Moskisvet.com
prehrana športnikov
Šport

Hrana prvakov: Kaj jedo vrhunski športniki?

Eva Andjelić
16. 07. 2025 04.00
0

Ko pomislimo na vrhunske športnike, si jih pogosto predstavljamo med zmagoslavnim tekom čez ciljno črto, z zlatom okoli vratu ali v ekstatičnem objemu ekipe po odločilni točki. A za vsako zmago stoji tisoče nevidnih odločitev in ena najpomembnejših med njimi je hrana.

Šport
Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Prehranjevalne navade vrhunskih športnikov so postale skoraj tako sofisticirane kot njihovi treningi, ponekod pa celo bolj nadzorovane kot sama tekmovanja. Kaj torej poganja najboljše med najboljšimi? Poglejmo, kaj se redno znajde na jedilniku športne elite in kakšne so njihove prehranjevalne navade, ki jih ločijo od povprečja?

Pri vrhunskih športnikih je hrana strategija.
Pri vrhunskih športnikih je hrana strategija. FOTO: Shutterstock

Hrana kot strategija?

Za večino ljudi je prehrana stvar okusa, časa, ki ga imajo na voljo in občutka po domačem. Pri vrhunskih športnikih pa je hrana strategija. To pa ne pomeni, da se držijo le smernic zdrave prehrane, temveč vsak obrok skrbno načrtujejo glede na časovnico treningov in tip športa. Kot so povedali špotni nutricionisti, je "prehrana le podaljšek treninga". Tako kot uteži oblikujejo mišice, hrana močno vpliva in oblikuje zmogljivostno plat vsakega športnika.

Ko veš, kaj ješ

Vsak vrhunski športnik pozna osnove: ogljikovi hidrati za energijo, beljakovine za regeneracijo in maščobe za vzdržljivost. A resnično razumevanje prehrane sega še mnogo globlje.

Ogljikovi hidrati so še vedno kralji, zlasti za športnike, ki potrebujejo eksplozivno moč ali dolgotrajno energijo, kamor bi lahko uvrstili vse tekače, kolesarje in plavalce. A vendar ne gre le za testenine večer pred tekmo - danes se poslužuje t. i. carb cycling'-a, pri čemer športniki načrtujejo dneve z visoko in nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov, da optimizirajo izgorevanje maščob in občutljivost na inzulin.

V zadnjem času izjemno popularne beljakovine niso rezervirane samo za dvigovalce uteži. Vsak športnik potrebuje učinkovito regeneracijo mišičnega tkiva. Vrhunski športniki posegajo po sirotkinih beljakovinah, kolagenu, rastlinskih virih, kot sta grah in soja - vse prilagojeno času zaužitja, časovnici treninga in individualni toleranci.

Maščobe po novih smernicah niso več sovražnik. Omega-3 maščobne kisline iz rib ali alg dokazano zmanjšujejo vnetja, izboljšujejo zdravje srca in celo kognitivne sposobnosti, kar pa je ključno za športe z visoko mentalno zahtevnostjo. Ob tem ne smemo pozabiti še na mikrohranila, kot so npr. železo, magnezij za mišično funkcijo in vitamin D za imunski sistem. Nenadoma dobimo kompleksno prehransko sliko, ki se ves čas spreminja in je popolnoma odvisna od individualnih potreb športnikov. Profesionalni športniki redno opravljajo krvne teste, da ugotovijo, kje primanjkuje določenih snovi, ter temu primerno tudi prilagodijo prehrano.

Bi morali proteine spiti pred vadbo ali po njej?
Preberi še
Bi morali proteine spiti pred vadbo ali po njej?
Obroki vrhunskih športnikov so usklajeni z biološkim ritmom, treningi, tekmami in celo s spanjem.
Obroki vrhunskih športnikov so usklajeni z biološkim ritmom, treningi, tekmami in celo s spanjem. FOTO: Shutterstock

Ne obstaja univerzalna formula

Kar deluje za enega športnika, lahko drugega popolnoma izčrpa. Ta spoznanja so porodila pravo prehransko revolucijo: individualizacijo prehrane. Vrhunski športniki danes sodelujejo z nutricionisti, biokemiki in celo genetiki, da razvijejo dieto, ki je usklajena z njihovim metabolizmom, odzivom na sladkor in na splošno življenjskimi rutinami, ki se jih poslužujejo.

"Kaj" je pomembno, a "kdaj" je ključno

Večina rekreativcev razmišlja o tem, kaj jesti. Vrhunski športniki pa se ukvarjajo predvsem tudi z vprašanjem kdaj jesti. Obroki so usklajeni z biološkim ritmom, treningi, tekmami in celo s spanjem. Pred tekmo dajo poudarek na lahko prebavljive ogljikove hidrate, med tekmo/treningom pa se osredotočajo na vnos hitro razpoložljivih virov energije, pogosto v obliki gelov, napitkov ali sadja. Po tekmi pa se odpre t.i. "anabolično okno", ki predstavlja priložnost za maksimalno regeneracijo. Tu pridejo v poštev beljakovine, hidrati, elektroliti in antioksidanti.

Tri vrste sadja, ki jih lahko jeste po treningu
Preberi še
Tri vrste sadja, ki jih lahko jeste po treningu

Znanost, rutina in triki

Nekateri prehranski rituali imajo tudi element vraževerja ali čustvene podpore. Usain Bolt je pred tekmo pogosto pojedel piščančje medaljone. Michael Phelps je v času OI 2008 zaužil kar 12.000 kalorij dnevno, kar je vključevalo pico, testenine in sendviče, a vse v skrbno nadzorovanih količinah in razporedih.

Na drugi strani pa so primeri skoraj asketske discipline: Novak Đoković je iz svoje prehrane izločil gluten, mlečne izdelke, sladkor in alkohol ter se dosledno drži prehranskega režima, ki temelji na rastlinskih virih, fermentirani hrani in mineralnih dodatkih.

Takšno dieto ima Novak Đoković
Preberi še
Takšno dieto ima Novak Đoković
Vsak športnik ima svoj "koktajl" dodatkov, ki mu pomaga ohranjati formo in preprečiti poškodbe.
Vsak športnik ima svoj "koktajl" dodatkov, ki mu pomaga ohranjati formo in preprečiti poškodbe. FOTO: Shutterstock

Dodatek ali bližnjica?

Prehranska dopolnila so danes skoraj nuja v profesionalnem športu, a je njihova uporaba strogo regulirana. Beljakovinski napitki, kreatin, kofein, L-karnitin, probiotiki - seznam je dolg, a vsak športnik ima svoj "koktajl" dodatkov, ki mu pomaga ohranjati formo in preprečiti poškodbe.

Ko gledamo športnike na vrhuncu moči, redko pomislimo na njihov zajtrk. A prav tam se pogosto začnejo in tudi končajo tekme. Zmagati ni več le stvar talenta in treninga, temveč tudi tisočerih odločitev na krožniku. Prehrana vrhunskih športnikov ni več stvar mode, temveč visoko specializirane stroke. Je umetnost, v kateri se prepletajo znanje, disciplina in intuicija. In čeprav ne potrebujemo vsi izkorisiti "anaboličnega okna" po obisku trgovine, se iz tega sveta lahko marsičesa naučimo, bodisi o moči navad, inteligentnem prehranjevanju ali spoštovanju do lastnega telesa.

Zdravi in v formi
Si že prijavljen na vse naše e-novice?


KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 1021