Mednarodna ekipa astronomov je v pomembnem preboju v raziskavah eksoplanetov potrdila, da je eksoplanet WD 1856+534 b, plinski velikan, ki kroži okoli bele pritlikavke, oddaljene 81 svetlobnih let od Zemlje, najhladnejši eksoplanet, kar so jih kdaj opazili. Z uporabo instrumenta za srednje infrardeči spekter (MIRI) vesoljskega teleskopa James Webb so astronomi ugotovili, da je povprečna temperatura njegove atmosfere izjemno nizkih -87 C.
Odkritje WD 1856+534 b sega v leto 2020, planet pa je približno šestkrat večji od našega Jupitra. To je prvi tranzitni planet, odkrit v orbiti okoli bele pritlikavke. Novo raziskavo, ki je shranjena v repozitoriju arXiv in čaka na objavo v strokovno recenzirani reviji, je vodila Mary Anne Limbach, raziskovalna sodelavka na Oddelku za astronomijo Univerze v Michiganu v ZDA, sodelovali pa so tudi znanstveniki z inštituta Kavli na MIT, Laboratorija za uporabno fiziko Univerze Johns Hopkins, Univerze v Victorii, Univerze v Teksasu v Austinu, CIERA, Centra za astrofiziko Univerze v Južnem Queenslandu v Avstraliji ter NSF NOIRLab in Observatorija Gemini.
Bele pritlikavke so najboljše okolje za opazovanje eksoplanetov
Opazovanja so bila izvedena kot del tretjega cikla splošnih opazovanj JWST, s ciljem izkoriščanja naprednih infrardečih in spektrometričnih zmogljivosti teleskopa za neposredno slikanje eksoplanetov. Cilj je bil izmeriti temperaturo ozračja in oceniti maso eksoplaneta z metodo infrardečega presežka.
Bele pritlikavke predstavljajo posebno prednost za opazovanje eksoplanetov zaradi svoje šibke svetlobe, ki blaži težave s kontrastom, zaradi katerih je težko neposredno slikati planete v bližini zvezd glavnega zaporedja (veliko svetlejših zvezd). Zaradi tega so primerne za preučevanje preživetja planetov po smrti njihove matične zvezde. Potrjena temperatura planeta WD 1856+534 b ga uvršča med edine odkrite eksoplanete z emisijskim spektrom pod približno 2 stopinjama Celzija.
Planetarne migracije in prihodnja opazovanja
Ekipa je ugotovila, da masa planeta ne presega šestih Jupitrovih mas, kar je manj kot polovica prejšnjih ocen, in potrdila, da se je planet premaknil v tesno orbito okoli bele pritlikavke. To je potrdilo možnost preživetja velikanskih planetov in njihovega premikanja v potencialno bivalna območja po koncu življenjske dobe zvezde.
Dodatna opazovanja JWST so načrtovana za leto 2025, kmalu pa se pričakujejo tudi rezultati prejšnjih opazovanj z instrumentom NIRSpec, ki naj bi zagotovili prvi vpogled v sestavo planetove atmosfere.
Vir: Universe Today
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV