michael Jordan je danes lastnik NBA-ekipe Charlotte Hornets. FOTO: AP
9 dejstev o Ayrtonu Senni, ki jih morate poznati
Preberi še
9 dejstev o Ayrtonu Senni, ki jih morate poznati

Jordan je nastopil tudi v filmu Space Jam, v katerem je igral samega sebe. Nedavno je film dobil nadaljevanje, Jordana pa je ''zamenjal'' LeBron James. Tako kot on je tudi Jordan briljiral v napetih končnicah tekem in dobrih potezah pod pritiskom. Odločil je številne tekme, in to v slogu. Znan je bil tudi po t. i. ''trash-talku'', njegova tekmovalnost in zagnanost pa sta bili vedno na najvišjem nivoju. Krasili so ga meti s polrazdalje in s skokom nazaj, s čimer se je ubranil blokade, pa po agresivnih prodorih in izsiljevanju osebnih napak – sodniki so jih zapiskali kar 8.772. Mnogi so mu očitali sebičnost, a statistika podaj govori Jordanu v prid – 5,3 na tekmo.

Michael Jordan je za mnoge najboljši košarkar vseh časov.
Michael Jordan je za mnoge najboljši košarkar vseh časov. FOTO: Profimedia
Pikantne podrobnosti iz življenja Dennisa Rodmana
Preberi še
Pikantne podrobnosti iz življenja Dennisa Rodmana

198-centimetrov visoki Michael je odraščal v Wilmingtonu in obiskoval tamkajšnjo srednjo šolo Emsley A. Laney High School. Njegova mati Deloris je delala v bančništvu, oče James R. Jordan starejši pa kot nadzornik opreme. Bil je četrti od petih otrok. Ima dva starejša brata, Larryja in Jamesa, ter sestri Deloris in Roslyn. Poleg košarke je v srednji šoli igral bejzbol in ameriški nogomet. Ker je bil visok "le" 180 centimetrov, se mu kot brucu ni uspelo prebiti v šolsko košarkarsko ekipo. Naslednje poletje je zrasel 10 centimetrov, zagnano treniral in za mladinsko ekipo v povprečju dosegal 40 točk. Ko se je prebil v glavno ekipo, je v drugi polovici šolanja povprečno dosegal 20 točk na tekmo, v zadnji sezoni pa kar trojni dvojček. Leta 1981 je dobil košarkarsko štipendijo na Univerzi Severne Karoline in bil v atlantski konferenci imenovan za novinca leta.

Jordan je s Chicagom kar šestkrat osvojil naslov prvaka.
Jordan je s Chicagom kar šestkrat osvojil naslov prvaka. FOTO: Profimedia
Schumacherjevi grehi: najbolj umazane poteze Michaela Schumacherja
Preberi še
Schumacherjevi grehi: najbolj umazane poteze Michaela Schumacherja

Z ekipo Tar Heelson je leta 1982 osvojil univerzitetno prvenstvo NCCA in dosegel odločilen koš proti ekipi Georgetown Hoyas. Ta koš je bil za Jordana velika prelomnica. Leta 1984 se je pridružil ekipi Chicago Bulls. Na naboru je bil izbran kot tretji. Vse ostalo je zgodovina. Že pred vstopom v ligo NBA je svojo vitrino napolnil s številnimi individualnimi nagradami in se leto pred koncem študija prijavil na nabor lige NBA, na katerem je bil izbran takoj za Hakeemom Olajuwonom (Houston Rockets) in Samom Bowiejem (Portland Trail Blazers). Leta 1986 se je vrnil na univerzo in diplomiral. Še pred tem je opravil krstno sezono v ligi NBA in tedaj dosegel povprečje 28,2 točke na tekmo z 51,5 odstotka doseženih košev. Njegova pot bi lahko bila precej drugačna, če bi se dvoboji iz študentske lige med Jordanom in Lenom Biasom prenesli v ligo NBA. Ta je bil kot Jordan rojen leta 1963 in je tako kot Jordan blestel v študentski ligi, njuni dvoboji pa so bili nekaj posebnega. Bias se je ligi NBA pridružil dve leti za Jordanom, ko je imel 22 let. Leta 1986 ga je izbral Boston, a samo dva dni po naboru je zaradi prevelikega odmerka kokaina umrl. Po tem, ko se je po naboru vrnil na kampus univerze v Marylandu, kjer je igral za ekipo Terrapins in odhod v ligo NBA proslavil s prijatelji, ni dočakal jutra in ni tako nikoli zaigral ob boku tedanjih Keltov – Larryja Birda, Kevina McHala in Roberta Parisha.

Ekipa, ki je pisala zgodovino. Od leve proti desni: Dennis Rodman, Scottie Pippen, Michael Jordan, Ron Harper in Toni Kukoč.
Ekipa, ki je pisala zgodovino. Od leve proti desni: Dennis Rodman, Scottie Pippen, Michael Jordan, Ron Harper in Toni Kukoč. FOTO: Profimedia
10 stvari, ki jih moraš slišati, preden greš prvič v fitnes
Preberi še
10 stvari, ki jih moraš slišati, preden greš prvič v fitnes

Jordanov meteorski vzpon je šel v nos številnim veteranom lige, kar je vodilo v dogovor med soigralci, da mu ne bodo podajali žoge. To ga ni zmotilo, saj je bil kljub temu izbran za najboljšega novinca lige. Prvo sezono pri Bullsih je zaključil v prvem krogu končnice, ko so jih gladko izločili člani ekipe Milwaukee Bucks, potem ko so Biki redni del končali z 38 zmagami in 44 porazi. Večji del naslednje sezone je Jordan zaradi zloma stopala presedel. Izpustil je kar 64 tekem. Kljub temu je lahko pomagal Bullsom v končnici in na drugi tekmi prvega kroga zablestel s 63 točkami, kar pa ni bilo dovolj, da bi Biki proti zvezdniški ekipi Bostona dobili vsaj eno partijo. Naslednjo sezono se je Jordan že vpisal med rekorderje, ko je postal prvi po Wiltu Chamberlainu, ki je v eni sezoni dosegel 300 točk z rekordnim povprečjem 37,2 točke na tekmo. Poleg tega je postal prvi v zgodovini lige NBA, ki je zbral 200 ukradenih žog in 100 blokad v eni sezoni. Kljub temu so bili Biki nemočni v končnici, v kateri jih je znova izločil Boston, za MVP-ja rednega dela pa je bil tedaj izbran Magic Johnson. Ta naziv je Jordanu prvič pripadel v sezoni 1987/88, ko je imel povprečje 35,0 točke na tekmo in kar 53,5 odstotka doseženih košev. Tudi naslednjo sezono je bil Jordan najboljši strelec lige, Bullsi pa so tudi popravili statistiko na 47 zmag in 35 porazov. Zanje je bil v končnici spet usoden Boston, ki jih je izločil v konferenčnem finalu. Tedaj so se Kelti Jordana lotili s posebno obrambno strategijo, ko sta ga pokrivala dva ali celo trije košarkarji. Serija se je končala po šestih tekmah. V sezoni 1989/90 so bili Bullsi ekipa v vzponu, sveža kri pa ni prišla le na parket – Scottie Pippen in Horace Grant – temveč tudi na trenersko klop, na katero je sedel Phil Jackson. Razmerje 55:27 v rednem delu je obetalo veliko, a še tretjič so jih na zadnji stopnici izločili Pistonsi, le da tokrat po sedmih tekmah. Sladko maščevanje je sledilo naslednjo sezono, ko sta Jordan in druščina le premagala Pistonse, in to brez izgubljene tekme, nato pa v finalu s 4:1 premagala še Los Angeles Lakerse. Tedaj se je zgodil eden najbolj znanih trenutkov v finalu, ko je Jordan žogo v zraku iz desne roke prestavil v levo in se tako izognil (morebitni) blokadi Sama Perkinsa. Prevlada Bullsov se je nadaljevala še naslednji dve sezoni, zadnji oviri pa so bili tokrat Portland in Phoenix Sunsi, za katere je tedaj igral Jordanov prijatelj Charles Barkley. V tej sezoni je Jordan postal prvi košarkar v ligi NBA s tremi zaporednimi nagradami za MVP finala.

Tedaj 19-letni Kobe Bryant se je leta 1997 izkazal na tekmi proti Bikom, ki pa so tekmo dobili s 104:83. Oba sta takrat dosegla več kot 30 točk.
Tedaj 19-letni Kobe Bryant se je leta 1997 izkazal na tekmi proti Bikom, ki pa so tekmo dobili s 104:83. Oba sta takrat dosegla več kot 30 točk. FOTO: Profimedia
Shaq Jokića nasmejal s polomljeno srbščino
Preberi še
Shaq Jokića nasmejal s polomljeno srbščino

Jordan se je leta 1993 zapletel v škandal, ko so ga pred tekmo končnice z New Yorkom ujeli pri igrah na srečo, od katerih je bil svojčas odvisen. 6. oktobra 1993 se je prvič upokojil, ker je izgubil željo po igranju, k čemur je pripomogla tudi nenadna smrt očeta, ki sta ga umorila dva najstnika. Več o tem si lahko preberete TU. Sledil je podpis pogodbe s chicaškim bejzbolskim klubom White Sox, ki je imel istega lastnika kot Bullsi, Jerryja Reinsdorfa, in nastopal v ameriški profesionalni bejzbolski ligi MLB. S to nepričakovano potezo je sledil sanjam očeta, ki si je sina vedno predstavljal kot bejbolskega igralca. Reinsdorf se je medtem držal košarkarske pogodbe z Jordanom. Konec leta 1994 so Bullsi upokojili številko 23 in pred dvorano United Center odkrili njegov kip z imenom The Spirit.

Prizor iz filma Space Jam, v katerem je Jordan igral samega sebe.
Prizor iz filma Space Jam, v katerem je Jordan igral samega sebe. FOTO: Profimedia
Košarkarji, zaradi katerih so morali spremeniti pravila igre
Preberi še
Košarkarji, zaradi katerih so morali spremeniti pravila igre

Chicago se je v ligi NBA ob Jordanovi odsotnosti mučil, 18. marca 1995 pa je Jordan napovedal vrnitev v ligo NBA. Sredi sezone se je Chicago boril za mesto v končnici, Michael jim je kljub dolgi odsotnosti s parketa pomagal do serije zmag in preboja v izločilne boje. V polfinalu jih je ustavila ekipa Orlando Magic. Zgodnji izpad je Jordana še dodatno motiviral v sezoni 1995/96, ko se je ekipi pridružil zloglasni Dennis Rodman. Sezono so Biki končali z 71 zmagami in le desetimi porazi. V finalu so premagali Seattle SuperSonicse, Jordan pa ni bil le prvi strelec rednega dela, temveč tudi najkoristnejši igralec finalne serije, s čimer je po številu nazivov podrl Johnsonov rekord. Šele drugič v zgodovini pa se je zgodilo, da je igralec prejel nagrado za najkoristnejšega košarkarja rednega dela, končnice in finalne serije, kar je pred njim uspelo zgolj Willisu Reedu. Svoj četrti naslov in prvega po vrnitvi je Jordan dosegel na očetovski dan, na kar je odreagiral zelo čustveno, to pa so ujele tudi kamere. Prihodnjo sezono je Chicago v finalu meril moči z ekipo Utah Jazz, na peti tekmi, t. i. Flu Game, pa je Jordan igral kljub vročini in dehidraciji. Več o tej znameniti tekmi si lahko preberete TU. V sezoni 1997/98 je Jordan še zadnjič osvojil šampionski prstan. Po tem, ko so po težki seriji z Indiano osvojili vzhodno konferenco, jih je v finalu znova čakal Utah. Jordan je tudi tokrat poskrbel za nekaj zgodovinskih potez, med drugim dlake še danes ježi njegov odločilni met s polrazdalje preko Bryona Russlla.

Jordan se v bejzbolu ni proslavil in po kratki epizodi je zelenico spet zamenjal za parket.
Jordan se v bejzbolu ni proslavil in po kratki epizodi je zelenico spet zamenjal za parket. FOTO: Profimedia
To je moral Dragić kot novinec početi za Shaquilla O'Nealla
Preberi še
To je moral Dragić kot novinec početi za Shaquilla O'Nealla

Jordan je 13. januarja 1999 košarkarki drugič pomahal v slovo, potem ko je pogodba potekla Philu Jacksonu, odhoda pa sta bila željna tako Pippen kot Rodman. Pa še stavka košarkarjev je bila tu.

Sledila je ''epizoda'' pri ekipi Washington Wizards. Jordan je postal delni lastnik in vodja košarkarskega oddelka. Čeprav je tedaj trdil, da ne bo več stopil na parket, se je, ohrabren z vrnitvijo hokejskega veterana Maria Lemieuxa na ledene ploskve, leta 2001 tudi sam vrnil na parket, svojo plačo pa namenil žrtvam terorističnega napada na WTC. Zaradi poškodbe kolena je moral po šestdesetih tekmah končati sezono. V sezoni 2002/03 je nato odigral vseh 82 tekem rednega dela, čeprav je bil star že 40 let. Vse domače tekme so bile tedaj v Washingtonu razprodane. Kljub Jordanu in navijačem Čarovniki niso bili konkurenčno moštvo. Michael je bil vidno nezadovoljen in ni varčeval s kritikami na račun svojih soigralcev. To je bila njegova zadnja sezona v ligi NBA, 17. Dres 23 so nato upokojili tudi pri ekipi Miami Heat, čeprav ni nikoli igral zanje. Zadnjo tekmo v karieri je Jordan odigral 16. aprila 2003 v Philadelphii. Po upokojitvi se je želel vrniti na položaj pri Wizardsih, a ga je lastnik Abe Pollin odpustil kot predsednika košarkarskega kluba in Jordan se je počutil izdanega, čeravno se s preteklimi potezami na tem mestu ni proslavil. 17. marca 2010 je nato postal lastnik ekipa Charlotte Bobcats (danes Charlote Hornets), s čimer je postal prvi bivši NBA-jevec, ki je lastnik NBA-franšize.

Tragična smrt Jordanovega očeta: prepoznali so ga šele po zobeh
Preberi še
Tragična smrt Jordanovega očeta: prepoznali so ga šele po zobeh

Poleg tega, da je osvojil šest prstanov, je Jordan z ameriško reprezentanco dvakrat slavil na olimpijskih igrah – leta 1984 v Los Angelesu in leta 1992 v Barceloni, ko je bil član sanjskega ''dream teama''.

Michael Jordan je danes poslovnež in večinski lastnik NBA-kluba Charlotte Hornets. Zaradi zabijanja z velike razdalje – med drugim s črte za proste mete – si je prislužil vzdevek Air Jordan in His Airness (Njegova zračnost). Smrtonosen pa ni bil le v napadu, ampak je bil tudi eden najboljših obrambnih igralcev. Njegov strup je okusil tudi Marko Milič. Prvič se je z naslovom prvaka lige NBA okitil leta 1991 in temu v naslednjih dveh sezonah dodal še dva. Leta 1993 se je nepričakovano upokojil in presedlal na bejzbol, a se je leta 1995 vrnil h košarki in z Biki osvojil še tri šampionske prstane, in sicer v letih 1996, 1997 in 1998. V sezoni 1996 je Chicago zmagal na tedaj rekordnih 72 tekmah v rednem delu sezone, kar je kasneje uspelo preseči ekipi Golden State Warriors. Leta 1999 je košarkarske copate drugič obesil na klin, a se še zadnjič vrnil in med letoma 2001 in 2003 ''čaral'' za ekipo Washington Wizards, ki pa kljub temu ni bila konkurenčna.

Jordan se lahko pohvali s petimi nazivi najkoristnejšega košarkarja in štirinajstimi nastopi na tekmi vseh zvezd (All Star), kar desetkrat je bil izbran v idealno postavo in devetkrat v najboljšo obrambno postavo sezone. Poleg tega ima še kopico drugih individualnih nagrad. Šestkrat je bil razglašen za najkoristnejšega igralca končnice, kot rečeno, pa je prejel tudi nagrado za najboljšega obrambnega igralca lige (1988). V lasti ima rekord po povprečnem številu točk v rednem delu sezone (30,12 koša na tekmo) in končnici (33,45 koša na tekmo). V košarkarski hram slavnih so ga sprejeli leta 1999. V zakonu s prvo ženo, Juanito Vanoy, so se mu rodili Jeffrey Michael, Marcus James in Jasmine. Leta 2013 je skočil v zakon z modelom kubansko-ameriških korenin, 16 let mlajšo Yvette Prieto. Leta 2014 sta se jima rodili dvojčici Ysabel in Victoria.

Jordan je največji zaslužkar v zgodovini športa.
Jordan je največji zaslužkar v zgodovini športa. FOTO: Profimedia
Marko Milič: ''Enkrat sem ga udaril po roki, dvakrat pa je šel mimo mene kot vlak''
Preberi še
Marko Milič: ''Enkrat sem ga udaril po roki, dvakrat pa je šel mimo mene kot vlak''

Vanoyevo je spoznal po tekmi leta 1985, predstavil pa ju je skupni prijatelj. Michael jo je zaprosil na silvestrovo leta 1987, potem ko sta bila v vezi dve leti, poročila pa sta se leta 1989 v Las Vegasu. Leto pred tem se jima je rodil Jeffrey. Marcus se je rodil leta 1990, Jasmine pa leta 1992. Po 17 letih zakona sta se razšla, potem ko je Juanita leta 2002 vložila zahtevek za razvezo, kot razlog pa je navedla nepremostljive razlike. Zahtevek je po mesecu dni preklicala in par se je začasno pobotal. Štiri leta kasneje sta se sporazumno razšla, Juanita pa naj bi po ločitvi prejela pribl. 168 milijonov dolarjev poravnave. Z Yvette je začel živeti leta 2009, zaročila pa sta se dve leti kasneje.

''Flu Game'': je bil Jordan tisti večer zastrupljen?
Preberi še
''Flu Game'': je bil Jordan tisti večer zastrupljen?

SORODNI ČLANKI

''Iranski Hulk'' z noro vadbeno rutino: med žrtvami tudi stena ''Iranski Hulk'' z noro vadbeno rutino: med žrtvami tudi stena Lepa Hrvatica okronana za najmočnejšo žensko na svetu Lepa Hrvatica okronana za najmočnejšo žensko na svetu Kdo je vroča teniška igralka, ki jo primerjajo z Marijo Šarapovo Kdo je vroča teniška igralka, ki jo primerjajo z Marijo Šarapovo To so najbolje plačani igralci NBA v sezoni 2021/22; Dončiću zgolj 'drobiž' To so najbolje plačani igralci NBA v sezoni 2021/22; Dončiću zgolj 'drobiž' Za Hrvatico trdijo, da je najlepša nogometašica na svetu Za Hrvatico trdijo, da je najlepša nogometašica na svetu Nogometaš po napadu na sodnika obtožen poskusa umora Nogometaš po napadu na sodnika obtožen poskusa umora 10 stvari, ki jih moraš slišati, preden greš prvič v fitnes 10 stvari, ki jih moraš slišati, preden greš prvič v fitnes Roller derby kotalkarica: ''Ni dober občutek, da imajo vsi drugi športniki in rekreativci prednost pred nami'' Roller derby kotalkarica: ''Ni dober občutek, da imajo vsi drugi športniki in rekreativci prednost pred nami'' Srbska strelka, ki moškim meša glavo Srbska strelka, ki moškim meša glavo Parakolesar Anej Doplihar: 'Življenje si lahko zakompliciraš ali pa sprejmeš tako, kot je, in v njem uživaš' Parakolesar Anej Doplihar: 'Življenje si lahko zakompliciraš ali pa sprejmeš tako, kot je, in v njem uživaš' Spoznajte najbolj vroče UFC hosteste Spoznajte najbolj vroče UFC hosteste Gorska tekačica Ana Čufer: ''Predsodki in komentarji, da se v gorah ne teče in da tekaški copati tja ne spadajo, me žalostijo'' Gorska tekačica Ana Čufer: ''Predsodki in komentarji, da se v gorah ne teče in da tekaški copati tja ne spadajo, me žalostijo'' ''Adižo, Luka!'' Shaq se še kar trudi s slovenščino ''Adižo, Luka!'' Shaq se še kar trudi s slovenščino Nenavadno: fantomski koš Nikole Jokića Nenavadno: fantomski koš Nikole Jokića Shaq skušal Antetokounmpa nagovoriti v grščini, a mu ni šla tako gladko kot slovenščina Shaq skušal Antetokounmpa nagovoriti v grščini, a mu ni šla tako gladko kot slovenščina Shaquille O'Neal Dončića nagovoril v slovenščini Shaquille O'Neal Dončića nagovoril v slovenščini Ne ''Schumi'', ne Hamilton, najhitrejši voznik formule 1 vseh časov je ... Ne ''Schumi'', ne Hamilton, najhitrejši voznik formule 1 vseh časov je ... To je moral Dragić kot novinec početi za Shaquilla O'Nealla To je moral Dragić kot novinec početi za Shaquilla O'Nealla Jordanove superge prodane za rekordno vsoto Jordanove superge prodane za rekordno vsoto Tako je Dončić reagiral na ponesrečeno zabijanje Tako je Dončić reagiral na ponesrečeno zabijanje Luka "The Matrix" Dončić skoraj ''ob glavo'' zaradi kamere Luka "The Matrix" Dončić skoraj ''ob glavo'' zaradi kamere Cirkuški met Dončića, ki se mu klanjajo vsi Cirkuški met Dončića, ki se mu klanjajo vsi 9 dejstev o Ayrtonu Senni, ki jih morate poznati 9 dejstev o Ayrtonu Senni, ki jih morate poznati

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 572