Moskisvet.com
Richard Marcinko - naslovna

Skrivnosti

Sistem je zagotovil, da jih ni pobil še več

N.J.
22. 02. 2019 07.54
6

"Dober sem v boju. Celo v Vietnamu je sistem poskrbel, da nisem zajel in pobil toliko sovražnikov, kot bi jih želel," je v enem izmed intervjujev izjavil oče elitne specialne enote ameriških marincev, nekoč imenovane SEAL Team Six, znane po številnih izjemno zahtevnih protiterorističnih akcijah, ki so se v glavnem vse odvijale v tajnosti. Spoznajte prvega moža te elitne enote.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
'Oče' ameriške specialne enote, ki je nekoč delovala pod nazivom SEALS Team Six, ST6, danes pa je znana kot Razvojna skupina pomorskega specialnega vojskovanja ZDA (Naval Special Warfare Development Group, NSWDG), je Richard Marcinko.

Danes 78-letni vojni veteran Marcinko, čigar oče je Hrvat, ki je živel na področju BiH, mama pa Slovakinja, je bil ob prvem poskusu, da se pridruži marincem, zavrnjen zaradi prenizke izobrazbe. Uspelo mu je septembra 1958, in sicer se je priključil kot vezist.

Hitro je napredoval in se leta 1966 priključil enoti SEAL Team 2, kjer je svoje može vodil med napadom na Ilo Ilo Hon, kjer so pobili ogromno 'Vietkongovcev' ter uničili 6 njihovih ladij. Akcijo so tedaj imenovali za eno najuspešnejših operacij Tjulnjev na področju Mekong Delte. Na severu Vietnama naj bi zaradi obsežnega poboja sovražnikov imeli celo razpisano nagrado za njegovo glavo. Marcinko je bil ob vrnitvi za uspešno izpeljano akcijo nagrajen.

Z enoto se je čez čas vrnil v Vietnam in svoji enoti ukazal, naj priskoči na pomoč enoti ameriških specialnih sil v Chau Docu v Vietnamu. Nekaj, kar se je začelo kot spopad na ulici, je prerasto v reševalno akcijo ameriških medicinskih sester in učiteljic, ujetih v tamkajšnje ustanove. Po zaključeni misiji so ga povišali v majorja in postavili za vojaškega atašeja v Kambodži leta 1973. Po 18-mesečnem služenju je prevzel poveljevanje SEAL Team 2 med letoma 1974 in 1976.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Leta 1979 so ga izbrali za enega izmed dveh predstavnikov ameriške vojne mornarice znotraj delovne skupine TAT (Terrorist Action Team), ki naj bi osvobodila ameriške talce, ki so jih zajeli v Iranu. Operacija Orlovi kremplji, se je začela 24. aprila 1980, njen namen pa je bil osvoboditi zajete talce, a se je operacija kmalu spremenila v pravo polomijo, ki je terjala nekaj življenj ameriških vojakov. Talci so na svobodo prišli po 444 dneh ujetništva. Marcinko je pomagal ustanoviti nov, uspešen sistem delovanja v primeru terorizma. Oblikoval je enoto, ki ji je tudi poveljeval. Da bi zavedel druge vojske, je enoto poimenoval SEAL Team Six (številka 6 je zmedla druge vojske, ki niso vedele, koliko enot obstaja v resnici) in se v zgodovino zabeležil kot prvi poveljnik te elitne enote. Možem v tej enoti je poveljeval od novembra 1980 do julija 1983. Enota je delovala bolj ali manj v tajnosti, njihove akcije pa so pogosto na meji dovoljenega. Poveljstvo združenih posebnih operacij ZDA, pod katerega spadajo, nikoli izrecno ne komentira delovanja ekipe 6, so pa priznali, da so po 11. septembru 2001 njihove enote sodelovale v več deset tisoč odpravah in operacijah po vsem svetu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Na željo generala podpolkovnika Jamesa Lyonsa je ustanovil še eno enoto, Naval Security Coordination Team OP-06D, znano tudi kot 'Red Cell'. 12 pripadnikov je prišlo iz ST6, preostali iz voda marincev. Pripadniki enote so preverjali varnost baz vojne mornarice, jedrskih podmornic, ladjevja, civilnih letališč in ameriških ambasad ... Razlog? Vojaško osebje, ki je varovalo ta območja, so v tistem času zamenjali kontraktorji. Pripadniki enote so se infiltrirali v visoko varovane objekte in izginili z območja popolnoma neopaženi. Svoje misije so pripadniki ST6 utemeljili kot vaje za posebne operacije, ki bi jih izvajali po svetu v boju proti terorizmu.

Oblasti so ga kasneje nekaj časa preiskovale, leta 1989 pa se je upokojil. V času delovanja je prejel številna odlikovanja in nagrade. Marcinko se je zapletel tudi v škandal. Sodeloval naj bi s preprodajalci orožja iz Arizone in prejel 100 tisočakov, v zameno, da je za ameriško vlado zagotovil pogodbo za nabavo ročnih bomb. Sam je vse skupaj imenoval za 'lov na čarovnice', ker je razkrinkal številne anomalije in osramotil številne visoke častnike ameriške mornarice. Obsodili so ga na 21 mesecev zapora, odslužil pa je 15 mesecev.

Da je izjemno pomemben mož ameriške vojaške zgodovine, priča tudi dejstvo, da so po njem ustvarili tudi računalniško igro, prvoosebno streljačino Rogue Warrior.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648