Skakalni veteran Robert Kranjec po koncu športne kariere ni dolgo zdržal proč od smučarskih skokov, saj ostaja na plačilni listi Smučarske zveze Slovenije, svojih bogatih izkušenj pa ne bo prenašal preko trenerske funkcije ali kako podobno, pač pa bo v prihodnosti skrbel za skakalne drese naših Orlih.
Dresi so ključni del opreme, glede aerodinamike pa gre vse skupaj domala tako daleč kot pri formuli ena. ''Glede aerodinamike si krojenje in šivanje dresov upam primerjati s formulo ena. Tako kot ferrari v vetrovniku študira aerodinamiko za svoj bolid, so tudi najboljše skakalne nacije veliko v vetrovnikih z enakimi cilji,'' je že pred leti pojasnil Jelko Gros. Dober material in kroj torej ločita zmagovalce od poražencev.
Le redki ste verjetno vedeli, da se Kranjec odlično znajde tudi za šivalnim strojem, saj je tekom svoje bogate kariere, v kateri je slavil sedem posamičnih zmag v svetovnem pokalu, redno eksperimentiral in skušal razviti karseda popoln kroj, ki bi ga kar najdlje nesel. Svoje razkošne izkušnje bo zdaj delil z A-ekipo in vsakemu skakalcu ukrojil dres po meri, da mu bo ta kar najbolje služil na skakalnici.
Zadolžen bo tudi za pridobitev kar najboljšega blaga, s katerim je pred nekaj sezonami skakalna reprezentanca že imela težave in bila tako že v osnovi rahlo hendikepirana v primerjavi z nikoli spečo konkurenco. Kranjec bo odpotoval tudi na določene tekme, večino filigranskega dela pa bo opravil doma, na terenu bodo dresi deleženi le morebitnih manjših popravkov.
In kakšna so pravila glede skakalnih dresov s strani Mednarodne smučarske zveze (FIS)? Material za dres mora biti sestavljen iz petih delov in sicer zunanje strani, izdelane iz lycre, pod katero je pena, ki mu sledi plast membrana – skrbi za pretočnost zraka – pa še ena plast pene in notranji del. Skupna debelina je lahko od 5 do 6 milimetrov. Skrojen mora biti iz devetih delov (pri skakalkah več). Pred olimpijskimi igrami v Sarajevu (1984) je FIS sprejel pravilo, da mora biti skakalni dres spredaj in zadaj iz enakega materiala, kar prepreči nastanek efekta balona. In če je bila prepustnost zraka naprej pri 50 litrih, je šla nato na 30 litrov, zdaj pa se meri iz obeh strani. Dres mora biti ukrojen po telesu. Med mestom izmerjenim na koži in tem mestom na dresu je bilo lahko sprva 8 centimetrov razlike, danes je ta meja postavljena pri šestih. V razkoraku ni nobene tolerance.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV