Moskisvet.com
Zimski solsticij

Vesolje

Zimski solsticij: začetek zime, ki je nekoč oznanjal začetek novega leta

M.S.
21. 12. 2023 05.00
0

Pregovorno je najdaljša noč v letu res silvestrska, toda v resnici je to dan, ki nastopi na zimski solsticij 21. decembra in je nekoč naznanjal konec teme. Takrat je noč najdaljša, dan pa najkrajši. Ta dan tudi uradno vstopimo v zimo. Starodavna ljudstva so ga smatrala za ponovno rojstvo Sonca, zato so ga praznovala z veliko veselja, saj je to napovedovalo, da se spet vračata svetloba in toplota, ki prinašata novo življenje. Ta dan je pot Sonca precej bolj ob horizontu kot sicer.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
Ste vedeli, da je najkrajši dan v letu skoraj devet ur krajši od najdaljšega dneva v letu? Na poletni solsticij je namreč dan dolg 16 ur in 18 minut, na zimski solsticij pa samo 7 ur in 50 minut.

Meteorološko v zimo vstopimo 1. decembra, koledarsko pa se zima začne na dan zimskega Sončevega obrata oz. na zimski solsticij, ki je 21. decembra (vsaka štiri leta je 22. decembra). Ta nastopi, ko zemeljski pol doseže največji nagib od Sonca. To se zgodi dvakrat letno – enkrat na severni in enkrat na južni polobli. Poleg zimskega poznamo tudi poletni solsticij, ki je njegovo nasprotje, saj je tedaj noč najkrajša in dan najdaljši. Običajno nastopi med 21. in 23. junijem in oznanja koledarski začetek poletja. Datuma zimskega in poletnega Sončevega obrata sta za polobli obrnjena, saj ko je na severni polobli poletje, na južni vlada zima.

Sonce so nekoč častili po božje.
Sonce so nekoč častili po božje. FOTO: Dreamestime
Te 4 stvari bi se zgodile, če bi bila Luna preblizu Zemlje
Preberi še
Te 4 stvari bi se zgodile, če bi bila Luna preblizu Zemlje
Sončev obrat je trenutek, ko je Sonce ob poldnevu (v svojem zenitu) navidezno najseverneje ali najjužneje na nebu oziroma je najvišje ali najnižje nad nebesnim ekvatorjem. Od poletnega sončnega obrata, ki je običajno 21. junija, se sonce vsak dan pomika južneje, s čimer izgublja svojo moč. Po jesenskem enakonočju, ki nastopi 23. septembra, noči postajajo vedno daljše in sonce vse hitreje maha v slovo. To traja do zimskega solsticija, ko sonce navidezno miruje in se neha pomikati proti jugu. Beseda solsticij, ki izvira iz latinščine, namreč pomeni sonce stoji pri miru.
Osupljiva dejstva o vesolju, ki jih (verjetno) še ne poznate
Preberi še
Osupljiva dejstva o vesolju, ki jih (verjetno) še ne poznate

V preteklosti je bil zimski solsticij konec starega in začetek novega leta. Sonce je nekoč veljalo za najvišje božanstvo, ki so ga naši predniki poznali tudi pod imenom Svarog oz. v času zimskega solsticija, ko se je Sonce spet na novo rodilo kot Svarožič. Po tem dnevu se dan ponovno začne daljšati, zato so naši predniki verjeli, da je to edini pravi pričetek novega leta. Sonce, brez katerega ni bilo življenja, so častili po božje, zato je bil zimski solsticij najbolj naravno novo leto. Navezanost nanj tako ni presenetljiva. Po starem ljudskem izročilu je bil to dan za praznovanja, ki so naznanjala, da se bodo dnevi ponovno začeli daljšati, da se počisti s preteklostjo in s tem pripravi nov teren. Počastili so ga z različnimi rituali, prižiganjem svečk, zimzelenimi rastlinami, ki so simbolizirale nesmrtnost ipd. Potekali so tudi rituali za zdravljenje in boljše zdravje. Namenjeni so bili krepitvi sreče, veselja, miru in ljubezni. Ta dan naj bi se vse želje in misli uresničile.

Smo ljudje v vesolju res sami?
Preberi še
Smo ljudje v vesolju res sami?

Stari običaji ponekod še danes privabijo na tisoče ljudi k praznovanju zimskega solsticija – priljubljeno zbirališče je Stonehenge, kjer med čakanjem na sončni vzhod pojejo, plešejo in izvajajo jogo. Ta zgodovinski kraj velja za sončev popek sveta, namreč ob vzhodu je ta natančno poravnan s Soncem. Na Japonskem zimski solsticij praznujejo s sadnimi kopelmi iz citrusa (yuzu), saj verjamejo, da jih tovrstna vroča kopel obvaruje pred prehladom. Praznovanje zimskega solsticija je ostalo tudi v krvi Norvežanov. Na Norveškem so bili namreč nekoč naseljeni Kelti, ki so ga vsako leto praznovali. Ta praznik tam imenuje Jul, kar pomeni krog, ki nakazuje na nekaj, kar se je zaključilo in se bo ponovno začelo. Ste vedeli, da je Krščanstvo praznik rojstva odrešenika Jezusa Kristusa začelo praznovati v četrtem stoletju našega štetja in da smo ga zares posvojili šele stoletja kasneje. V tem času se je ohranilo praznovanje, ki je častilo Sonce v najdaljših zimskih nočeh. Šlo je za praznovanje rojstva Svarožiča (tudi Radegast, Dažbog), slovanskega božanstva in (domnevno) Svarogovega sina, ki je simboliziral mlado sonce.

Stonehenge je priljubljeno zbirališče v času zimskega Sončevega obrata.
Stonehenge je priljubljeno zbirališče v času zimskega Sončevega obrata. FOTO: Dreamestime
Tako je poletela slovenska amaterska raketa
Preberi še
Tako je poletela slovenska amaterska raketa

Tako kot novo leto je že zimski solsticij prinašal nove stvari, ki smo jih z veseljem pričakovali. Praznovanje zimskega solsticija je bilo priložnost, da se ljudje za trenutek ustavijo, ozrejo v leto, ki se izteka, ga ovrednotijo in pomislijo, kaj dobrega in slabega se jim je zgodilo. Zimo so brali kot čas mirovanja narave in vedeli, da se morajo tudi sami umiriti, zazreti vase in pretehtati stvari pri sebi, da so uvideli, kje delajo napake in kaj se da izboljšati. Hkrati so ta dan pogledovali tudi že v prihajajoče leto ter pozitivne stvari in izzive, ki jih ta prinaša.

Manj znana dejstva o času
Preberi še
Manj znana dejstva o času

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382