Moskisvet.com
Like (všeček)
Skrivnosti

Vsi ga uporabljamo: Kako je nastal eden najbolj prepoznavnih simbolov?

E.R.
24. 05. 2025 02.00
0

Čeprav danes večina verjetno meni, da je za pojav gumba Všeč mi je zaslužen Facebook, je evolucija tega, enega najbolj prepoznavnih simbolov digitalne dobe, precej globlja in rezultat večih dejavnikov.

Zgodovinske korenine in pop kultura

Gumb Všeč mi je, ki je zdaj sestavni del internetne komunikacije, ima korenine že v antičnem Rimu in kasneje v pop kulturi 20. stoletja. V novi knjigi Like: The Button That Changed The World avtorja Bob Goodson in Martin Reeves raziskujeta kompleksno evolucijo tega simbola.

Ideja sega do preprostega risanja palca gor in dol, ki ga je Goodson narisal leta 2005, ko je delal pri Yelpu, z namenom izražanja mnenja o restavracijskih ocenah. Čeprav Yelp ni sprejel tega simbola, je kasneje zacvetel in spodbudil globlje raziskovanje, kako je gumb Všeč mi je oblikoval vse hitreje razvijajočo se digitalno družbo.

Like (všeček)
Like (všeček) FOTO: Shutterstock

Kolektivna inovacija Silicijeve doline

Čeprav je Facebook populariziral gumb Všeč mi je, ta simbol ni njihov izum. Mnogi tehnološki pionirji, kot so Russ Simmons (Yelp), Biz Stone (Twitter), Max Levchin (PayPal), Steve Chen (YouTube) in Paul Buchheit (Gmail), so prispevali k razvoju koncepta skozi več kot desetletje. Inovacija je pogosto družbena in Silicijeva dolina je bila pravo mesto za vse to, saj je mesto, kjer se srečujejo kulture... Vsi so se zbirali, da bi govorili o tem, na čem delajo, in izkazalo se je, da jih je veliko delalo na istih stvareh, pojasnjuje Reeves.

Facebookov izvršni direktor Mark Zuckerberg je sprva zavrnil gumb Všeč mi je, saj se je bal, da bi lahko banaliziral platformo. Šele po skoraj dveh letih je Facebook uvedel gumb 9. februarja 2009, pet let po lansiranju družbenega omrežja leta 2004. Medtem je FriendFeedtekmec Facebooka, ki sta ga ustanovila Buchheit in Bret Taylorlansiral svoj gumb Všeč mi je leta 2007, vendar ga je kasneje Facebook kupil.

Ali veste, kakšen pomen ima Mercedesova zvezda?
Preberi še
Ali veste, kakšen pomen ima Mercedesova zvezda?

Hollywood in vplivi pop kulture

Znak palca obrnjenega navzgor je obstajal že pred digitalno dobo. Sodobno prepoznavnost je pridobil v filmu Gladiator iz leta 2000, nagrajenem z oskarjem, kjer je cesar Komod uporabil palec gor ali dol za odločanje o usodi gladiatorjev. Pozitivnost simbola je deloma posledica tudi lika Fonzieja iz televizijske serije Happy Days iz 70. let. Kasneje so tudi daljinski upravljalniki TiVo prevzeli podoben znak za izražanje zadovoljstva gledalcev, medtem ko so zgodnje spletne strani, kot je Hot or Not, preizkušale mehanizme povratnih informacij, ki so navdihnili razvoj gumba Všeč mi je.

Mračna zgodba o tem, kako je nastal logotip Starbucksa
Preberi še
Mračna zgodba o tem, kako je nastal logotip Starbucksa

Poslovni uspeh Facebooka in kulturni vpliv

Po uvedbi je Facebookov gumb Všeč mi je postal močno orodje za angažiranost in oglaševanje, kar je podjetju pomagalo doseči prihodek v višini 153 milijard evrov v letu 2024. Kot razkriva raziskava v knjigi, je Zuckerberg sprva zavrnil ime Awesome gumb, saj nič ni boljše od sijajnega, zato je namesto tega sprejel gumb Všeč mi je.

Gumb Všeč mi je je leta 2016 evoluiral z dodajanjem šestih novih reakcij: ljubezen, zaskrbljenost, haha, vau, žalostno in jezno. Vsebina, ki jo ljudje všečkajo... je verjetno ena najvrednejših stvari na internetu, je v omenjeni knjigi povedal Max Levchin, soustanovitelj PayPala, in ocenil, da je Facebook zabeležil trilijone takšnih reakcij.

Like (všeček) in ostalih šest reakcij
Like (všeček) in ostalih šest reakcij FOTO: Shutterstock

Čustvene posledice in človeška povezava

Gumb Všeč mi je ni le simbol digitalne interakcije, temveč tudi odraz človeške potrebe po priznanju in povezovanju. Njegova zgodovina in vpliv segata daleč onkraj enostavnega klika, saj oblikujeta način, kako komuniciramo, izražamo čustva in gradimo odnose v digitalni dobi.

Tega o napisu Hollywood gotovo še niste vedeli
Preberi še
Tega o napisu Hollywood gotovo še niste vedeli
Moškisvet.com e-novice
Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: zimo.dnevnik.hr

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 967