Moskisvet.com
galaksija
Vesolje

Neverjetno! Odkrili so najbolj oddaljeno galaksijo do zdaj

E.R.
27. 05. 2025 03.50
0

Ko danes želijo astronomi v vesolju odkriti nekaj novega, se nemudoma poslužijo pomoči teleskopa James Webb, ki se je pri revolucionarnih odkritijih izkazal za nepogrešljivega.

Astronomi so s pomočjo vesoljskega teleskopa James Webb (JWST) potrdili odkritje najbolj oddaljene galaksije doslej. Ekipa astronomov pod vodstvom Rohana Naiduja z MIT-ovega Kavli inštituta za astrofiziko in vesoljske raziskave je potrdila, da se je galaksija z imenom MoM-z14 oblikovala le 280 milijonov let po velikem poku.

Rezultati te raziskave premikajo meje kozmičnih opazovanj na tako imenovani rdeči premik z = 14,4. Svetloba predmetov, ki se od nas oddaljujejo, se raztegne na daljše (rdeče) valovne dolžine, kar imenujemo rdeči premik. Dlje ko je galaksija oddaljena od nas, bolj se njena svetloba premakne proti rdečemu pomiku.

V sosednji galaksiji odkrili supermasivno črno luknjo
Preberi še
V sosednji galaksiji odkrili supermasivno črno luknjo

Ključna vloga teleskopa James Webb (JWST)

Prejšnji vesoljski teleskopi, kot sta Hubble in Spitzer, niso imeli dovolj velikih zrcalnih površin ali občutljivosti za zaznavanje tako šibkih in zgodnjih galaksij. Napredni infrardeči instrumenti in veliko ogledalo JWST zdaj razkrivajo svetlobo že od samega začetka vesolja, kar omogoča preboje v razumevanju zgodnjega nastajanja galaksij.

Odkritje MoM-z14, ki je del spektroskopskega pregleda Mirage (ali Miracle), je še posebej presenetljivo glede na prejšnja pričakovanja, da bi bile takšne galaksije pri teh rdečih premikih redke.

Spektroskopska analiza kaže, da svetloba galaksije prihaja iz zvezd in ne iz aktivnega galaktičnega jedra.

Znanstveniki v šoku, česa takšnega na Marsu še niso videli
Preberi še
Znanstveniki v šoku, česa takšnega na Marsu še niso videli

"Ker je ta vzorec številčnosti pogost tudi med najstarejšimi zvezdami v Mlečni cesti, smo morda neposredno priča nastajanju takšnih zvezd v gostih kopicah," pravijo avtorji raziskave, ki je trenutno v repozitoriju arXiv in čaka na objavo v reviji Journal of Astrophysics.

Avtorji študije sklepajo, da je JWST sam po sebi pripravljen sprožiti vrsto večjih širitev kozmične meje. Prihodnji teleskopi, kot je Rimski vesoljski teleskop, bi lahko odkrili na stotine podobnih galaksij, kar bi ponudilo globlji vpogled ali odprlo nova vprašanja o izvoru našega vesolja.

Vesolje: 5 dejstev, ki vam bodo nagnala strah v kosti
Preberi še
Vesolje: 5 dejstev, ki vam bodo nagnala strah v kosti
Vroče novice iz sveta slavnih
Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: Universe Today

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 1021