Moskisvet.com
Duane Keith 'Keffe D' Davis naj bi preiskovalcem povedal, da je Tupaca ustrelil njegov nečak Orlando 'Baby Lane' Anderson.

Kriminalne zgodbe

Kdo je zvezdniku zadal usodni strel?

Ma.K.
28. 06. 2020 06.00
1

Več kot dve desetletji Združene države Amerike že ugotavljajo, kdo je usodnega 7. septembra 1996 takrat 25-letnemu raperju Tupacu Shakurju med streljanjem na avtomobil, v katerem je sedel z založnikom Sugeom Knightom, zadal usodne rane, zaradi katerih je šest dni pozneje v bolnišnici umrl. In zelo verjetno je, da za njegov umor nihče nikoli ne bo odgovarjal, ker so glavni osumljenci že vsi na onem svetu. Poleg tega je po pregledu dogodkov vse bolj jasno, da si je Tupac svojo usodo zapečatil sam – z enim samim udarcem v obraz.

Tupacu Shakurju že v otroštvu ni bilo postlano z rožicami.
Tupacu Shakurju že v otroštvu ni bilo postlano z rožicami. FOTO: Profimedia

Ameriškemu raperju Tupacu Skakurju je mati Alice Faye Williams (pozneje Afena Shakur) ob rojstvu 16. junija leta 1971 dala ime Lesane Parish Crooks. Njegov biološki oče je bil Billy Garland, s katerim je bila mati zgolj v bežnem razmerju in ga sin nikoli ni spoznal. Ko se je mati leto pozneje poročila z muslimanom Mutulujem Shakurjem, je najprej spremenila svoje ime, nekaj mesecev pozneje pa je tudi otroka preimenovala v Tupaca Amaruja – inkovskega poglavarja iz 16. stoletja. Že od malih nog se je pogosto znašel na napačni strani zakona. Očim je bil preprodajalec drog, v mamilarskih in tolpaških krogih se je gibala tudi mati, in tako Tupac ni imel ravno vzornega domačega zgleda. Tudi sam se je že v rani mladosti večkrat znašel v težavah, a je bil obenem tudi izjemna umetniška duša, zato je študiral igro, poezijo, jazz in balet.

Na VOYO si lahko ogledate dokumentarno serijo Kdo je ubil Tupaca? in številne druge dokumentarne oddaje, ki raziskuje teorije zarot. 

Njegova profesionalna kariera se je začela v zgodnjih 90. letih, ko se je prvič predstavil s pesmijo Same Song z albuma skupine Digital Underground This is an EP Release. Kmalu zatem je izdal svojo prvo ploščo 2Pacalypse Now in se počasi začel uveljavljati v svetu hip-hopa. V naslednjih letih je imel nemalo težav z zakonom zaradi spolnih zlorab in napadov ter večkrat za kratek čas končal tudi za rešetkami. Ko je bil leta 1994 zaradi zlorabe obsojen na vsaj leto in pol do štiri leta zaporne kazni, se je v času bivanja za rešetkami poročil s Keisho Morris, s katero sta se kmalu zatem ločila. Po osmih mesecih bivanja v zaporu je bil po zaslugi direktorja založbe Death Row Records Sugea Knighta izpuščen, saj je ta plačal 1,4 milijona dolarjev varščine. V zameno je moral Shakur pri njem izdati tri albume. Sledilo je verjetno najbolj plodno obdobje njegovega življenja, saj je želel svojemu založniku čim prej poplačati dolg. Toda kmalu se je znova zapletel v težave, ki pa so bile tokrat zanj žal usodne.

Začelo se je z udarcem v glavo ...

Julija leta 1996 naj bi člani tolpe Crips iz Comptona v Kaliforniji v trgovini Foot Locker okradli enega izmed partnerjev založbe Death Row, Travona 'Traya' Lana, kar je potrdila tudi policija. Dva meseca pozneje se je Lane skupaj s Tupacom in Knightom udeležil boksarskega obračuna Mika Tysona v Las Vegasu. Potem, ko je prvak težke kategorije v prvem krogu nokavtiral nasprotnika Brucea Seldona, se je družba založbe Death Row odpravila proti izhodu hotela MGM Grand, kjer se je odvijal boj, in v preddverju so opazili  Orlanda 'Baby Lane' Andersona. Tray ga je prepoznal kot enega izmed napadalcev izpred dveh mesecev. Tupac si je nemudoma zavihal rokave in odšel do Andersona ter ga retorično vprašal: "Ti si z juga," ga udaril v obraz ter ga zbil po tleh preddverja. Pretep so potrdili številni očividci, posnele pa so ga tudi hotelske varnostne kamere. Končali so ga šele varnostniki hotela.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po pretepu je šla družba v diskoteko Club 662, ki je bila v lasti Knighta. Shakur je tam zaročenki Kidadi Jones povedal o svoji vpletenosti v pretep in ji dejal, da mora še na kratko oditi, a da se bo kmalu vrnil. Zamenjal je oblačila in s Knightom zapustil prostor. Okrog 23. ure so ju na Las Vegas Boulevardu ustavili policisti, ker sta imela glasbo navito preveč na glas in njun avtomobil ni imel registrskih tablic. Tablice so našli v prtljažniku in tako se je intervencija zaključila nekaj minut pozneje brez omembe v policijskem poročilu. Dobrih 10 minut pozneje sta se ustavila pri rdeči luči na križišču cest East Flamingo in Koval Lane pred hotelom Maxim, kjer se je na njuni levi ustavilo vozilo, v katerem sta bili dve ženski. Shakur je mladi dami nagovoril skozi strešno okno BMW Sedana, si z njima izmenjal nekaj besed in ju povabil v Club 662.

... končalo pa s strelom v pljuča

Kmalu zatem, ob 23.15, je na desni strani Knightovega avtomobila ustavil bel štirivratni novejši model cadillaca, skozi okno katerega je nekdo proti Shakurju sprožil več strelov. Zadel ga je štirikrat: dvakrat v prsni koš, enkrat v roko in enkrat v stegno. Ena izmed krogel mu je predrla desno pljučno krilo. Knight je dobil strel v glavo, a ga je metek zgolj oplazil. Varnostnik Frank Alexander je po dogodku izjavil, da ga je Shakur, ko se je želel usesti z njima v Knightov avtomobil, prosil, naj raje pelje avtomobil zaročenke Jonesove, saj bodo na poti iz diskoteke nazaj v hotel morda potrebovali dodatno vozilo. Varnostnik je v svojem dokumentarcu 'Before I Wake' povedal, da je kmalu po napadu eden izmed avtomobilov v konvoju sledil napadalcu, vendar ga nikoli ni dohitel. 

BMW, v katerem je Tupac prejel usodne strele.
BMW, v katerem je Tupac prejel usodne strele. FOTO: Profimedia

Čeprav je imel BMW preluknjano pnevmatiko in je bil tudi Knight poškodovan, je uspel odpeljati skoraj dva kilometra naprej na križišče Las Vegas Boulevarda in Harmon Avenue. Tam ju je zaustavila policija in preko radijske zveze poklicala reševalce, ki so Knighta in Shakurja nemudoma odpeljali v Univerzitetni klinični center južne Nevade. Tja naj bi takoj odhitel tudi glasbeni režiser Gobi Rahimi, ki je pozneje v intervjuju povedal, da naj bi v času, ko je bil v bolnišnici, prejel klic iz marketinga založbe Death Row, da so strelci poklicali v pisarno in grozili Shakurju. Gobi je o tem povedal lasvegaški policiji, a so mu ti odvrnili, da nikogar ne morejo poslati na preiskavo, ker imajo premalo osebja. Medtem ko so ga peljali na oddelek za nujno medicinsko pomoč, je Shakur tarnal, da umira. Dali so mu močna pomirjevala, ga priklopili na respirator in ga morali kmalu zatem dati v umetno komo, ker je večkrat poskušal vstati iz postelje.

V bolnišnici ga je obiskala tudi zaročenka Kidadi in ga po lastnih besedah vrnila k zavesti, ko mu je na CD predvajalniku ob postelji predvajala skladbo 'Vincent' Dona McLean'sa. Po njenih besedah je Shakur zastokal, njegove oči pa so bile polne "sluzi in oteklin". Povedala naj bi mu, da ga ljubi, a ji ni odgovoril. Knighta so že naslednji dan izpustili iz bolnišnice, a s preiskovalci ni spregovoril vse do 11. septembra. Nato je policistom povedal le, da je v noči, ko je prišlo do streljanja "nekaj slišal, videl pa ni ničesar". Predstavnik za stike z javnostjo pri policiji je dejal, da njegova izjava ni bila v nikakršno pomoč pri preiskavi, tako da policisti niso imeli praktično nikakršnih sledi. Narednik Kevin Manning je dejal, da preiskovalci niso bili deležni "kaj preveč sodelovanja"  s strani Shakurjevega spremstva. Tudi raper Yaki Kadafi je bil v avtomobilu, ki je vozil za Skakurjem z varnostniki v času streljanja in je skupaj s pripadniki spremstva Death Row zavrnil sodelovanje s policijo.

Njegova mama Afeni naj bi bila tista, ki je sprejela odločitev, da Tupaca po odpovedi pljuč odklopijo z naprav, ki so ga ohranjanje pri življenju.
Njegova mama Afeni naj bi bila tista, ki je sprejela odločitev, da Tupaca po odpovedi pljuč odklopijo z naprav, ki so ga ohranjanje pri življenju. FOTO: Profimedia

Po šestih dneh se je vdal

Režiser Rahimi in ostali člani skupine Outlawz so bili ves čas v bolnišnici in varovali Shakurja, saj naj bi se bali, da bo ta, ki ga je ustrelil, prišel ter "dokončal začeto". Rahimi je omenil celo možnost, da so varnostniki s seboj v bolnišnico prinesli tudi orožje. V petek popoldne, 13. septembra leta 1996, je Tupac Shakur na oddelku za intenzivno nego umrl zaradi odpovedi dihal, ki je po odstranitvi desnega krila pljuč vodila v srčni zastoj. Zdravniki naj bi ga domnevno poskušali oživljati, vendar niso mogli ustaviti krvavitve. Njegova mati Afeni naj bi nato sprejela odločitev o tem, da ga odklopijo z naprav za ohranjanje pri življenju. Za mrtvega je bil razglašen ob 16.03 po lokalnem času. Leta 2014 je policist, ki je trdil, da je bil priča Shakurjevim zadnjim trenutkom, dejal, da je ta v zadnjih vzdihljajih zavrnil njegovo prošnjo o razkritju napadalca. Ko ga je vprašal, če je videl, kdo ga je ustrelil, naj bi mu Shakur rekel: "Jebi se." To naj bi bile njegove zadnje besede, čeprav jih ni slišal nihče izmed ostalih prisotnih.

Leto dni po streljanju je narednik Kevin Kamming, ki je vodil preiskavo, preiskovalni novinarki Las Vegas Suna dejal, da Shakurjev umor morda "nikoli ne bo razrešen". Primer se je močno upočasnil že v zgodnji fazi preiskave, ker je do policistov prišlo bolj malo novih namigov in nobena izmed prič dogodka ni podala kakšnih pretirano uporabnih informacij. E.D.I. Mean, Shakurjev sodelavec in prav tako član skupine Outlawz, je dejal, da policija točno ve, "kaj se je zgodilo", in dodal: "To je Amerika. Našli smo bin Ladna." Leta 2002 je Los Angeles Times na podlagi enoletne preiskave v dveh delih objavil zgodbo Chucka Philipsa z naslovom 'Who Killed Tupac Shakur?' ('Kdo je umoril Tupaca Shakurja?').

Philips je trdil, da je "streljanje izvedla tolpa iz Comptona, imenovana Southside Crips, da bi maščevala pretep enega izmed svojih članov, ki se ga je nekaj ur prej lotil Shakur. Orlando Anderson, član skupine Crip, ki ga je Shakur napadel, je izstrelil usodne naboje. Lasvegaška policija ga je obravnavala kot osumljenca, a ga je samo enkrat na kratko zaslišala." Philipsov članek je prav tako vpletenosti sumil raperje East Coast, vključno s članom Notorious B.I.G., Tupacovim velikim glasbenim tekmecem, ter več newyorških kriminalcev. Prav tako po Philipsovih besedah lasvegaška policija ni uspelo dobro raziskati primera. V članku je navedel le nekaj napačnih korakov:
1. podcenjevali so pretep, ki se je le nekaj ur pred streljanjem zgodil v preddverju hotela MGM Grand in v katerem je Shakur udaril Andersona;
2. niso uspeli pravočasno zaslišati in ustrezno zaščititi člana Shakurjevega spremstva, ki je bil priča streljanju in je vegaški policiji povedal, da bi verjetno lahko identificiral enega ali več napadalcev. Neznanci so ga umorili, še preden so ga uspeli zaslišati;
3. niso uspeli najti priče, ki bi opazile belega cadillaca, na las podobnega avtomobilu, iz katerega so bili izstreljeni usodni streli in v katerem so pobegnili strelci.

Leta 1994 je bil Tupac Shakur zaradi zlorabe obsojen na vsaj leto in pol do štiri leta zaporne kazni.
Leta 1994 je bil Tupac Shakur zaradi zlorabe obsojen na vsaj leto in pol do štiri leta zaporne kazni. FOTO: Profimedia

Priče so se zavile v molk

Haaretz, izraelski časopis, je leta 2011 poročal, da je FBI objavil dokumente, ki razkrivajo preiskavo Judovske obrambne lige zaradi finančnega izsiljevanja za varovanje Shakurja in ostalih raperjev, ki so jim grozili s smrtjo. Preiskovalci so tekom let večkrat namignili, da Tupacov primer nikoli ne bo razrešen, ker si tega politika in vplivni posamezniki ne želijo. Tekom preiskave naj bi jim bila številna vrata zaprta in številne sledi niso mogli preveriti, ker so naleteli na niz preprek. V času streljanja je Knightov BMW sicer spremljalo okrog deset avtomobilov, a so se po Shakurjevi smrti vsi zavili v molk. Leto dni po streljanju je Knight v pogovoru za oddajo Primetime Live na televizijski postaji ABC, izjavil, da ne ve, kdo je ustrelil Tupaca, a da tudi, če bi vedel, tega ne bi zaupal preiskovalcem.

Kadafi, ki je bil prav tako v spremljajočem se vozilu, je nekaj dni po Shakurjevi smrti zapustil Las Vegas in odpotoval najprej v Atlanto, nato v Los Angeles, na koncu pa se je ustalil v New Jerseyju, kjer so živeli njegovi sorodniki. V tem času so preiskovalci v Comptonu zbrali posnetke več članov tolpe, tudi Andersona, in jih osebno dostavili v Las Vegas. Preiskovalec Manning je dejal, da so detektivi poklicali Kadafijevega odvetnika, da bi organizirali srečanje z raperjem in bi jim ta lahko pokazal, če prepozna katerega izmed napadalcev. A klici Kadafiju naj bi zvonili v prazno. Preiskovalci ga niso niti poskušali najti, saj je bil le nekaj dni pozneje, dva meseca po Shakurjevi smrti, smrtno ranjen med streljanjem v stanovanjski soseski v Irvingtonu v New Jerseyju.

Mean in Alexander sta za Los Angeles Times v začetku leta 1997 povedala, da ju lasvegaška policija nikoli ni prosila, da bi si ogledala fotografije potencialnih osumljencev v zadevi, čeprav sta bila priča streljanju in sta (vsaj bežno) videla moške v avtomobilu, iz katerega so bili sproženi usodni streli. Alexandru, ki ga je 19. marca leta 1997 lasvegaška policija nato vendarle zaslišala, naj bi pokazali serijo osmih fotografij, vendar ni mogel na njih identificirati nobenega od osumljencev. Mean je trdil, da je videl vse štiri moške v vozilu, medtem ko je Alexander trdil, da je videl le obraz osumljenca, ki je ustrelil Shakurja, pa še to "bolj kot ne samo iz profila".

Na VOYO si lahko ogledate dokumentarno serijo Kdo je ubil Tupaca? in številne druge dokumentarne oddaje, ki raziskuje teorije zarot. 

Čemu tako prikrivanje?

Zgodba zna imeti širše ozadje, kot je videti od daleč. Čeprav je na prvi pogled jasno, da je strelski napad izvedel (ali pa ga vsaj organiziral Anderson), je po besedah poznavalcev prav mogoče, da je bil središče celotnega spora v bistvu Suge Knight, ki je, glede na dokaze, založbo Death Row vodil v slogu mafijskega šefa. Njegova nasilna narava naj bi bila dobro dokumentirana. Na svoji plačilni listi naj bi imel celo losangeleško policijo, ki naj bi vsakokrat znova spregledala njegove prekrške in zločine. Poleg tega naj bi se Tupac nekaj dni pred usodnim streljanjem močno sprl s svojim založnikom zaradi neizplačevanja avtorskih honorarjev, odpustil naj bi odvetnika založbe Davida Kennerja in nameraval zapustiti Knighta ter ga s tem prikrajšati za zajeten kupček denarja.

Toda Duane Keith 'Keffe D' Davis, vodja tolpe Crips v Kaliforniji in stric Orlanda Andersona, je v ameriškem dokumentarnem filmu Unsolved, ki je izšel preteklo leto, te domneve zanikal in trdil, da je prav on sedel na sopotnikovem sedežu avtomobila s Tupacovim morilcem, ko so ti izvedli streljanje. Trdil je, da je belega cadillaca vozil Terrence 'T-Brown' Brown, medtem ko sta na zadnjih sedežih sedela DeAndre 'Dre' Smith in njegov nečak Orlando 'Baby Lane' Anderson. Zavrnil je prošnjo, da bi poimenoval strelca, saj naj bi ga k molčečnosti zavezoval tako imenovani 'ulični kodeks'. Namignil je le, da so usodni streli prišli z zadnjih sedežev. A v preteklih posnetih pogovorih s policisti naj bi Davis vseeno povedal, da je bil strelec njegov nečak Anderson, ki naj bi mu stric podal pištolo, ta pa se je "nagnil naprej" in streljal proti sosednjemu avtu.

Duane Keith 'Keffe D' Davis naj bi preiskovalcem povedal, da je Tupaca ustrelil njegov nečak Orlando 'Baby Lane' Anderson.
Duane Keith 'Keffe D' Davis naj bi preiskovalcem povedal, da je Tupaca ustrelil njegov nečak Orlando 'Baby Lane' Anderson. FOTO: Profimedia
Oboževalcem v tolažbo ostaja Tupacova glasba.
Oboževalcem v tolažbo ostaja Tupacova glasba. FOTO: Profimedia
Je tudi krvnik končal pod streli tolpaškega obračuna?

Anderson je sicer vseskozi zanikal, da bi streljal na Tupaca in nikoli ni bil obtožen. Leta 1998 je bil ustreljen do smrti pred avtopralnico v Comptonu, domnevno naj bi šlo za mamilarske dolgove. Njegov morilec je v zaporu, kjer služi trikratno dosmrtno zaporno kazen. Tudi sicer je bil od vseh članov domnevne četverice, ki je sedela v belem najetem cadillacu, leta 1998 živ samo še Keith Davis, saj naj bi preostali tolpaši končali pod streli gangsterskih obračunov. Da spregovori o dogodkih tiste usodne noči, naj bi se odločil, potem ko so mu diagnosticirali raka – s tem je bila namreč zagotovljena imuniteta pred morebitno obtožnico. Po njegovih navedbah sodeč je četverica iskala Tupaca, da bi ga pokončala – najprej so se odpravili v diskoteko Club 662, saj so vedeli, da se je s Knightom po boksarskem obračunu odpravil prav tja. Ker ga niso našli, so se odpravili nazaj proti MGM Grandu in Knighta ter Tupaca našli na križišču pri rdeči luči. Tupac naj bi "kot zvezdnik v paradi" slonel skozi strešno okno avtomobila. "Če ne bi bil tam zgoraj, ga nikoli ne bi opazili," je povedal Davis.

Med številnimi potencialnimi osumljenci se je v zadnjih dvajsetih letih sicer znašlo ogromno ljudi, ki bi lahko imeli motiv za umor Tupaca. Med njimi je bil tudi raper Christopher Wallace, znan kot The Notorious B.I.G., ki je zanikal, da bi bil vpleten v Shakurjev umor. Njegova družina mu je zagotovila trden alibi in predložila dokumente, ki dokazujejo, da je Wallace v noči, ko je bil Shakur ustreljen, snemal novo skladbo v svojem newyorškem studiu. Tudi Wallacev menedžer Wayne Barrow in raper Lil' Cease, sta javno zanikala, da bi imel Wallace kakršno koli vlogo pri zločinu in potrdila, da sta bila v noči streljanja z njim v studiu. Notorius B.I.G. je bil 9. marca leta 1997, le šest mesecev po streljanju na Tupaca, tudi sam ranjen v streljanju iz mimovozečega avtomobila in je pozneje v bolnišnici Cedars-Sina Medical Center v Los Angelesu podlegel poškodbam.

Seznam ljudi, ki bi lahko kazensko odgovarjali za Tupacovo smrt, je v zadnjih dvajsetih letih praktično izginil, saj je večina potencialnih osumljencev tudi sama končala pod streli tolpaških obračunov. Poleg na smrt bolnega Keitha Davisa je tako ostal le še Suge Knight, ki pa je leta 2017 trdil, da bi lahko bil tistega usodnega večera tudi sam tarča napada, saj naj bi si nekdo želel prevzeti nadzor nad založbo Death Row Records, a o konkretnih imenih ni želel govoriti. Resnica o vzrokih za streljanje in o resnični tarči napada, v katerem je bil smrtno ranjen Tupac Shakur, bo tako najbrž ostala za vselej zavita v tančico skrivnosti, prav tako nikoli ne bo mogoče z gotovostjo trditi, kdo je naročil in izvedel napad na BMW, v katerem je sedel. Pa čeprav bi si oboževalci želeli in zaslužili to zadoščenje. V tolažbo jim ostaja njegova glasba, ki je večna.

Na VOYO si lahko ogledate dokumentarno serijo Kdo je ubil Tupaca? in številne druge dokumentarne oddaje, ki raziskuje teorije zarot. 
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660