Znanstveniki v zadnjih letih pozorno opazujejo Sonce. Ne le zato, ker je na vrhuncu svoje sončne aktivnosti, kar povzroča močne sončne nevihte in spektakularne pojave polarnega sija veliko južneje, kot smo vajeni, ampak tudi zato, ker ta intenzivna aktivnost vpliva na samo Sonce.
Tako so 15. julija na njegovi površini zabeležili ogromno eksplozijo, ki je za seboj pustila "ognjeni kanjon", ogromno sled, ki so jo zabeležili astronomi na Zemlji.

Kot poudarjajo znanstveniki, se je izbruh zgodil na zgornji levi strani Sonca, pri čemer je v vesolje sprostil tako močno eksplozijo plazme in magnetnega sevanja, da je na Soncu pustil "brazgotino", dolgo 400 tisoč kilometrov in globoko 20 tisoč kilometrov.
Astronom Tony Phillips s Spaceweather.com ga je poimenoval "veliki ognjeni kanjon" na Soncu.

Čeprav so slike spektakularne, za znanstvenike niso nepričakovane. Nekaj dni pred samo eksplozijo so opazili nenavadno veliko, hladno in gosto "nit plina", ki je lebdela nad površino Sonca. Ko se je "zgrudila", je prišlo do eksplozije.
Znanstveniki niso prepričani, ali bo brazgotina na Soncu ostala trajna ali bo sčasoma izginila. Zagotovo pa jo bodo še naprej pozorno spremljali in beležili, kako brazgotina izginja in se "kanjon" zapolnjuje.

Pričakujejo, da se bo tovrstna turbulentna sončna aktivnost nadaljevala tudi v prihodnjih mesecih, kar pomeni, da bodo pozorno spremljali dogajanje, da bi pravočasno opozorili vse na Zemlji na morebiten "sončni udar" in "sončne nevihte", ki lahko motijo delovanje komunikacijskih satelitov v orbiti, vplivajo pa tudi na delovanje številnih sistemov na sami Zemlji.
Toda v primeru te eksplozije, poudarjajo znanstveniki, ni razloga za strah. Glede na razpoložljive podatke se magnetno sevanje in plazma, ki sta bila izvržena v vesolje, gibljeta v nasprotni smeri od Zemlje.
Vir: zimo.dnevnik.hr
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV