Moskisvet.com
Santorini

Skrivnosti

Razlog, da so strehe v Grčiji modre, hiše pa bele

M.S.
15. 08. 2023 05.00
0

Ko pomislimo na Grčijo, se mnogim pred očmi najprej narišejo bele hiše z modrimi strehami, posejane ob obali. Postale so zaščitni znak te evropske države. A zakaj imajo hiše na pravljičnih otokih, kot sta Mikonos in Santorini, takšne barve? Razkrivamo v nadaljevanju.

Številni idilični grški otoki so posuti s hišami bele barve in modro streho. Je to zaradi grške zastave, sinjemodrega neba, kombinacije morja in belih valov? Razlog ni estetske, pač pa praktične narave. Njihove značilne barve skrivajo zgodbo iz drugačnih časov.

Najlepši mostovi na svetu
Preberi še
Najlepši mostovi na svetu

Belo barvo so Grki izbrali iz praktičnih razlogov. Kamnine, ki so na voljo na tamkajšnjih otokih, so namreč temnejšega odtenka in vpijajo sonce ter se segrevajo, zato so za gradnjo manj primerne. Da bi bilo v prostorih bolj hladno, so kamen pobarvali z belo barvo, kar se je izkazalo za učinkovito metodo, saj je to ohladilo prostore. A tu se zgodba z belo barvo še ne konča. Ko je leta 1938 v Grčiji izbruhnila kolera, je diktator Joanis Metaksas v želji, da bi ustavil širjenje kolere, zahteval, da ljudje svoje hiše pobarvajo z apnom, ki je služil tudi kot razkužilo – tedaj klor še ni bil v splošni uporabi. Bela barva pa je bila v skladu z vojaško ideologijo, da si mora biti vse podobno in brezosebno. Bela barva je tudi vlivala optimizem med Grki, ko so preživljali težke čase.

Značilen prizor z Mikonosa in drugih grških otokov.
Značilen prizor z Mikonosa in drugih grških otokov. FOTO: Dreamstime

Tudi modra barva ima svojo zgodbo oz. razlago. Grški mornarji in ribiči so okna in vrata barvali z barvo, ki jim je ostala od barvanja ladij. Zaradi preproste izdelave je bila modra najbolj dostopna in so jo tako uporabljali za ladje ter domove na otokih. Nastala je kot mešanica apnenca in loulakija, modrega smukca (drobno zmlet lojevec, ki je rudnina), ki je služil kot čistilno sredstvo in je bil lahko dostopen. Modra je še danes simbol države.

Centuripe: mesto v obliki človeka
Preberi še
Centuripe: mesto v obliki človeka

Čeprav je bila izbira barv najprej praktična, je v šestdesetih letih ta kombinacija postala obvezna, saj je tedanja oblast verjela, da bodo značilne barve spodbujale patriotizem in nacionalizem. Najprej je bil sprejet zakon, ki je zahteval barvanje hiš v modro in belo, na slovitih Kikladih, kjer lahko sicer še danes najdemo hiše, izdelane iz originalnega kamna in v različnih odtenkih. Čeravno so današnji predpisi manj strogi, se tradicija nadaljuje in značilne barve grških otokov ostajajo, saj poleg drugih lepot privabljajo turiste.

Bela fasada in modra streha sta postali zaščitni znak Grčije.
Bela fasada in modra streha sta postali zaščitni znak Grčije. FOTO: Shutterstock

Modra in bela sta postali priljubljeni tudi na račun kraljice Frederike, žene kralja Pavla Grškega, ki je Grčiji vladal od leta 1947 dalje. Ta je bila zaradi nemških korenin precej nepriljubljena, zato pa je odigrala pomembno vlogo v zgodbi grške dediščine. Ko je leta 1954 za člane kraljeve družine in drugih veljakov organizirala plovbo po Egejskem morju, so bili le-ti navdušeni na divjo lepoto Kikladov. Leto za tem je pristopila do novega predsednika vlade Konstantinosa Karamanlisa in mu pokazala fotografije dobro ohranjenih belih hiš na Mikonosu ter dejala, da bi bila to dobra reklama za Grčijo. In ne bi mogla imeti bolj prav, saj je Mikonos postal ena najbolj priljubljenih destinacij v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja.

Te turistične atrakcije turiste najbolj razočarajo
Preberi še
Te turistične atrakcije turiste najbolj razočarajo
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660