Moskisvet.com
Knjiga koronavirus 1981

Kriminalne zgodbe

Je ta knjiga napovedala koronavirus?

A.P.
21. 02. 2020 07.18
7

Ne Simpsonovi, ne Nostradamus, ne Baba Vanga. Ta trenutek človeško domišljijo bralcev in teoretikov zarote buri vizionarski roman ameriškega pisatelja, ki naj bi napovedal smrtonosno epidemijo, imenovano novi koronavirus. Preverili smo podobnosti med pravim virusom in smrtonosnim virusom v knjigi, ki je ušel izpod nadzora.

Te dni po svetu strah seje novi koronavirus oz. virus covid-19, ki povzroča netipično pljučnico in je terjal že skoraj 2.000 življenjem. Njegov izbruh naj bi v svoji knjig preroško napovedal že ameriški pisatelj, in sicer pred skoraj 40 leti.

Novi koronavirus zadnje tedne po svetu seje strah in trepet.
Novi koronavirus zadnje tedne po svetu seje strah in trepet. FOTO: Profimedia

''Imenovali so ga vuhan-400, ker so ga razvili v tamkajšnjem laboratoriju za gensko rekombinacijo v predmest­ju­­­­ Vuhana. To je bil 400. uspešni sev umetno izdelanega mikroorganizma,­ ki so ga izdelali v tem raziskovalnem­ centru. Vuhan-400 je popolno orožje. Prizadene lahko samo ljudi. Prenašati ga ne morejo nobena druga živa bitja.'' To beremo v napetem znanstvenofantastičnem romanu ameriškega pisatelja Deana Koontza The Eyes of Darkness (v prevodu Oči teme), ki je na prodajne police prišel davnega leta 1981.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V delu, ki smo ga citirali, Tina Evans po naključju naleti na svojega sina Dannyja, ki naj bi bil že eno leto mrtev, kar pa očitno ne drži. Po več indicih, ki kažejo, da je sin živ, začne zadevo raziskovati in ugotovi, da ga skrivajo na vojaškem inštitutu, saj se je med taborjenjem, s katerega se ni vrnil, okužil z omenjenim virusom. Virus v romanu Koontz opisuje kot ''popolno orožje'', v ZDA pa ga je prinesel prebegli znanstvenik Chen Li, ki ima vse podatke o tem ultimativnem orožju.

Naključje je hotelo, da je edini kitajski inštitut za virologijo s štirimi ravnmi biološke varnosti streljaj iz Vuhana, česar pa Koontz tedaj ni vedel, saj so ga odprli več let po izidu romana.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Seveda so med virusoma številni začeli vleči vzporednice, pa vendar gre za povsem drugačna tipa virusa. Kot prvo, vuhan-400 ne ogroža nobenega drugega živega bitja z izjemo človeka, zunaj njegovega telesa pa ne preživi več kot minuto. Gre v prvi vrsti za biološko orožje, ki lahko pomori velik del populacije v zelo kratkem času, zato je idealno orožje za zavojevanje, saj je dekontaminacija preprosta in poceni. Bil je ena največjih kitajskih skrivnosti, dokler Li ni pobegnil čez lužo. Koronavirus je za zdaj ''samo'' virus in ne orožje za redčenje populacije.

V nasprotju z virusom vuhan-400, za katerega velja 100-odstotna smrtnost, je smrtnost virusa covid-19 ''le'' 0,2-odstotna. Medtem ko je inkubacijska doba za virus v knjigi zgolj štiri ure, je za koronavirus od 2 do 14 dni.

Zanimivo je, da je nedavno ameriški senator Tom Cotton dejal, da je koronavirus plod kitajskega vojaškega programa in da za virus ni kriva divjačina s kitajske tržnice v Vuhanu. Republikanski politik je s tem sprožil neutemeljeno teorijo zarote in Kitajsko obtožil, da ''je od nekdaj lagala, in to počne še danes''. Ali je pred izjavo prebral Koontzevo grozljivko, ni znano. Zato pa je na odlomke knjige naletel Manish Teari iz stranke nacionalnega kongresa, ki je izvleček knjige delil s svetom.

Knjiga iz leta 1898 natančno napovedala potop Titanika
Preberi še
Knjiga iz leta 1898 natančno napovedala potop Titanika

Kar še dodatno buri domišljijo, je, da se je Dean Koontz, ki je še vedno živ in ima pri 74 letih za sabo več kot 80 romanov, zavil v molk in je za novinarje nedosegljiv. Kitajci so sicer hitro opozorili, da je ameriški pisatelj zgolj opravil svojo domačo nalogo, ko se je lotil pisanja, in temeljito preučil ozadje zgodbe in da Vuhana, kjer je vojaški inštitut in izdelujejo biološko orožje, ni izbral po naključju. Če se ozremo še malce bolj nazaj v zgodovino, so namreč nekoč tu Japonci hranili kemično orožje, kar bi lahko napeljalo Koontza, da je izbral Vuhan. Še to. V prvih izdajah se virus v knjigi naj ne bi imenoval vuhan-400, pač pa gorki-400, ki ga ni izdelovala kitajska vlada, ampak ruski znanstveniki.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Pred časom smo pisali o še eni preroški knjigi, in sicer Futility: The Wreck of the Titan iz leta 1898, ki je podrobno napovedala potop Titanika. O njej si lahko več preberete TU.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382